„W rodzinie tkwi potencjał”. Ministerstwo podsumowuje działania
03.02.2020
To w rodzinie tkwi potencjał, który jest źródłem rozwoju naszego kraju. Rodzina to nasza bezpieczna przystań, dająca schronienie i poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich jej członków – mówiła w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Podczas wizyty w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu minister podsumowała działania prowadzone przez resort rodziny.
Poznańska konferencja inauguruje cykl spotkań w poszczególnych województwach, na których kierownictwo ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej podsumuje działania prowadzone przez resort.
W ministerstwie postrzegamy rodzinę nie tylko przez pryzmat rodzin z dziećmi, ale także osób starszych i niepełnosprawnych. Do wszystkich tych grup kierujemy szeroką paletę różnorodnych i długofalowych działań – mówiła w Poznaniu Marlena Maląg.
Miliardy na programy
Minister przypominała, że w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok wydatki na zadania w zakresie rodziny i polityki społecznej zaplanowano na rekordową kwotę 70,2 mld złotych. Dla porównania w ubiegłym roku było to 49,7 mld złotych.
Środki finansowane zagwarantowane są na wszystkie programy i działania Ministerstwa Rodziny. To przede wszystkim program Rodzina 500 plus, który dzięki rozszerzonej w ubiegłym roku formule, adresowany jest do wszystkich rodzin z dziećmi. W 2020 roku na 500+ przeznaczone zostanie 39,2 mld złotych.
1,4 mld złotych wyniosą tegoroczne wydatki na program „Dobry Start”, z którego finansowane są wyprawki szkolne dla uczniów. Z kolei 450 mln złotych to budżet programu „Maluch plus”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.
W poniedziałek minister Marlena Maląg wręczyła samorządom z województwa wielkopolskiego promesy dofinansowania z tegorocznej edycji programu.
Dzięki programowi do końca 2020 roku będziemy mieli ponad 200 tys. miejsc opieki nad maluchami w całej Polsce – mówiła minister Maląg.
Wsparcie dla seniorów
Minister przypomniała również o tym, że w marcu – w wyniku waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych – minimalna emerytura wzrośnie do poziomu 1200 złotych, a kwotowo-procentowa waloryzacja rent i emerytur, na którą przeznaczymy 9,1 mld złotych, gwarantuje podwyżkę świadczeń o co najmniej 70 złotych ( dla ok. 6,2 mln emerytów i rencistów, mających świadczenia poniżej 2160,49 zł brutto). Do tego dochodzi jeszcze tzw. „trzynasta emerytura”, która od tego roku ma być świadczeniem wypłacanym co roku wszystkim emerytom i rencistom. W 2020 roku na ten cel przeznaczymy 11,75 mld złotych.
Trzynastki, waloryzacja świadczeń to tylko część działań adresowanych do osób starszych. Z myślą o seniorach prowadzimy program „Opieka 75 plus” oraz programy „Senior plus” i ASOS, dzięki którym rozbudowywana jest oferta zajęć dla aktywnych seniorów. Bardzo nam na tym zależy, żeby osoby starsze jak najdłużej cieszyły się zdrowiem i aktywnością – mówi Marlena Maląg
Więcej środków na rzecz osób niepełnosprawnych
Resort rodziny nie zapomina również o osobach z niepełnosprawnościami i ich opiekunach. Świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji czy programy dedykowane osobom niepełnosprawnym, które finansowane będą z Funduszu Solidarnościowego, to koszt rzędu ok. 5 mld złotych rocznie.
W 2019 roku przeznaczyliśmy ok. 22 mld złotych na działania na rzecz osób niepełnosprawnych , to o ok. 6,6 mld złotych więcej niż miało to miejsce w 2015 roku – wylicza Marlena Maląg.
Materiały
Samorządy z PromesamiSamorządy_z_promesami_-_Wielkopolska.pdf 0.64MB