W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Sejmie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom

23.01.2025

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Zależy nam na uregulowaniu rynku pracy tak, by był bezpieczny i sprawiedliwy dla wszystkich jego uczestników. Ustawa realizuje jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

W Sejmie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom

W ciągu 20 lat od wejścia w życie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy regulującej zatrudnienie cudzoziemców w Polsce sporo się zmieniło. Nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – i do pracy, z czym wiąże się wzrost liczby pracowników z innych krajów.

Prawo należy uporządkować i urealnić, dlatego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. W czwartek w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie.

Podstawowy cel to zapewnienie bezpieczeństwa. Po pierwsze – bezpieczeństwa polskim pracownikom, by nie musieli oni obawiać się utraty zatrudnienia i nieuczciwej konkurencji. Po drugie – pracownikom przybywającym do Polski spoza jej granic, by uchronić ich przed naruszeniem ich praw. Po trzecie – przedsiębiorcom, którzy szczególnie w warunkach niskiego bezrobocia mierzą się z niedoborami pracowników i potrzebują jasnych, przyjaznych i przejrzystych zasad możliwości korzystania z kadr z zagranicy

– mówiła w Sejmie ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Jak zaznaczył wiceminister Sebastian Gajewski, migracje zarobkowe za sprawą ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP staną się takie, jak powinny być – bezpieczne.

Będą uzupełniać polski rynek pracy wtedy, gdy w danym miejscu będzie to potrzebne. Z tego powodu wprowadzamy chociażby instytucję listy zawodów, w których nie będą wydawane zezwolenia na pracę w danym powiecie. Migracje te staną się także wolne od nadużyć, także tych, które uderzają w samych migrantów

– mówił w Sejmie wiceminister Sebastian Gajewski.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Nowe przepisy pozwolą na ograniczenie wyłudzeń zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen, tym samym w bardziej efektywny sposób zapewniać będą bezpieczeństwo na polskim rynku pracy. Ustawa wprowadza skuteczne narzędzia do walki z nieuczciwym procederem uzyskiwania i wykorzystywania polskich dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców. Procedury mają być dostępne tylko i wyłącznie dla osób, które chcą realnie podjąć prace w Polsce, a nie w jakichkolwiek innych celach.

Elektronizacja postępowań

Wprowadzenie nowych funkcjonalności w systemach informatycznych służących weryfikacji wydawania zezwoleń na pracę – to jedno z założeń projektu ustawy, co ułatwić ma utworzenie rejestru umów o pracę. Po wprowadzeniu ustawy pracodawca będzie zobowiązany przesłać do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopię umowy zawartej z cudzoziemcem.

Co ważne, podwyższone mają zostać kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców – takie działania zagrożone będą karą grzywny w wysokości od 3000 do 50000 zł za każdy przypadek.

Większa integracja cudzoziemców

Jednym z celów procedowanej ustawy jest także większa integracja cudzoziemców pracujących w Polsce. Zakłada ona m.in. wprowadzenie programów integracyjnych dla cudzoziemców m.in. w zakresie pomocy w nauce języka polskiego, a także rozwiązania dające możliwość tworzenia przez Urzędy Pracy wyspecjalizowanych punktów wspierania zagranicznych pracowników na rynku pracy.

{"register":{"columns":[]}}