W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Słubicach o e-zwolnieniach i programach społecznych

06.02.2019

Od 1 grudnia 2018 r. jest obowiązek wystawiania elektronicznych e-zwolnień. Po wprowadzeniu nowych przepisów w woj. lubuskim eZLA wystawiają już niemal wszyscy uprawnieni lekarze, których jest ponad 3 tysiące. W sumie w lubuskim wystawionych zostało ponad 106 tys. zwolnień elektronicznych i tylko 1 tys. druków papierowych. Minister Elżbieta Rafalska podczas wizyty w Słubicach podsumowała także realizację programów społecznych.

Konferencja prasowa w Słubicach.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej 6 lutego br. odwiedziła jeden z lubuskich Inspektoratów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mieszczący się w Słubicach. Na terenie działania Oddziału ZUS w Gorzowie Wlkp. (do którego należy Inspektorat w Słubicach) wystawiono ponad 40 tys. e-ZLA i 291 zwolnień papierowych natomiast na terenie Oddziału ZUS w Zielonej Górze ponad 66 tys. zwolnień elektronicznych i 780 papierowych. W większości przypadków papierowe druki wystawiane były w trybie alternatywnym z powodu braku dostępu do internetu bądź innych problemów technicznych.

„Elektroniczne zwolnienia lekarskie to nie tylko uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń, ale również uszczelnienie wydatków funduszu chorobowego, poprzez skrócenie czasu pozyskania informacji przez ZUS i pracodawców o zwolnieniu lekarskim” – mówiła podczas spotkania w słubickim Inspektoracie minister Rafalska.

Podkreśliła, że dzięki eZLA łatwiej także o kontrolę krótkookresowych zwolnień lekarskich. Ułatwieniem jest również szybki dostęp do danych pacjenta, członków jego rodziny i jego pracodawcy (płatnika składek) zapisanych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). „To przyspieszenie pracy lekarza i znaczna wygoda dla pacjenta, który nie musi już dostarczać osobiście wystawionego zwolnienia lekarskiego swojemu pracodawcy” – dodała minister Elżbieta Rafalska. W przypadku elektronicznych zaświadczeń lekarskich zniesiony został obowiązek przesyłania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oryginałów papierowego zaświadczenia lekarskiego, a także przechowywania drugiej kopii przez określone w ustawie trzy lata.

We wrześniu 2018 r. w całym kraju już prawie 44,90% zwolnień było wystawionych w formie elektronicznej, na początku listopada 2018 r. prawie 53,24% zwolnień, natomiast udział elektronicznych zaświadczeń lekarskich w grudniu 2018 r. wyniósł 99,72% (do ZUS wpłynęło 2,03 mln elektronicznych zaświadczeń lekarskich i 17,5 tys. zaświadczeń w postaci papierowej).

Minister Elżbieta Rafalska wzięła także udział konferencji prasowej w urzędzie gminy w Słubicach. Mówiła m. in. o programach społecznych skierowanych do samorządów i zachęcała do korzystania z nich. Wymieniła program Maluch+ oraz Senior+. Oceniła, że stopień ich realizacji jest zadowalający.

Zaznaczyła, że atrakcyjna oferta tegorocznej odsłony programu Maluch+ nie napotyka jednak na odpowiednio wysokie zainteresowanie ze strony samorządu.

„Co mnie nieustannie dziwi, ponieważ potrzeby młodych rodzin są znacznie większe niż zainteresowanie tym programem przez samorządy. Nie wiem, czy to brak dobrej diagnozy, czy obawa przed dźwiganiem stałych kosztów utrzymania tych placówek jest dzisiaj przeszkodą do korzystania z programu” – powiedziała.

Zaznaczyła, że jest tu „autonomia i niezależność” samorządów, i można jedynie je zachęcać do sięgania po wparcie przy tworzeniu nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. To – jak wcześniej wspomniała minister – może być nawet na poziomie do 80 proc. wydatków inwestycyjnych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.02.2019 21:15 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
07.02.2019 21:15 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}