Ważna informacja! Specustawa powodziowa z podpisem Prezydenta
04.10.2024
Szybka, konkretna i odpowiadająca na realne potrzeby pomoc jest dzisiaj kluczowa dla mieszkańców terenów, które ucierpiały na skutek powodzi. Usuwanie skutków żywiołu kosztuje, zajmuje czas, wymaga dużego zaangażowania. Prezydent RP podpisał właśnie przygotowaną w ekspresowym tempie specustawę, która zapewnia osobom z terenów zalewowych kompleksowe wsparcie. Ministerstwo już dzisiaj rozpoczyna pracę nad treścią rozporządzenia, które umożliwi jak najszybsze uruchomienie narzędzi przedstawionych w ustawie.
Gdy minął strach o zdrowie i życie najbliższych, mieszkańcy terenów, które ucierpiały na skutek powodzi, stanęli przed kolejnym wielkim wyzwaniem, jakim jest usuwanie skutków bezlitosnego żywiołu. Odpowiedzią na tę szczególną sytuację jest podpisana właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. specustawa powodziowa zawierająca szereg instrumentów wsparcia dla powodzian.
Pracowniku socjalny, działasz w terenie? To wiadomość dla Ciebie!
Pracownicy socjalni pełnią szczególną rolę w miejscach dotkniętych powodzią. Ogrom obowiązków, presja czasowa – to wszystko stanowi znaczące obciążenie. Nowe przepisy pozwalają z jednej strony na delegowanie pracowników socjalnych z innych miejsc w kraju, a z drugiej – na przyznanie osobom przeprowadzającym rodzinne wywiady środowiskowe w czasie powodzi (również pracownikom przeniesionym) jednorazowych dodatków w wysokości 2 tys. zł. W ten sposób chcemy docenić ich trud i szczególne zaangażowanie w tym trudnym czasie.
Potrzebujesz dodatkowego urlopu na usuwanie skutków powodzi? Dowiedz się więcej
Trudno o spokojny powrót do pracy, gdy Twój dom uległ zalaniu. Dzięki specustawie pracownicy bezpośrednio poszkodowani w powodzi, którzy zmagają się z usuwaniem jej skutków, będą mogli skorzystać ze specjalnego zwolnienia od pracy w wymiarze 20 dni płatnego w 100 proc.
Ważna informacja dla pracodawców! Koszty zwolnienia będą częściowo pokrywane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dzięki temu rozwiązaniu tysiące poszkodowanych osób zyska dodatkowy czas na osuszanie, remonty i przywracanie porządku po klęsce powodzi, przy jednoczesnym zachowaniu swoich pensji.
Co jeszcze znalazło się w specustawie?
- Podwajamy wymiar urlopu na żądanie - osoby zamieszkujące na terenie, które np. wciąż nie mogą wrócić do pracy będą mogły skorzystać z tego rozwiązania.
- Wprowadzamy możliwość wykorzystania urlopu w wymiarze godzinowym. Elastyczne podejście pomoże wielu pracownikom podzielić swój czas w ciągu dnia na pracę i np. usuwanie skutków powodzi.
- Jeśli pracownik nie może wrócić do pracy w pełnym godzinowym wymiarze, będzie mógł wystąpić o zmniejszenie czasu pracy maksymalnie do połowy etatu, a pracodawca (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie będzie mógł mu tego odmówić. Procedura zmiany czasu pracy nie będzie mogła trwać dłużej niż dwa dni.
- Pracownik, który mimo powodzi decyduje się pracować, musi mieć zagwarantowane, że nie będzie musiał udawać się w delegację czy pracować w nadgodzinach. W tym trudnym czasie pracownicy powinni mieć możliwość bycia blisko swoich domów i rodzin.
- Uprościliśmy procedury dotyczące badań okresowych czy BHP w czasie powodzi. Dajemy także więcej czasu na odwołanie się do sądu pracy w razie zwolnienia.
- W czasie powodzi utrudniony jest dostęp stron do sądu – dlatego bieg terminów rozpocznie się po 14 dniach od zakończenia okresu określanego w rozporządzeniu powodziowym, a terminy które już trwają zostają zawieszone.
Pracodawcy z terenów dotkniętych powodzią nie zostaną bez pomocy
Nie ma wątpliwości, że prowadzenie działalności po powodzi nie jest łatwe. Pracodawca, który mimo zniszczenia części zakładu utrzymał zatrudnienie, może ubiegać się o zwrot kosztów na utrzymanie aktualnych miejsc pracy. Taki wniosek może złożyć w urzędzie pracy. Co ważne, jeżeli z powodu powodzi nie opłaci składek w terminie, uniknie kar i odsetek.
Pracodawco! W twojej firmie miejsce pracy uległo zniszczeniu? Możesz ubiegać się o umorzenie wcześniejszej refundacji na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy. Odpowiedni wniosek musisz złożyć do urzędu pracy do 31.12.2024.
Dzięki nowym przepisom pracodawca może uzyskać z urzędu pracy zwrot kosztów za zatrudnienie skierowanych bezrobotnych. Odpowiedni wniosek w tej sprawie należy złożyć do urzędu pracy. Świadczenie skierowane jest do pracodawców, którzy utrzymali po powodzi zatrudnienie, mimo że ich zakład pracy uległ częściowemu zniszczeniu. Okres zwrotu kosztów - maksymalnie 12 miesięcy.
Jesteś bezrobotnym, któremu umorzono środki przyznane na podjęcie działalności gospodarczej w związku z utratą miejsca pracy na skutek powodzi? Przysługuje ci prawo ponownego złożenia wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Sytuacja osób z niepełnosprawnościami
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pomoże poszkodowanym osobom z niepełnosprawnością – będzie rozdzielał środki na utrzymanie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, odtworzenie dostosowanej infrastruktury, zakup sprzętu, usunięcie szkód w infrastrukturze czy dofinansowania do kredytów. Wspieramy utrzymanie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami również poprzez wydłużenie terminu płatności dla organów korzystających z pomocy PFRON.
Ważne! O odtworzenie zniszczonej infrastruktury będą mogły się ubiegać też m.in. warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej czy przedsiębiorstwa osób z niepełnosprawnością.
W wyniku powodzi zniszczeniu uległy dokumenty potrzebne do ustalenia świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami? Nowe przepisy pozwalają uwzględnić również inne dokumenty, które mogą potwierdzić niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności oraz potrzebę wsparcia.
Jesteś rodzicem? Przeczytaj!
- Nowe przepisy wprowadzają dodatkowy zasiłek opiekuńczy: w przypadku, gdy żłobek, szkoła czy inna placówka wychowawcza, do której uczęszczało dziecko lub osoba z niepełnosprawnością (również dorosła!), uległy zniszczeniu, nie działają, są w trakcie remontu/odbudowy - rodzice/ opiekunowie otrzymają dodatkowe zwolnienie na czas ich zamknięcia. W tym okresie otrzymywać będą 80 proc. wynagrodzenia.
- W celu zaspokojenia potrzeb edukacyjnych dziecka kształcącego się w formie dziennej może zostać przyznany jednorazowy zasiłek losowy (tzw. zasiłek edukacyjny) w kwocie 1000 zł, niezależnie od dochodów.
Masz pytania? Do Twojej dyspozycji jest infolinia MRPiPS dedykowana osobom, które ucierpiały na skutek powodzi. Zadzwoń: (22) 22 245 61 01.