W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Barbara Socha na EPSCO w Bordeaux

16.02.2022

15 lutego wiceminister Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, wzięła udział w nieformalnym spotkaniu Ministrów UE ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej zorganizowanym w Bordeaux.

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

Jest to wydarzenie organizowane w ramach prezydencji francuskiej w Radzie UE. Tematem przewodnim spotkania były najważniejsze przemiany wpływające na rynek pracy, z naciskiem na umiejętności, rolę partnerów społecznych i wsparcie społeczne przemian.

W ramach spotkania odbyła się sesja plenarna oraz trzy równoległe sesje warsztatowe. Sesja plenarna dotyczyła wpływu transformacji cyfrowej i klimatycznej na rynek pracy. 

Podczas wystąpienia wiceminister Barbara Socha zwróciła uwagę na kwestię aktywnych polityki rynku pracy ukierunkowanych na konkretne sektory i wyzwania co związane jest z wprowadzaniem rozwiązań zielonej transformacji wymuszającej na pracodawcach i pracownikach zróżnicowane mechanizmy dostosowawcze.

Jednocześnie podkreśliła, że rozwiązania z zakresu transformacji zmierzające do neutralności klimatycznej, przyjmowane na poziomie UE, muszą uwzględniać potrzeby wszystkich obywateli UE, być sprawiedliwe i nie mogą przyczyniać się do pogorszenia warunków ekonomicznych najbardziej wrażliwych regionów lub grup społecznych.

Zdaniem wiceminister konieczne jest zatem uwzględnienie pozycji wyjściowej poszczególnych państw członkowskich i dostosowanie do niej tempa transformacji.

Podczas wystąpienia wiceminister Socha podkreśliła także znaczenie transformacji cyfrowej dla osób biernych zawodowo, kobiet na rynku pracy godzących role zawodowe z wychowaniem dzieci. Wyraziła zadowolenie, że wiele krajów zwraca uwagę nie tylko na transformację klimatyczną i cyfrową, ale także na wyzwania związane z demografią.

Trzecia sesja warsztatowa, w której wzięła udział wiceminister Barbara Socha, poświęcona była wzmocnieniu roli dialogu społecznego w dostosowanie rynku pracy do zmian klimatycznych i cyfrowych.

W ramach wystąpienia wiceminister zwróciła uwagę na bezprecedensowe wyzwania związane z kryzysem pandemicznym, którym trzeba będzie sprostać poprzez odnowiony dialog społeczny na szczeblu unijnym, krajowym i sektorowym a także lokalnym. Zwróciła również uwagę na wyzwania związane z dwoma transformacjami - zieloną i cyfrową.

Jak podkreśliła wiceminister, partnerzy społeczni muszą mieć zdolność reagowania na nowe wyzwania. Zdaniem wiceminister konieczne jest również wytworzenie dobrych, szybkich i sprawnych kanałów wymiany informacji, czy tworzenie platformy takiej wymiany, z dostępem dla wszystkich zainteresowanych.  Wiceminister Barbara Socha wskazała na działalność w Polsce Rady Dialogu Społecznego oraz dialogu sektorowego.

Wiceminister zaznaczyła, że wiele ze wskazanych rozwiązań będzie wdrażanych dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich.

{"register":{"columns":[]}}