Większa ochrona dzieci. Rusza centralny rejestr pieczy zastępczej
15.01.2025
Zebranie w jednym miejscu danych dzieci oraz ich potencjalnych opiekunów pozwoli nie tylko usprawnić proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, ale też zwiększy ich bezpieczeństwo. W styczniu br. w pełni funkcjonować zaczął Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej.
Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej to baza zawierająca dane dotyczące m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka, a także samych opiekunów zastępczych. Informacje te pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież, a także usprawnić proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, gdy wymaga tego sytuacja.
Większa kontrola, większe bezpieczeństwo
3 października 2024 r. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała obwieszczenie o wdrożeniu rozwiązań technicznych pozwalających na prowadzenie Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej.
Ponieważ zgodnie z prawem obowiązek organizowania pieczy zastępczej spoczywa na powiatach, to właśnie im powierzyliśmy zadanie uzupełnienia danych w rejestrze. Dostęp do danych z Rejestru będą mieli m.in. sędziowie rodzinni – zgromadzone informacje pozwolą w pełni kontrolować, komu powierzana jest opieka nad dziećmi oraz prowadzić monitoring pieczy zastępczej w całej Polsce
Rejestr już działa
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej było odpowiedzialne za wdrożenie Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej. System od strony technicznej gotowy był już we wrześniu 2024 r. W ostatnich tygodniach powiaty uzupełniały i wciąż aktualizują dane dotyczące m.in.
- dzieci,
- kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka oraz samych opiekunów zastępczych,
- placówek oraz osób usamodzielnionych.
Dane zgromadzone w Centralnym Rejestrze Pieczy Zastępczej będą podlegać ciągłej aktualizacji, za uzupełnianie bieżących danych odpowiedzialne są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie.
Do tej pory wprowadzono już ponad 90 proc. danych (stan na 15 stycznia br. godz. 7:30), które obejmują:
- Liczba dzieci w pieczy zastępczej: 68124
- Liczba osób z kwalifikacją wstępną: 1186
- Liczba kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka: 571
- Liczba rodzin zastępczych: 34668
- Liczba rodzinnych domów dziecka 787
- Liczba placówek: 1275
- Liczba osób usamodzielnianych: 16031