Większe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze – większe nakłady
06.03.2019
Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z usług opiekuńczych. W 2016 r. skorzystało z nich ponad 94 tys. osób, w 2017 – przeszło 100 tys. – Rozwój usług opiekuńczych to szansa na dłuższe życie w lepszym zdrowiu. Mimo, że są to zadania samorządów, rząd wspiera je takimi programami jak „Opieka 75+” – mówiła w środę w Kancelarii Premiera minister Elżbieta Rafalska.
Realizacja usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym i finansowanym ze środków budżetu gminy. – Samorządy mogą korzystać z dwóch programów dot. usług opiekuńczych. Jeden to „Opieka75+”, a drugi finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Z programu finansowanego ze SFWON skorzystać będą mogły osoby z niepełnosprawnościami poniżej 75. r.ż. – mówiła minister Elżbieta Rafalska podczas spotkania w KPRM.
Nabór wniosków na realizację programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” Edycja 2019 zostanie ogłoszony jeszcze w marcu. Program ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności w wieku do 75 lat oraz dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami.
Gminy w ramach programu będą mogły otrzymywać środki w wysokości do 50 proc. kosztów realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych. To pozwoli im na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych. Program nie wprowadza ani minimalnej ani maksymalnej kwoty za godzinę usług opiekuńczych. Do naboru wniosków w ramach programu może przystąpić każda gmina.
- Ostatnia modyfikacja:
- 21.03.2019 11:00 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 21.03.2019 11:00 Biuro Promocji