Wsparcie dla osób zagrożonych wychłodzeniem – też możesz pomóc!
10.12.2021
Niskie temperatury występujące o tej porze roku, zwłaszcza nocą, stanowią ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia osób zmagających się z kryzysem bezdomności, ubogich, starszych, samotnych. Dlatego w tym czasie szczególnie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwraca się z apelem, abyśmy nie pozostawali obojętni na los osób w potrzebie. Wraz z nastaniem mrozów, przyszedł czas wzmożonej aktywności pracowników socjalnych oraz administracji samorządowej, która ma za zadanie docierać z informacją i pomocą do wszystkich, którzy potrzebują wsparcia. Ale oczywiście pomóc może każdy.
Gdy widzimy osobę potrzebującą powiadamiajmy odpowiednie służby:
- numer alarmowy 112
- Straż Miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986,
- Policja pod numerem tel. 997
W ten chłodny czas bądźmy szczególnie czujni i sprawdzajmy, czy osoby spotkane na ulicy nie potrzebują naszej pomocy lub schronienia. Jeden telefon może uratować ludzkie życie. Naprawdę warto podjąć ten wysiłek” – apeluje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. „Pamiętajmy również o osobach mieszkających samotnie. Ludzie starsi i chorzy, którzy żyją w naszym sąsiedztwie, nie zawsze radzą sobie z ogrzewaniem budynków i mieszkań.
Kluczową rolę w koordynacji działań, zabezpieczających osoby w kryzysie bezdomności przed negatywnymi skutkami zimy, pełnią Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego. W Centrach tych działają bezpłatne infolinie, dzięki którym osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej, opiekuńczej i medycznej na terenie całego województwa. Wydziały Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich powinny także dysponować informacjami o liczbie przygotowanych miejsc w placówkach świadczących usługi dla osób bezdomnych.