W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie i aktywizacja zagrożonych wykluczeniem społecznym

15.12.2020

Mimo trwającej pandemii nie zapominamy o tych, którzy są mniej samodzielni, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. To z myślą o nich powstał program „Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022”. – Mamy przyjemność ogłosić start konkursu ofert do przyszłorocznej edycji programu – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Briefing prasowy minister Marleny Maląg oraz wiceministra Stanisława Szweda

„Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022” to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który wspiera podmioty zatrudnienia socjalnego, czyli centra i kluby integracji społecznej, by mogły podnosić jakość swojej oferty na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. O kim mowa? To np. osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, bezdomne, uzależnione.

– Instytucje zatrudnienia socjalnego powstały po to, by pomagać osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej w powrocie do aktywności zawodowej oraz pełnienia innych ról społecznych. W ich ofercie znajduje się profesjonalne wsparcie, w tym możliwość uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych, umiejętności niezbędnych na rynku pracy, ale też zdolności do samodzielnego przezwyciężania trudności życiowych – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W 2020 r. w ramach programu dofinansowano 26 projektów na łączną kwotę blisko 3 mln zł.

Edycja 2021. Rusza konkurs ofert

– Mamy przyjemność ogłosić start konkursu ofert do przyszłorocznej edycji programu. Kwota dofinansowania, o jaką mogą starać się podmioty ekonomii społecznej, w tym przede wszystkim centra i kluby integracji społecznej prowadzone zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i jednostki samorządu terytorialnego, to 3 mln zł. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w konkursie – informuje minister Marlena Maląg.

Jak dodaje, oferty można składać do 1 lutego 2021 r.

W tej edycji oferty będzie można składać w formie skanu (oryginał oferty będzie wymagany od podmiotów, które uzyskają dofinansowanie) w czterech priorytetach wskazanych w programie, w szczególności w zakresie rozwoju usług reintegracyjnych świadczonych przez centra i kluby integracji społecznej i nawiązywania współpracy z pracodawcami. Pozostałe priorytety obejmują wspieranie działań związanych z przeciwdziałaniem wykluczeniu młodzieży, wspieraniem włączania podmiotów zatrudnienia socjalnego w konsorcja spółdzielcze oraz wsparciem ogólnopolskiej współpracy.

Realizacja projektów w czasie pandemii

– Z uwagi na trwający stan epidemii SARS-CoV-2 projektodawcy mają możliwość uwzględniania w planowanych działaniach zakupu produktów i usług, które umożliwiają czy ułatwiają realizację projektu w tym trudnym czasie – podkreśla minister Maląg.

Wszelkie informacje o zasadach udziału w konkursie znajdą się w regulaminie, który został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej MRiPS oraz na stronie ekonomiaspoleczna.gov.pl.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}