Wsparcie osób niepełnosprawnych
11.09.2019
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi szereg programów adresowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W ślad za uruchomionymi programami idą zwiększone wydatki na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych.
W 2018 roku na wsparcie przeznaczyliśmy ok. 19,5 mld złotych, o ok. 4 mld złotych więcej niż miało to miejsce cztery lata temu. W 2015 roku wsparcie wyniosło ok. 15,5 mld złotych.
- Środki finansowe przeznaczane na wsparcie osób niepełnosprawnych będą jeszcze rosły, ponieważ w 2020 roku najbogatsi podatnicy zapłacą daninę solidarnościową, która będzie głównym źródłem finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na wsparcie osób niepełnosprawnych – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został uruchomiony 1 stycznia 2019 roku. Ma on na celu wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne lub finansowe osób niepełnosprawnych.
Pracom nad Funduszem przyświecała idea, stworzenia przepisów, które będą dawały możliwość wszechstronnego wsparcia osób niepełnosprawnych – bez dyskryminowania jakiejkolwiek grupy osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne czuły wsparcie państwa na każdym polu – mówi Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Michałkiewicz zauważa, że na tegoroczne działania w ramach Funduszu zabezpieczono ok. 647 mln złotych.
Świadczenia w górę
To nie wszystko, bo rząd nie przez ostatnie cztery lata podniósł wysokość świadczeń adresowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Niektóre świadczenia wzrosły pierwszy raz w historii (specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna), inne (jak zasiłek pielęgnacyjny) podwyższono po kilkunastu latach.
- Wzrosła przede wszystkim renta socjalna. Od marca bieżącego roku jest to już 1100 złotych, o 360 złotych więcej niż było to w 2015 roku, kiedy wynosiła 739,58 złotych.
- Wydatki na renty socjalne, między 2015 a 2018 rokiem wzrosły o 800 mln złotych. W 2015 roku było to 2,4 mld złotych, w ubiegłym roku już 3,2 mld złotych.
- Pierwszy raz od 12 lat podwyższyliśmy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego – w sumie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie o 62,84 złotych (tj. ok. 40 proc.).
- W 2019 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1583 złote. W 2015 roku było to 1,2 tys. złotych. W ostatnich czterech latach świadczenie wzrosło w sumie o 383 złote.
- Specjalny zasiłek opiekuńczy wzrósł w listopadzie ubiegłego roku o 100 złotych, do kwoty 620 złotych. Zasiłek dla opiekuna w tym czasie również wzrósł o 100 zł. Obecnie wynosi 620 złotych.
Wyższe dotacje
Więcej pieniędzy przeznaczamy też na dotacje na środowiskowe domy samopomocy czy warsztaty terapii zajęciowej. W roku 2019 zwiększyliśmy (pierwszy raz od dekady) również dofinansowanie rocznego pobytu jednej osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej z 18,5 tys. – do 22 tys. złotych.
Świadczenie dla niesamodzielnych
Pamiętać należy również, że 1 października br. w życie wchodzi świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, co jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.
Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji w wysokości nie wyższej niż 500 złotych miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych, z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków, a także dochodów z pracy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ponad 800 tys. osób. Na wsparcie przeznaczone zostanie ok. 4,5 mld złotych rocznie.