Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.
W przypadku gdy ubezpieczona nie później niż 21 dni po porodzie (lub po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka albo przyjęciu na wychowanie w ramach rodziny zastępczej) złoży wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński za wszystkie okresy wynosi 81,5% podstawy jego wymiaru. Wniosek ten nie może dotyczyć urlopu rodzicielskiego w części przysługującej wyłącznie drugiemu rodzicowi dziecka w wymiarze 9 tygodni. Za tę część urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Od zasiłku macierzyńskiego płatnicy zasiłku (przedsiębiorca, ZUS) naliczają składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
- Ostatnia modyfikacja:
- 05.09.2023 14:46 Departament Komunikacji i Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 19.09.2018 14:14 Małgorzata Podrażka