W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystartowało III Ogólnopolskie Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej

05.06.2019

Dzisiejsze forum to przestrzeń do wymiany doświadczeń i poznania wielu projektów z zakresu ekonomii społecznej – mówił podczas uroczystego otwarcia III Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. OFESIS odbywać się będzie w Warszawie w dniach 5-6 czerwca.

OFESiS

Ekonomia społeczna i solidarna to po prostu taka, w której komercyjna działalność służy realizacji celów społecznych. Chodzi przede wszystkim o zatrudnianie i reintegrację osób, które znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej i są zagrożone wykluczeniem społecznym. To szczególnie niepełnosprawni, bezrobotni, seniorzy. To nie tylko przystosowane miejsca pracy, ale całokształt działań służących przywróceniu do życia społecznego osób wykluczonych.

W środę w Warszawie rozpoczęło się trwające dwa dni III Ogólnopolskie Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej.

– Dzisiejsze forum to przestrzeń do wymiany doświadczeń i poznania wielu projektów z zakresu ekonomii społecznej – mówił podczas uroczystego otwarcia OFESIS wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. – To już trzecie Ogólnopolskie Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej. Jest to ważne, cykliczne wydarzenie skupiające różne podmioty ekonomii społecznej – podkreślił.

Jak zaznaczył wiceminister Michałkiewicz, zmieniająca się sytuacja demograficzna sprawia, że zmienić musi się także sektor ekonomii społecznej.

OFESIS to forum wymiany doświadczeń i praktyk, dzielenia się wiedzą i pomysłami, cyklicznie gromadzące ludzi związanych z sektorem ekonomii społecznej i solidarnej. To także możliwość szerokich konsultacji rozwiązań przygotowywanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które pełni rolę koordynatora polityk publicznych w tym obszarze.

Certyfikaty dla najbardziej zaangażowanych

W ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowano konkurs dla podmiotów ekonomii społecznej –„Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2018”. To specjalne wyróżnienie dla tych instytucji, które skutecznie łączą działalność ekonomiczną ze społecznym zaangażowaniem.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu, przyznano łącznie 27 certyfikatów w dwóch kategoriach: „I. Spółdzielnia socjalna osób fizycznych” oraz „II. Przedsięwzięcie PES sfinansowane/współfinansowane ze środków zwrotnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego”.  W każdej kategorii wyłoniono po 3 laureatów. Zwycięzcami w swoich kategoriach zostały odpowiednio: Spółdzielnia Socjalna Dębnianka i Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Arte.

Konkurs „Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2019” zrealizowany został w pięciu kategoriach: I. Debiut roku, II. Najlepszy pracodawca, III. Sukces rynkowy, IV. Przedsięwzięcie PES sfinansowane ze środków zwrotnych EFS, V. Społecznie odpowiedzialny samorząd. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Spółdzielnia Socjalna "Kuźnia Talentów" im. Stanisława Staszica, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "RAZEM", Fundacja Rozwoju Warmii i Mazur w Iławie, Fundacja Pomocy Rodzinie "Człowiek w potrzebie" i Powiat Tucholski. Certyfikat otrzymało 49 podmiotów w tym 40 podmiotów ekonomii społecznej i 9 jednostek samorządu terytorialnego.

Do 2021 r. wyróżnionych certyfikatem ma zostać kilkaset podmiotów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.06.2019 16:25 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
10.06.2019 16:25 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}