W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyzwania demograficzne, polityka społeczna i senioralna. Forum Wizja Rozwoju w Gdyni zakończone

27.08.2021

W piątek w Gdyni odbył się drugi i ostatni dzień Forum Wizja Rozwoju. Wystąpienia na panelach poświęconych polityce społecznej, senioralnej, wyzwaniom demograficznym oraz odpowiedzialności społecznej biznesu wygłosili wiceministrowie rodziny i polityki społecznej – Stanisław Szwed oraz Barbara Socha.

Zdjęcie siedzącej minister Sochy z lewej strony oraz osobne zdjęcie siedzącego w fotelu ministra Szweda

Tegoroczne Forum Wizja Rozwoju odbyło się w Gdyni w dniach 26-27 sierpnia 2021 r. Wydarzenie zostało objęte patronatem premiera RP Mateusza Morawieckiego i było poświęcone najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką.

O polityce społecznej

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed wziął w piątek udział w panelu pod hasłem „Deinstytucjonalizacja w polityce społecznej”.

– Pierwszym zadaniem jest utrzymanie osób starszych w aktywności, bo jeśli to wypełnimy, to z opieką nad seniorami łatwiej będzie sobie poradzić. I te programy, które realizujemy, mają służyć aktywizacji seniorów – mówił wiceminister Szwed. – Jeśli chodzi o projekt strategii deinstytucjonalizacji, to dokument, który ostatecznie wychodzi z naszego ministerstwa to Rozwój usług społecznych. On lepiej odpowiada na potrzeby między innymi osób starszych – wskazał wiceszef resortu rodziny.

Jak zaznaczył, chcąc przestawić opiekę instytucjonalną nad osobami niesamodzielnymi na opiekę w miejscu zamieszkania, musimy stworzyć system i mieć na to środki. Tutaj nieodzowny jest samorząd i organizacje pozarządowe.

Później wiceminister Stanisław Szwed wziął także udział w panelu poświęconym systemowi wsparcia osób starszych.

Wyzwania demograficzne

W piątek Forum Wizja Rozwoju uczestniczyła także wiceminister rodziny oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha. Wzięła udział w panelu pod tytułem „Wyzwania dla rozwoju Polski z perspektywy Strategii Demograficznej 2040”.

– Cel Strategii Demograficznej jest oczywisty, to jest podniesienie dzietności do poziomu zastępowalności pokoleń. (..) Ten cel strategiczny rozpisaliśmy na kilka celów szczegółowych tak, by zapobiec depopulacji, wyludnieniu Polski – mówiła wiceminister Barbara Socha.

Wiceminister Socha przedstawiła najważniejsze założenia projektu Strategii Demograficznej i kluczowe obszary, w których konieczne jest podejmowanie zdecydowanych działań, by w dłuższej perspektywie zatrzymać i odwrócić negatywne trendy demograficzne.

Nawiązując do przeprowadzanych w trakcie prac nad projektem Strategii badań, zaznaczyła, że idealna rodzina, to według Polaków to jest rodzina oparta na trwałym związku, sformalizowanym, opartym na trwałych relacjach, na partnerstwie, dzieleniu się obowiązkami, na tym, by mieć dwoje lub troje dzieci.

Również w piątek wiceminister Barbara Socha wzięła udział w panelu poświęconym społecznej odpowiedzialności biznesu.

 

 

{"register":{"columns":[]}}