W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawód opiekunka dziecięca

W przypadku zawodu opiekunki dziecięcej, kształcenie w tym zawodzie odbywa się obecnie zgodnie z podstawą programową określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 991). Osiągnięcie danej kwalifikacji zawodowej potwierdza certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez okręgową komisję egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu zawodowego.

Aby przystąpić do walidacji prowadzącej do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe należy:

1) ukończyć branżową szkołę I stopnia w danym zawodzie lub

2) posiadać wykształcenie zasadnicze branżowe i ukończyć wymagany kwalifikacyjny kurs zawodowy lub

3) posiadać wykształcenie co najmniej zasadnicze branżowe lub zasadnicze zawodowe i co najmniej dwa lata kształcić się lub pracować w zawodzie, w którym wyodrębniono daną kwalifikację zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego.

Szczegółowe informacje na temat zawodu opiekunka dziecięca dostępne są na stronie https://kwalifikacje.gov.pl/k?id_kw=12942

Za nostryfikację świadectw szkolnych, uzyskanych zagranicą, odpowiedzialny jest kurator oświaty właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nostryfikację, a w przypadku braku takiego miejsca – kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę instytucji, w której osoba ubiegająca się o nostryfikację zamierza złożyć zagraniczne świadectwo.

Do wniosku o wydanie zaświadczenia nostryfikacyjnego należy załączyć następujące dokumenty:

  • Wniosek o przeprowadzenie nostryfikacji;
  • Pisemne oświadczenie, że dane świadectwo nie stanowiło dotychczas przedmiotu postępowania nostryfikacyjnego w Polsce;
  • W przypadku świadectw wydanych przez instytucję, która nie działa w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, należy przedłożyć oryginał świadectwa lub jego duplikat, zalegalizowany przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej urzędującego w państwie, w którym dokument został wydany.
{"register":{"columns":[]}}