Zmiany w zatrudnieniu socjalnym już pewne. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
27.01.2022
Misja centrów oraz klubów integracji społecznej, jaką jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu, jest niezwykle ważna. – Od wejścia w życie ustawy o zatrudnieniu socjalnym minęło już kilkanaście lat, sporo się w tym czasie zmieniło. Stąd nowelizacja ustawy, która właśnie została podpisana przez pana Prezydenta. Dzięki temu działania będą realizowane skuteczniej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu to bardzo ważna misja. Służą jej m.in. centra oraz kluby integracji społecznej – poprzez reintegrację zawodową i społeczną. Od wejścia w życie ustawy o zatrudnieniu socjalnym minęło ponad 15 lat, sporo się w tym czasie zmieniło.
– Chcemy, by ta pomoc była udzielana jeszcze skuteczniej, by była jak najlepiej dopasowana do dzisiejszych realiów. To się dzieje – prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy o zatrudnieniu socjalnym. To ważny krok – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Co się zmieni?
Najważniejsze rozwiązania, jakie znalazły się w podpisanej przez Prezydenta noweli to:
- podwyższenie świadczenia integracyjnego (do wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych przez okres całego uczestnictwa CIS-u, włącznie z okresem próbnym),
- uelastycznienie czasu uczestnictwa w centrach integracji społecznej do 30 godz. tygodniowo (obecnie 6 godz. dziennie) oraz poszerza możliwość przedłużania okresu uczestnictwa w CIS,
- rezygnacja z przesłanki ubóstwa przy kierowaniu do CIS.
– Zależy nam na zachęcaniu osób wykluczonych społecznie do podjęcia aktywnych działań przez uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez centra integracji społecznej. To pozwoli im zdobyć kompetencje i kwalifikacje umożliwiające znalezienie zatrudnienia – wskazuje minister Maląg.
Do tego dochodzi też m.in. umożliwienie zakładania Centrów Integracji Społecznej i Klubów Integracji Społecznej przez spółdzielnie socjalne zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych czy umożliwienie otrzymania od marszałka województwa dotacji w przypadku rozbudowy centrum bądź stworzenia warsztatu w innej gminie. Do tej pory taka dotacja była tylko na wyposażenie.
To nie koniec
Nowelizacja obejmuje także ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie przeznaczenia środków finansowych uzyskanych przez gminę z opłat za wydanie pozwoleń za sprzedaż napojów alkoholowych również na zadania realizowane przez CIS i KIS.
Większość przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.