W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

[Aktywny Maluch 2022-2029] - wznowienie naboru wniosków

Aktywny Maluch - Komunikat dotyczący zmiany Programu oraz wznowienia naboru ciągłego wniosków o dofinansowanie tworzenia miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 i funkcjonowania nowoutworzonych miejsc opieki

NextGenerationEU

W dniu 25 kwietnia 2024 r. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła kolejny nabór wniosków o dofinansowanie o charakterze ciągłym.

W ramach programu Aktywny Maluch dofinansowane zostaną działania dotyczące tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc opieki u dziennych opiekunów. Do rozdysponowania w ramach środków Programu pozostało 6 495 930,6 zł (łącznie ze środków KPO i FERS).

Nabór trwa do końca 2025 r. lub do momentu wyczerpania środków, bądź osiągnięcia wskaźników określonych w pkt. 2.1. Programu, co zostanie podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: www.gov.pl/rodzina, w zakładce Aktywny Maluch 2022-2029

Od czwartej tury naboru ciągłego, podmiot zamierzający uczestniczyć w Programie może aplikować o środki na dofinansowanie planowanej inwestycji utworzenia nowych miejsc opieki – tj. miejsca te mogą zostać wpisane do rejestru/wykazu najwcześniej w dniu ogłoszenia przez Ministra wyników dla danej tury naboru.

O dofinansowanie ze środków KPO, FERS i budżetu państwa mogą ubiegać się wszystkie podmioty działające lub zamierzające prowadzić instytucje opieki na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tj.: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne, instytucje publiczne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie, pracodawcy oraz podmioty współpracujące z uczelniami lub pracodawcami).

Uwaga:

W ramach programu dofinansowywane są łącznie działania dotyczące tworzenia i funkcjonowania nowo utworzonych miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3, tj. wnioskodawca, który wystąpił o dofinansowanie na utworzenie nowej instytucji opieki czy utworzenie nowych miejsc w już istniejącej instytucji opieki, musi obligatoryjnie skorzystać z dofinansowania przeznaczonego na funkcjonowanie nowo utworzonych miejsc (nie ma możliwości rezygnacji z dofinansowania przeznaczonego na funkcjonowanie utworzonych miejsc opieki w ramach programu Aktywny Maluch).

Kluczowe zmiany w Programie:

  1. Podwyższenie wysokości dofinansowania na tworzenie miejsc opieki z KPO dla jst do 57 528 zł bez VAT na jedno tworzone miejsce.
  2. Od czwartej tury naboru ciągłego, podmiot zamierzający uczestniczyć w Programie może aplikować o środki na dofinansowanie planowanej inwestycji utworzenia nowych miejsc opieki – tj. miejsca te mogą zostać wpisane do rejestru/wykazu najwcześniej w dniu ogłoszenia przez Ministra wyników dla danej tury naboru.
  3. Wnioskodawca w ciągu 3 miesięcy od ogłoszenia wyników danej tury musi dostarczyć do wojewody niezbędne dokumenty do umowy, takie jak: tytuł prawny do lokalu, opis inwestycji, kalkulację kosztów itd. Jeśli podmiot nie dotrzyma tego terminu, wojewoda może zrezygnować z podpisania umowy.
  4. Wprowadzenie zapisów do Programu usprawniających jego realizację, dotyczących m.in. procedury przekazywania dokumentacji oraz zawierania umów ws. przekazania dofinansowania.
  5. Wprowadzenie wykładni „miesiąca” jako okresu, za który przysługuje dofinansowanie do funkcjonowania oraz okresu podlegającego wskaźnikowaniu. Jeśli podmiot rozpocznie funkcjonowanie w trakcie trwania miesiąca, ale będzie świadczył opiekę do 10 godzin dziennie oraz w żaden inny sposób nie ograniczy prawa rodzica w dostępie do usługi opiekuńczej, wówczas taki miesiąc traktuje się jako pełny miesięczny okres funkcjonowania.
  6. W przypadku nieosiągnięcia wskaźnika obsadzenia miejsc opieki na wymaganym minimalnym poziomie 80%, wojewoda otrzymał możliwość odstąpienia od dochodzenia zwrotu środków na tworzenie w przypadku środków z KPO, jeśli podmiot udowodni, że nieosiągnięcie wymaganego obsadzenia było spowodowane obiektywnymi okolicznościami.
  7. Doprecyzowanie definicji opłaty podstawowej, stanowiącej podstawę dla ustalania przez ministra maksymalnej wysokości opłaty – która stanowi 120% średniej miesięcznej opłaty podstawowej za pobyt pobieranej w miastach wojewódzkich przez podmioty inne niż jst z wyłączeniem instytucji publicznych – jaką podmiot może ustalić dla rodzica korzystającego z miejsc opieki utworzonych z programu.
  8. Dodanie zasady, która stanowi, że dofinansowanie do funkcjonowania na utworzone w ramach Programu miejsca opieki nieobsadzone powyżej minimalnego wymaganego progu 80%, będzie przyznane, jeśli  w przypadku tych nieobsadzonych miejsc opieki,  podmiot zapewni dostępność usługi opiekuńczej poprzez:
    - gotowość do przyjęcia dzieci (na przykład placówka pozostaje czynna, jest zatrudniony personel, prowadzona jest rekrutacja na nieobsadzone miejsca według obniżonej opłaty),
    - spełni inne warunki kwalifikowalności przewidziane Programem dla okresu funkcjonowania.
  9. Doprecyzowanie w zakresie kwalifikowalności kosztów w instytucji opieki, która zwiększa liczbę miejsc opieki ze środków Programu oraz doprecyzowanie obowiązywania zasady proporcjonalnej kwalifikowalności środków w przypadku finansowania tzw. „części wspólnych” ze środków Programu.
  10. Zmiana zasad w zakresie okresu trwałości (dotyczy podmiotów innych niż jst):
    - obniżenie minimalnego wskaźnika obsadzenia z 80% na 60%,
    - skrócenie długości okresu trwałości z 3 lat do 2 lat,
    - wprowadzenie pojęcia gotowości instytucjonalnej, którą ostateczny odbiorca wsparcia musi wykazać w razie nieosiągnięcia minimalnych 60% by nie zwracać środków.
  11. Usunięcie z listy zadań ostatecznego odbiorcy wsparcia wymogu zamieszczenia tablicy informacyjnej o uczestnictwie w Programie, o której mowa w pkt 9.3.3.3. Programu – wersji przed zmianami (tzw. tablica krajowa – MALUCH+ 2022-2029).

Wprowadzenie rozdziału 12 regulującego zasady przejściowe, które obejmują wnioski uczestników pierwszego naboru wniosków oraz I, II, III tury naboru ciągłego.

Terminarz ciągłego naboru wniosków:

Nabór wniosków trwa od 25 kwietnia 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. lub do momentu osiągnięcia wskaźników wskazanych w pkt. 2.1. Programu albo do wyczerpania środków. Ciągły nabór wniosków odbywa się w podziale na tury, wg załączonego poniżej Harmonogramu naboru ciągłego;
Ocena wniosków będzie dokonywana cyklicznie zgodnie z załączonym poniżej Harmonogramem naboru ciągłego;
Ogłoszenie wyników na stronie internetowej MRPiPS będzie zamieszczane zgodnie z załączonym poniżej Harmonogramem naboru ciągłego.
Wojewoda po ogłoszeniu wyników poszczególnych tur naboru ciągłego określi termin na złożenie dokumentów, jakie należy przedłożyć przed zawarciem umowy o dofinansowanie zakwalifikowanego zadania.

Składanie wniosków

Nabór ciągły – wnioski gmin, powiatów, województw, podmiotów innych niż jst

Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej wskazując jako adresata urząd wojewódzki właściwy ze względu na położenie gminy, na terenie której prowadzona jest instytucja opieki lub planowane jest utworzenie instytucji w przypadku:

  • gmin – za pośrednictwem formularza w Module 2 systemu teleinformatycznego Rejestr Żłobków,

powiatów, województw, podmiotów innych niż jst – za pośrednictwem  formularza RKZ-6 na Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia (PIU Emp@tia).

Rewizja wniosków – wnioski gmin złożone w poprzednich naborach programu - Informacje o wnioskowaniu przez gminy o zwiększone środki KPO

Wojewoda zbiera zapotrzebowanie na zwiększone środki od podmiotów wskazanych w pkt 9.1. Programu według określonego przez wojewodę wzoru opublikowanego na stronie urzędu wojewódzkiego.

Dowiedz się więcej o zwiększeniu finansowania ze środków KPO – dla JST:

Dowiedz się więcej o zwiększeniu finansowania ze środków KPO – dla JST:

Komunikat - rewizja wniosków KPO dla JST

Dowiedz się więcej o naborze ciągłym na stronie MRPiPS:

Ogłoszenie zmiany programu oraz wznowienie ciągłego naboru wniosków - Aktywny Maluch 2022-2029

Spotkanie informacyjne dotyczące ogłoszonego ciągłego naboru wniosków

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym ogłoszonego ciągłego naboru wniosków o dofinansowanie zadań z zakresu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w ramach programu Aktywny Maluch 2022-2029 na obszarze województwa mazowieckiego, które odbędzie się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej w drugiej połowie maja 2024 r.

Podczas spotkania omówione zostaną warunki przygotowania wniosków o dofinansowanie.

W przypadku chęci uczestnictwa w ww. spotkaniu prosimy o zgłoszenie Państwa udziału poprzez wysłanie e-maila na adres: spotkanie-maluch@mazowieckie.pl w terminie do 17 maja 2024 r. o treści „zgłaszam udział w spotkaniu online organizowanym dla naboru ciągłego w ramach Programu Aktywny Maluch 2022-2029” z równoczesnym podaniem imienia i nazwiska  lub nazwy wnioskodawcy. Po tym terminie do osób zainteresowanych zostanie drogą mailową wysłane zaproszenie zawierające datę i godzinę spotkania oraz instrukcję bezpośredniego dołączenia do wideokonferencji. Zaproszenie przekazane będzie na adres e-mail, z którego dokonane będzie zgłoszenie udziału w spotkaniu.

 

Prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią programu, link do programu Aktywny Maluch 2022–2029:

https://www.gov.pl/web/rodzina/ogloszenie-zmiany-programu-oraz-wznowienie-ciagly-nabor-wnioskow-o-dofinansowanie-tworzenia-miejsc-opieki-nad-dziecmi-do-lat-3-i-funkcjonowania-nowoutworzonych-miejsc-opieki

Odpowiedzi na pytania dotyczące naboru i programu udzielają pracownicy Wydziału Rozwoju Regionalnego:

› Sekretariat

(22) 695 60 82

wrr@mazowieckie.pl

 

› Kinga Górka

(22) 695 65 91

kgorka@mazowieckie.pl

 

Jednostki samorządu terytorialnego

 

› Marta Sadowska

(22) 695 63 40

msadowska@mazowieckie.pl

 

› Klaudia Janicka

(22) 695 64 03

kjanicka@mazowieckie.pl

 

› Katarzyna Szymańska

(22) 695 69 46

kszymanska@mazowieckie.pl

 

Podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego

 

› Eliza Lenarcik

(22) 695 64 67

elenarcik@mazowieckie.pl

 

› Joanna Szrajner

(22) 695 66 43

jszrajner@mazowieckie.pl

 

› Tomasz Plasota

(22) 695 65 21

tplasota@mazowieckie.pl

 

› Weronika Wadowska

(22) 695 63 82

wwadowska@mazowieckie.pl

 

› Agnieszka Czubaszek

(22) 695 65 74

aczubaszek@mazowieckie.pl

 

› Zbigniew Kończak

(22) 695 64 46

zkonczak@mazowieckie.pl

 

› Ewa Jakoniuk

(22) 695 61 07

ejakoniuk@mazowieckie.pl

 

Data publikacji: 06.05.2024 r.

Materiały

Załącznik nr 2 - Harmonogram przebiegu naboru ciągłego - Aktywny Maluch
ZAŁĄCZNIK​_2​_-​_HARMONOGRAM​_PRZEBIEGU​_NABORU​_CIĄGŁEGO​_M.DOCX 0.13MB
Opis realizacji zadania Aktywny Maluch 2022-2029 - JST
Opis​_realizacji​_zadania-AKTYWNY​_MALUCH​_2022-2029​_-​_JST.xlsx 0.09MB
Kalkulacja wydatków Aktywny Maluch 2022-2029 - JST
Kalkulacja​_wydatków​_AKTYWNY​_MALUCH​_2022-2029​_-​_JST.xlsx 0.19MB
Opis zadania z harmonogramem Aktywny Maluch - podmioty inne niż JST
Opis​_zadania​_z​_harmonogramem​_Aktywny​_Maluch​_-​_podmioty​_inne​_niż​_jst.xlsx 0.08MB
Załączniki 1-4 i 6 do umowy FERS Aktywny Maluch - podmioty inne niż JST
Załączniki​_1–4​_i​_6​_do​_umowy​_FERS​_Aktywny​_Maluch​_-​_podmioty​_inne​_niż​_jst.xlsx 2.76MB
Klauzula informacyjna KPO Aktywny Maluch 2022-2029
Klauzula​_informacyjna​_KPO​_Aktywny​_Maluch​_2022-2029.docx 0.09MB
Klauzula informacyjna FERS Aktywny Maluch 2022-2029
Klauzula​_informacyjna​_FERS​_Aktywny​_Maluch​_2022-2029.docx 0.10MB
{"register":{"columns":[]}}