Wydanie dokumentu paszportowego dla osoby małoletniej
Wyraź zgodę na wydanie paszportu - https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu
Wydanie dokumentu paszportowego dla osoby małoletniej następuje na wniosek matki, ojca, opiekunów prawnych lub kuratora, zwanych dalej wnioskodawcą.
Wnioskować można w każdym punkcie paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania/zamieszkania, z zastrzeżeniem, że w tym samym punkcie paszport będzie odbierany, natomiast za granicą w placówkach konsularnych.
W punkcie paszportowym wymagana jest obecność matki, ojca lub opiekunów prawnych/kuratora oraz osoby małoletniej, która ukończyła 5 lat – dzieci do 5 roku życia nie muszą być obecne.
Odbioru dokumentu paszportowego małoletniego dokonuje matka/ojciec/opiekun prawny/kurator.
Matka i ojciec/opiekunowie prawni wyrażają zgodę na wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej na wniosku elektronicznym sporządzonym przez pracownika punktu paszportowego, składając podpisy przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego.
Paszport jest ważny przez okres 10 lat od daty jego wydania, zaś wydany dziecku, które nie ukończyło 12 roku życia jest ważny 5 lat od daty jego wydania.
Wnioskodawca przedkłada:
- Ważny dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy wnioskodawcy, o ile został wydany.
- Ważny dokument paszportowy osoby małoletniej lub ważny dowód osobisty, o ile został wydany.
- Kolorową fotografię paszportową osoby małoletniej, wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego Fotografia paszportowa - wymogi.
- Wydane przez sąd dokumenty potwierdzające uprawnienie do złożenia wniosku
w imieniu osoby małoletniej - w przypadku wniosku składanego przez opiekuna prawnego lub kuratora. - Dowód uiszczenia opłaty paszportowej na rachunek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie i dokument potwierdzający prawo do uiszczenia obniżonej opłaty w przypadku małoletnich posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny
KONTO BANKOWE:
MUW w Warszawie Biuro Finansów Urzędu, pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa
83 1010 1010 0137 1022 3100 0000
z dopiskiem w tytule: opłata paszportowa dla (imię i nazwisko osoby ubiegającej się o paszport), np. „opłata paszportowa dla Jana Kowalskiego”.
Opłata dla osoby do 12 roku życia:
- 30 zł
- 15 zł - z Kartą Dużej Rodziny
Opłata dla osoby od 12 do 18 roku życia:
- 70 zł
- 35 zł - z Karta Dużej Rodziny
Opłata za paszport tymczasowy - 30 zł
Opłata za paszport z art. 46 ustawy o dokumentach paszportowych – 280 zł
Po złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego wniesiona opłata za paszport lub paszport tymczasowy nie podlega zwrotowi.
Sprawdź, w jakich przypadkach nie pobiera się opłaty za paszport – Opłaty Paszportowe
- Zgodę matki i ojca bądź opiekuna prawnego osoby małoletniej na wydanie dokumentu paszportowego (która stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego)
Wyjątki
- zgoda nie jest wymagana od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego (należy przedłożyć dokument potwierdzający pozbawianie, zawieszenie lub ograniczenie władzy w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego).
- w przypadku braku zgodności stanowisk matki i ojca lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego, które przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego (orzeczenie sądu rodzinnego stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego).
- w przypadku zgonu jednego z rodziców należy przedłożyć akt zgonu.
- w przypadku nieustalonego ojcostwa należy przedłożyć aktualny odpis zupełnego aktu urodzenia.
Zgodę wyraża się w jeden z poniższych sposobów:
- na wniosku o wydanie dokumentu paszportowego (z podpisem dokonywanym przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego),
- na piśmie utrwalonym w postaci papierowej (opatrzonym podpisem, którego własnoręczność poświadczył organ paszportowy lub notariusz);
- na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Oświadczenie rodzica powinno zawierać sformułowanie "wyrażam zgodę na wydanie dokumentu paszportowego mojemu dziecku..." oraz:
- imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL - datę urodzenia oraz serię i numer ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby wyrażającej zgodę;
- imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL - datę urodzenia osoby małoletniej, której dotyczy wniosek
o wydanie dokumentu paszportowego; - wskazanie miejsca składania wniosku np. "wniosek paszportowy zostanie złożony w punkcie paszportowym...." – w przypadku zgody elektronicznej.
Elektroniczną zgodę należy przekazać do urzędu wojewódzkiego, w którym będzie składany wniosek paszportowy. Zgodę należy przekazać tylko w przypadku składania wniosku paszportowego przez drugiego rodzica/opiekuna prawnego. Nie należy przesyłać elektronicznej zgody "na zapas". Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: /t6j4ljd68r/skrytka
W przypadku ubiegania się o paszport tymczasowy lub paszport, o którym mowa w art. 46 ustawy o dokumentach paszportowych, należy przedłożyć dokumenty potwierdzające spełnienie ustawowych przesłanek. Dodatkowe informacje
E-usługa - wniosek o paszport dla dziecka do 12 roku życia
Za pośrednictwem e-usługi możesz złożyć wniosek o paszport dla dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia (w przypadku posiadania profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego).
Wejdź na stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka
Wniosek podpisuje wyłącznie jedna z uprawnionych osób (matka, ojciec, opiekun prawny, kurator) aktualnie zalogowana do e-usługi.
Zgoda drugiego opiekuna: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka, może zostać wyrażona:
- za pomocą e-usługi https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu
- osobiście w organie paszportowym.
Złożenie wniosku w ten sposób (za pośrednictwem e-usługi) wiąże się z koniecznością:
- obecności małoletniego od 5 do 12 roku życia przy odbiorze dokumentu paszportowego,
- okazania przy odbiorze paszportu oryginałów dokumentu, których skany załączono do wniosku, np. Karty Dużej Rodziny małoletniego, postanowienia sądu określającego zakres władzy rodzicielskiej drugiego rodzica.
Materiały
Instrukcja - podpis dokumentu DOCX e-podpisempodpisanie_dokumentu_(DOCX)_e-podpisem_-_INSTRUKCJA.pdf 2.42MB Instrukcja - podpis dokumentu PDF e-podpisem
podpisanie_dokumentu_(PDF)_e-podpisem_-_INSTRUKCJA.pdf 2.46MB Instrukcja - E-zgoda na wydanie paszportu dla osoby małoletniej
przesyłanie_e-zgody_na_wydanie_paszportu_dla_os_małoletniej_do_urzędu_-_INSTRUKCJA.pdf 2.48MB Wzór zgody rodzica/opiekuna - PDF
wzór_ZGODA_RODZICA-OPIEKUNA.pdf 0.05MB Wzór zgody rodzica/opiekuna - DOCX
wzór_ZGODA_RODZICA-OPIEKUNA.docx 0.02MB