Chroń Morze
Bałtyk to morze specyficzne, niezwykle wrażliwe na efekty działalności człowieka. Aż 99,7 % Polski leży w jego zlewisku i wpływają do niego dwie największe rzeki - Wisła i Odra. Na stan naszego morza w decydującym stopniu wpływa aktywność gospodarcza i komunalna na lądzie. Niemal połowa odpadów zalegających w Bałtyku pochodzi z gospodarstw domowych. Dlatego poprawa czystości Bałtyku zależy od tego, co zrobimy na lądzie: w każdym domu, przedsiębiorstwie, instytucji i gospodarstwie rolnym.
Kluczowym dokumentem w zakresie ochrony wód Morza Bałtyckiego jest Program ochrony wód morskich i jego aktualizacje (aPOWM). Jego głównym celem jest zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów morskich.
Projekt aPOWM zakłada blisko 60 działań służących poprawie stanu wód Bałtyku: od działań miękkich, takich jak sprzątanie plaż i wód ze śmieci, przez walkę z hałasem podwodnym, aż do systemowych rozwiązań dla powstrzymania eutrofizacji akwenu. Wdrożenie zaplanowanych działań przyczyni się do poprawy stanu wód Bałtyku, stanowiącego bardzo ważny element gospodarki wodnej, nad którą piecze sprawuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Transport morski, rybołówstwo i turystyka to tylko fragment sektorów zależnych od Bałtyku.
Działania w ramach Programu ochrony wód morskich realizowane są przez jednostki rządowe, samorządowe i różne podmioty, których celem jest poprawa stanu Morza Bałtyckiego. Utrzymanie lub przywrócenie dobrego stanu środowiska wód morskich to nie tylko wymóg formalny, ale także obowiązek człowieka jako użytkownika ekosystemu morskiego. Każdy z nas może zaangażować się w ochronę Morza Bałtyckiego!
Wejdź na https://chronmorze.eu/edukacja/ i chroń morze razem z nami!
Materiały
Chroń morze razem z namiChron_morze_ksiazeczka_edukacyjna_2022_06_22.pdf 14.11MB Dobre praktyki - poradnik dla uczelni wyższych
Dobre_praktyki_-_poradnik_dla_uczelni_wyższych.pdf 9.42MB