Aktualności
-
20.01.2025Konstruktywne rozmowy o rewitalizacji Zalewu SulejowskiegoW poniedziałek 20 stycznia 2024 roku w Sulejowie odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich i Gminy Sulejów poświęcone trwającym i planowanym inwestycjom w rejonie rzeki Pilicy i Zalewu Sulejowskiego. W rozmowach wziął udział Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz.
-
20.01.2025Trwają prace nad stworzeniem systemu przeciwpowodziowego zabezpieczającego Dolny Śląsk i OpolszczyznęW piątek 17 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie Zespołu doradczego do spraw odporności po powodzi, powołanego przez Marcina Kierwińskiego, pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. W pracach zespołu uczestniczą eksperci w dziedzinie gospodarki wodnej, w tym Mateusz Balcerowicz - Wiceprezes Wód Polskich i profesor Janusz Zaleski – Dyrektor Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.
-
20.01.2025Zabezpieczenie zbiornika w Stroniu ŚląskimWody Polskie przystępują do zabezpieczenia suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim na podstawie decyzji GINB z 13 stycznia 2025 roku. Jeszcze do końca stycznia nadzór inwestorski zajmie się opracowaniem rozwiązań projektowych i wykonaniem niezbędnej dokumentacji technicznej. Następnie robotnicy powinni przystąpić do wykonania prac rozbiórkowych i przygotowawczych.
-
16.01.2025Konsultacje planów utrzymania wód w regionie wodnym Bugu z udziałem Wiceprezesa Wód PolskichNa terenie działania RZGW w Lublinie odbyły się dwa spotkania poświęcone konsultacjom Planów Utrzymania Wód. 15 stycznia w Lublinie i 16 stycznia w Białej Podlaskiej zaprezentowano i omawiano „Plan utrzymania wód w regionie wodnym Bugu”. Na zaproszenie licznie odpowiedzieli m.in. przedstawiciele samorządów, administracji rządowej i Polskiego Związku Wędkarskiego. W spotkaniu w Lublinie uczestniczył Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz.
-
15.01.2025Joanna Kopczyńska o planach kompleksowej renaturyzacji na konferencji poświęconej Nature Restoration LawWody Polskie planują objąć działaniami renaturyzacyjnymi prawie 1500 km rzek i ponad 300 barier migracyjnych. O działaniach w tym obszarze, wpisujących się w unijną strategię na rzecz bioróżnorodności 2030 mówiła Joanna Kopczyńska, prezes Wód Polskich podczas konferencji: „Natura Ratuje Ludzi – wdrażanie Nature Restoration Law w Polsce”.
-
14.01.2025Wody Polskie gotowe do realizacji projektów na rzecz modernizacji infrastruktury wodnej OdryWody Polskie aktywnie ubiegają o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 dla realizacji czterech kluczowych inwestycji żeglugowych na Odrze, uwzględnionych w Krajowym Programie Żeglugowym do roku 2030. Pomyślne przeprowadzenie aktualnie trwającego procesu administracyjnego może skutkować podpisaniem pre-umów na finansowanie projektów, co będzie ważnym krokiem w kierunku realizacji inwestycji.
-
14.01.2025Na wiosnę ruszymy z modernizacją kanału Niegocin-Grajewko!Wody Polskie we współpracy z samorządami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 kontynuują nowy projekt rewitalizacji kanałów mazurskich. W pierwszym kwartale 2025 roku ruszą prace projektowe związane z modernizacją kanału Sztynorckiego, Nidzkiego, Jeglińskiego oraz Kisajno-Popówka. Z kolei na wiosnę rozpocznie się już przebudowa kanału Niegocin-Grajewko.
-
13.01.2025Podsumowujemy zadania w gospodarce wodnej w 2024 roku – część IIZadania Wód Polskich to nie tylko inwestycje w nowe obiekty hydrotechniczne czy utrzymanie infrastruktury wodnej, ale także zadania z zakresu usług wodnych, kontroli, decyzji administracyjnych czy zatwierdzania taryf wodno-ściekowych, co ma również duży wpływ na zarządzanie zasobami wodnymi w naszym kraju. Dziś, w drugiej części naszego podsumowania, dzielimy się kolejną porcją naszych działań w 2024 roku.
-
13.01.2025Ponad 20 mln zł na aktualizację ewidencji urządzeń melioracji wodnych oraz gruntów zmeliorowanych na terenie sześciu zarządów zlewniWody Polskie podpisały już 6 umów na wykonanie inwentaryzacji urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów. Działania obejmą zarządy zlewni w Zielonej Górze, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Sandomierzu, Kielcach i Stalowej Woli. Wartość umów to ponad 20 mln zł. Działania są możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Krajowego Planu Odbudowy.
-
10.01.2025Informacja dla zakładów wprowadzających ścieki do wód lub ziemi, z uwzględnieniem wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnejZgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry (Dz. U. z 2023 r. poz. 1963), pozwolenia wodnoprawne na wprowadzanie ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej, wydane przed dniem 1 stycznia 2024 r., wygasają bez odszkodowania, po upływie okresu, na jaki zostały wydane, jednak nie później niż do dnia 1 stycznia 2026 r.