Aktualności
-
20.11.2024Stop powodzi! Wody Polskie zakończyły ponad 100 zadań interwencyjnych na terenach dotkniętych przez powódźWody Polskie sukcesywnie usuwają skutki powodzi na terenach dotkniętych żywiołem tej jesieni. Do połowy listopada zrealizowano już 102 priorytetowe zadania. Pilna realizacja prac interwencyjnych pozwala zmniejszyć zagrożenie powodziowe i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. W ramach postępującej inwentaryzacji szkód, zakres prac jest stale rozszerzany. Jeszcze przed końcem roku planowane jest zakończenie łącznie około 270 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi.
-
19.11.2024Utrzymanie wód w dobie zmian klimatuKlimat się zmienia i coraz częściej stajemy w obliczu wyzwań jakie niosą ze sobą susze i powodzie. Współczesna gospodarka wodna potrzebuje adaptacji do nowych warunków, tak by równocześnie zapewnić bezpieczeństwo ludziom, możliwość korzystania z wód, a także chronić środowisko naturalne. Kluczowe jest kompleksowe i zrównoważone zarządzanie wodami w układzie zlewniowym, dlatego Wody Polskie sukcesywnie wdrażają dobre praktyki utrzymania wód.
-
14.11.2024Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PANW czwartek 14 listopada w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej. Na wiceprzewodniczącego komitetu został wybrany Mateusz Balcerowicz – Wiceprezes Wód Polskich. Dialog i współpraca między Wodami Polskimi a środowiskiem naukowym jest kluczowym elementem dla wypracowania rozwiązań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i zwiększania bezpieczeństwo wodnego Polski.
-
12.11.2024Usuwanie szkód powodziowych w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i Prawa wodnegoWody Polskie prowadzą prace interwencyjne na rzecz usunięcia skutków powodzi i powstałych szkód w celu przeciwdziałania i usuwania bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Należy podkreślić, że charakter i zakres prac są zgodne z unijnym i krajowym prawodawstwem, a proces odbudowy będzie wiązać się z odtworzeniem ekosystemów wodnych zgodnie z wytycznymi Ramowej Dyrektywy Wodnej. Pozwoli to nie tylko przywrócić ich stan sprzed powodzi, ale także poprawić odporność na przyszłe zagrożenia, zmniejszając ryzyko degradacji wód.
-
12.11.2024Stop powodzi! Wody Polskie realizują aktualnie blisko 130 zadań związanych z usuwaniem skutków powodziWody Polskie systematycznie usuwają skutki powodzi, która we wrześniu dotknęła południe Polski. Aktualnie prace trwają na 129 zadaniach zlokalizowanych przede wszystkim w województwie dolnośląskim i opolskim, a także w śląskim i lubuskim. Głównym celem prac jest niezmiennie bezpieczeństwo mieszkańców i redukcja zagrożenia związanego z powstałymi szkodami.
-
08.11.2024Stop powodzi! 82 mln zł dla Wód Polskich na usuwanie skutków powodziRząd zabezpieczył dodatkowe 82 miliony złotych na usuwanie szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska w województwie opolskim oraz na przywrócenie przepustowości koryt wraz z zabudową wyrw brzegowych na rzece Biała Lądecka w województwie dolnośląskim. Poinformował o tym w Lądku-Zdrój Minister – Członek Rady Ministrów Marcin Kierwiński podczas wizyty na terenach dotkniętych powodzią w 2024 roku.
-
08.11.2024Stop powodzi! Zwiększamy bezpieczeństwo mieszkańców gminy Czerwińsk nad WisłąWody Polskie zakończyły modernizację zabezpieczeń przeciwpowodziowych doliny Wychódźc–Wilkówiec. To kolejne zadanie przeciwpowodziowe zrealizowane dla bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. Ponad 4 km wyremontowanych obwałowań chroni kilkuset mieszkańców wsi Wilkówiec, Wychódźc i Miączyn na obszarze 157 ha. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, takim jak przesłona przeciwfiltracyjna i opaska brzegowa, nowy wał lepiej chroni przed erozją oraz przebiciem wodnym.
-
07.11.2024Stop powodzi! Wody Polskie zakończyły już ponad 70 zadań związanych z usuwaniem skutków powodziWody Polskie realizują prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź, stale rozszerzając ich zakres. Do końca roku zakończą się 243 zadania o wartości ponad 83 mln zł. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i ochrona strategicznej infrastruktury. Do tej pory Wody Polskie zakończyły już 71 zadań w czterech województwach.
-
06.11.2024Inauguracja Krajowego Raportu Klimatyczno-RozwojowegoW środę 6 listopada 2024 roku w Warszawie, Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska wzięła udział w inauguracji Krajowego Raportu Klimatyczno-Rozwojowego (CCDR) dla Polski. Jednym z kluczowych tematów debaty było bezpieczeństwo wodne ludności i gospodarki w obliczu zmian klimatu.
-
05.11.2024Wspólna konferencja Wód Polskich i samorządów o bezpieczeństwie powodziowym w dorzeczu WisłyWe wtorek 5 listopada 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, z udziałem Wiceprezesa Wód Polskich Jacka Jarząbka i Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza. W spotkaniu uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz lokalni samorządowcy, którzy przedstawili najważniejsze wyzwania związane z ochroną przeciwpowodziową w regionie oraz działaniami prowadzonymi w celu zabezpieczenia terenów nadwiślańskich.