W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dialog na rzecz odbudowy po powodzi – ponad 600 spotkań Wód Polskich ze stroną społeczną

11.12.2024

Proces usuwania skutków powodzi i przywracania normalności na terenach dotkniętych przez żywioł jest priorytetowym zadaniem Wód Polskich, które są w bieżącym kontakcie z przedstawicielami lokalnych społeczności – przede wszystkim samorządowcami i mieszkańcami. Dzięki wspólnym spotkaniom możliwe jest omawianie realizowanych oraz planowanych prac, a także wdrażanie działań oczekiwanych przez mieszkańców.

Spotkanie na terenie RZGW w Gliwicach

Przedstawiciele Wód Polskich – regionalnych zarządów gospodarki wodnej we Wrocławiu i Gliwicach oraz podległych im zarządów zlewni i nadzorów wodnych – wzięli udział już w ponad 600 spotkaniach poświęconych kwestii usuwania skutków powodzi i wzmacniania ochrony przeciwpowodziowej. W spotkaniach uczestniczyli m.in. lokalni mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele służb reagowania kryzysowego, a także Ministerstwa Infrastruktury.

Celem prowadzonych przez Wody Polskie prac interwencyjnych jest przywracanie lub zwiększanie bezpieczeństwa mieszkańców, dlatego ich głos lub ich przedstawicieli jest niezwykle ważny na wszystkich etapach procesu odbudowy – od inwentaryzacji szkód i oceny stanu urządzeń wodnych, przez realizowane działania naprawcze, aż do planowania i analiz dalszych inwestycji przeciwpowodziowych.

Dzięki bieżącej współpracy Wód Polskich ze stroną społeczną możliwe jest omawianie aktualnie realizowanych działań, podsumowanie pracy zaangażowanych służb w terenie, efektywności obowiązujących procedur, wymiany informacji, przygotowania zasobów ludzkich i sprzętowych oraz wspólnego wypracowania wniosków na przyszłość. Wzajemny dialog służy opracowaniu planu prac utrzymaniowych i remontowych w zakresie kluczowych elementów infrastruktury hydrotechnicznej, budowli przeciwpowodziowych oraz innych zmiennych w ramach gospodarowania wodami na danym obszarze w ujęciu lokalnym, biorąc również pod uwagę analizowane rozwiązania kompleksowe.

Przykładowo, wśród ponad 600 zorganizowanych spotkań, można wskazać wielostronne spotkanie z mieszkańcami, przedsiębiorcami i samorządowcami w Jarnołtówku na Opolszczyźnie czy w Bielsku-Białej. Ważna była także wizja terenowa z mieszkańcami cieszyńskiej Łąki. Będąc społecznie odpowiedzialnymi, Wody Polskie aktywnie angażują się w dialog, mając pełną świadomość jego potrzeby

Efektem szerokiej współpracy jest sprawne usuwanie szkód popowodziowych i skutków przechodzenia fal powodziowych na rzekach w poszczególnych województwach, powiatach i gminach. Od września Wody Polskie zrealizowały już 174 priorytetowe zadania interwencyjne, które będą kontynuowane również w kolejnych miesiącach.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}