W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyskusja ekspertów o współpracy Wód Polskich i JST

06.12.2024

W czwartek 5 grudnia 2024 roku Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz wziął udział Absolwenckim Spotkaniu Samorządowym Szkoły Liderstwa poświęconym tematyce zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa. Mateusz Balcerowicz wygłosił prezentację na temat zadań statutowych Wód Polskich i współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego (JST) w tym zakresie. Spotkania zarządu Wód Polskich i samorządów są elementem zacieśniania współpracy i wypracowania kompleksowych rozwiązań dla budowy bezpieczeństwa mieszkańców, ochrony środowiska naturalnego oraz rozwoju gospodarczego.

W czwartek 5 grudnia 2024 roku Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz wziął udział Absolwenckim Spotkaniu Samorządowym Szkoły Liderstwa poświęconym tematyce zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa.

Spotkanie zorganizowane przez Szkołę Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego było przeznaczone dla liderów i liderek, którzy ukończyli program Liderski PAFW, Szkołę Liderek i Liderów Politycznych, Warszawską Akademię Młodych Liderów oraz Szkołę Liderów Miast. 

Wydarzenie, skierowane przede wszystkim do przedstawicieli samorządów, łączyło debatę i zajęcia warsztatowe, a jego przewodnim tematem było bezpieczeństwo czy zarządzania kryzysowe. Wśród zaproszonych ekspertów znalazł się Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, który poprowadził panel na temat współpracy PGW Wody Polskie z jednostkami samorządu terytorialnego. Dzięki praktycznym przykładom pokazał, jak wspólne działania mogą skutecznie chronić mieszkańców.

Mateusz Balcerowicz na początku wystąpienia nakreślił ogólnie temat gospodarki wodnej w Polsce oraz wyzwań, które przed nią stoją, a następnie przeszedł do kwestii, w których przeplatają się kompetencje i interesy Wód Polskich oraz JST.

Wśród tematów poruszonych w czasie dyskusji znalazła się kwestia zatwierdzania taryf wodno-ściekowych i działalności Wód Polskich jako organu regulacyjnego. Ważnym tematem było również kwestia odpowiedzialności za wody publiczne i urządzenia hydrotechniczne oraz korzystanie z wód i usługi wodne, zwłaszcza w aspekcie wydawania zgód wodnoprawnych oraz prowadzonych kontrolach.

Wiceprezes Wód Polskich przytaczał również przykłady współpracy Wód Polskich i JST na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych, a także prac utrzymaniowych, w tym w zakresie usuwania skutków powodzi czy rozwoju retencji wód na obszarach wiejskich. Kluczowym tematem była również sprawa dokumentów planistycznych, które mają wpływ na planowane inwestycje m.in. przeciwpowodziowe czy proretencyjne, a także planowanie przestrzenne.

Wiceprezes Wód Polskich zakończył swoje wystąpienie na kwestii współpracy z JST w zakresie realizacji inwestycji, w tym dużych projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej bądź Banku Światowego.

Możliwość bezpośredniego kontaktu Wód Polskich i JST i omówienie najważniejszych wyzwań stanowią element lepszej współpracy, szybszego rozwoju JST i budowania bezpieczniejszej przyszłości dla ich mieszkańców.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}