W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fronty burzowe nad Polską – sytuacja hydrologiczna

06.06.2024

Zgodnie z prognozami i wydanymi przez IMGW-PIB ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi w najbliższych dniach będzie towarzyszyła nam w całym kraju dynamiczna aura. Z uwagi na prognozowane opady burzowe możliwe są gwałtowne wzrosty stanu wód, również przekraczające stany ostrzegawcze i alarmowe, w szczególności na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Pracownicy Wód Polskich pozostają w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego.

Deszcz

Sytuacja hydrologiczna - 06.06.2024

Po dynamicznym początku tygodnia sytuacja powodziowa w rejonie Bielska-Białej uległa poprawie Pracownicy PGW Wody Polskie przystąpili do inwentaryzacji strat. Na terenie Nadzoru Wodnego w Bielsku-Białej, od wtorku przyjmowane były zgłoszenia dot. uszkodzeń brzegów i ubezpieczeń, zatorów, powalonych drzew, podtopień i załań. – (do dnia dzisiejszego wpłynęło blisko 50 zgłoszeń)

Pracownicy PGW Wody Polskie, każdego dnia prowadzą wizje terenowe celem weryfikacji zgłoszeń i oceniania strat w korytach rzek i cieków oraz wałów przeciwpowodziowych. W wyniku przeprowadzonych wizji zidentyfikowane zostały najpilniejsze miejsca, Nadzór Wodny podjął działania do pilnej  do likwidacji wyrwy wałowej na cieku Wapienickim w Ligocie, gm. Czechowice-Dziedzice oraz wyrwy na rzece Białej przy moście w okolicy ul. Bestwińskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Zespół Wsparcia Technicznego działający w ramach PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Katowicach prowadzi prace związane z czyszczeniem przepustów wałowych na Wapienicy i Iłownicy.

Kierownik Nadzoru Wodnego w Rzeszowie podczas wizji lokalnej w miejscowości Lubenia odnotował widoczne ślady spływu wody ze wzniesienia w sąsiedztwie obiektu „Maraton”, a także miejscowe zastoiska wody. Z kolei w odcinku ujściowym potoku płynącego z przysiółka Kosina miało miejsce podmycie odcinka drogi asfaltowej. Na długości około 50 metrów, potok spowodował widoczne uszkodzenia lewej i prawej skarpy. Większość prac związanych z usuwaniem skutków zalania została już ukończona lub jest na ukończeniu. Dodatkowo Wody Polskie przeprowadzają inwentaryzację szkód powstałych w wyniku opadów nawalnych.

W Krakowie zbiorniki na Serafie zredukowały falę wezbraniową, chroniąc mieszkańców Bieżanowa. 3 czerwca zanotowaliśmy intensywne opady burzowe, gdzie w ciągu 5 godzin spadło około 70 mm wody. Dzięki 4 suchym zbiornikom w dolinie Serafy i Malinówki udało się zredukować przepływ z 27m³/s do 10m³/s, co oznacza efektywność zmniejszenia fali o ponad 60%.

Pracownicy Wód Polskich są aktywni w terenie, a działania mają miejsce przede wszystkim na południu Polski - na obszarze RZGW w Rzeszowie, Krakowie, Gliwicach i Wrocławiu, gdzie były prognozowane intensywne opady. 

 

Sytuacja hydrologiczna - 05.06.2024

Aktualnie na większości rzek obserwowane są średnie i niskie stany wód.

Stany wysokie występują lokalnie, głównie w zlewni Górnej Wisły i Górnej Odry. Stany alarmowe są przekroczone w dwóch miejscach: na Wiśle w Jawiszowicach i na Baryczy w Odolanowie.

Przekroczenie stanu ostrzegawczego zaobserwowano na 7 stacjach wodowskazowych: na Wiśle w Goczałkowicach i Bieruniu Nowym, na Wapienicy w Podkępiu, na Szreniawie w Biskupicach, na Odrze w Raciborzu-Miedoni, na Kurochu w Odolanowie, na Orli w Korzeńsku.

Najwięcej stanów wysokich i przekroczeń stanów ostrzegawczych obserwuje się w zlewni górnej Wisły. Intensywne opady deszczy spowodowały gwałtowne wzrosty stanów wody na rzekach w zlewniach górskich i wyżynnych. Obecnie przeważają tam spadki stanów wody, a tendencja spadkowa, o ile nie wystąpią kolejne intensywne opady deszczu, powinna się utrzymać.

Zgodnie z prognozami IMGW-PIB w Polsce w najbliższych kliku dniach prognozowane są kolejne przelotne opady deszczu i burze. Opady towarzyszące burzom nie powinny być jednak tak wysokie, jak te obserwowane w dniach (3-4.06.2024 r.). W dalszym ciągu wskazane jest obserwowanie bieżącej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej oraz ostrzeżeń wydawanych przez IMGW-PIB.

Na górnej Wiśle i na górnej Odrze tworzą się niewielkie fale wezbraniowe. Na Odrze w Raciborzu największy przepływ (około 350 m3/s) wystąpił w dniu 4.06.2024 r. Na Odrze kulminacja wezbrania znajduje się na wysokości Opola i przejdzie w strefie wody wysokiej. Na Wiśle w Zawichoście kulminacja jest prognozowana na 6.06.2024 r. (przepływ około 820 m3/s)  i przejdzie na granicy wody średniej i wysokiej. Prognoza może ulec zmianie.

 

Aktualna sytuacja na zbiornikach wodnych

Gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach jest dostosowywana do aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej. Zbiorniki przeciwpowodziowe pozostające w administracji PGW Wody Polskie zgromadziły część wód wezbraniowych. Część zbiorników (Tresna na Sole, Świnna Poręba na Skawie, Dobczyce na Rabie) piętrzy obecnie wodę w zakresie swoich pojemności powodziowych, są jednak gotowe na przyjęcie kolejnych wód opadowych.

 

Sytuacja hydrologiczna - 03.06.2024

Aktualnie, na większości rzek obserwowane są średnie i niskie stany wód, lokalnie wysokie.

Stan alarmowy przekroczony jest na jednym wodowskazie Odolanów na Baryczy.  

Sytuacja hydrologiczna w najbliższym czasie będzie ulegała zmianom. Zgodnie z prognozami i wydanymi przez IMGW-PIB ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi w najbliższych dniach będzie towarzyszyła nam w całym kraju dynamiczna aura. Z uwagi na prognozowane opady burzowe możliwe są gwałtowne wzrosty stanu wód, również przekraczające stany ostrzegawcze i alarmowe, w szczególności na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Dynamiczne zamiany zazwyczaj będą miały charakter punktowy, lokalny.

 

Aktualna sytuacja na zbiornikach wodnych

Gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach jest dostosowywana do aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej. Zbiorniki przeciwpowodziowe pozostające w administracji PGW Wody Polskie posiadają wolne pojemności powodziowe i są gotowe przyjąć nadmiar wód opadowych. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe i poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.

 

Aktualna wilgotność gleby

Mimo występujących w ostatnich dwóch tygodniach opadów, nie uległa znacznym zmianom sytuacja wilgotnościowa. Opady miały charakter lokalny i zazwyczaj nawalny.

Według danych IMGW-PIB na dzień W dniu 3.06.2024 w skali kraju r. najmniejszą wilgotność gleby stwierdza się na głębokości 7-100 cm. Na tej głębokości wartość wskaźnika wilgotności gleby zawiera się w przedziale od poniżej 30% do ponad 80%, przy czym zaznacza się przewaga obszarów charakteryzujących się niską wilgotnością nad wysoką.

Znacznie lepsze warunki wilgotnościowe panują na głębokości 100-289 cm. W tej warstwie wskaźnik wilgotności gleby wynosi od niespełna 60% do ponad 90%. W warstwie najpłytszej, 0-7 cm, zakres wartości wskaźnika wilgotności gleby wynosi od niespełna 25% do ponad 90%, przy czym niewielkie są obszary charakteryzujące się wartościami skrajnymi, a przeważają z kolei obszary o wartościach zbliżonych do umiarkowanych. https://stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc/

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}