W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hydroportal – narzędzie do zarządzania ryzykiem powodziowym

18.09.2024

W związku z obecną sytuacją związaną z wystąpieniem zjawisk powodziowych w południowo-zachodniej Polsce, zanotowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania informacjami przedstawianymi na Hydroportalu. Spowodowało to chwilowe przeciążenie strony, którą w ciągu kilku godzin udało się przywrócić do prawidłowego funkcjonowania. Co ciekawe, wzrost zainteresowania odnotowaliśmy w skali całego kraju, a nie tylko na terenach, na których prognozowane było zagrożenie powodzią przez opady wywołane przez niż genueński.

isok1

Aby zapewnić nieprzerwany dostęp do tych kluczowych danych, niezwłocznie udostępniliśmy aplikację iMapCloud. Obecnie serwis działa już sprawnie, ale dla bezpieczeństwa pozostawiamy dostęp do alternatywnych narzędzi.

 

Dlaczego Hydroportal jest teraz tak ważny?

Zmiany klimatyczne i intensywna działalność człowieka sprawiają, że powodzie występują częściej i są bardziej niszczycielskie. Hydroportal dostarcza niezbędnych informacji o zagrożeniu powodziowym, wspierając mieszkańców oraz organy administracji w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ochrony przed powodzią. Dzięki mapom zagrożenia powodziowego (MZP) i mapom ryzyka powodziowego (MRP) obywatele mogą ocenić, czy teren, na którym mieszkają, jest zagrożony, a samorządy mają narzędzie do właściwego planowania przestrzennego i zarządzania kryzysowego.

Należy jednak podkreślić, że Hydroportal nie jest dynamiczną mapą pokazującą w czasie rzeczywistym zmiany w przepływach wody, a działa na podstawie wcześniej przygotowanych scenariuszy powodziowych i modeli hydrologicznych. Informacje o zasięgu i głębokości powodzi oparte są na analizach prawdopodobieństwa, a nie bieżących danych o sytuacji hydrologicznej.

 

Jak sprawdzić, czy mieszkasz w strefie zagrożenia powodziowego?

Hydroportal umożliwia dostęp do map, które pokazują obszary zagrożone powodzią w różnych scenariuszach. Aby sprawdzić, czy Twoje miejsce zamieszkania jest zagrożone, postępuj według poniższych kroków:

  1. Wejdź na stronę Hydroportalu i wybierz moduł „Hydroportal MZP i MRP w formacie pdf”.
  2. Zaakceptuj regulamin i przejdź do mapy.
  3. Za pomocą narzędzi nawigacyjnych mapy skieruj się na interesujący Cię obszar i przybliż go, aż pojawią się arkusze map MZP i MRP.
  4. Kliknij na wybrany arkusz – wyświetli się okno z numerem arkusza i opcjami wyboru (rodzaj mapy a następnie scenariusze powodziowe).
  5. Wybierz scenariusz powodziowy (np. powódź występująca raz na 100 lat) i pobierz odpowiednią mapę.
  6. Na mapie, w zależności od wybranego rodzaju i scenariusza, znajdziesz informacje o zasięgu powodzi, głębokościach oraz rzędnych wód powodziowych jak również o możliwych zagrożeniach dla ludzi i budynków.

 

Co znajdziesz na Hydroportalu?

Hydroportal oferuje dostęp do szczegółowych danych na temat zagrożenia i ryzyka powodziowego, w tym:

  • Map powodzi rzecznych i morskich oraz zagrożenia i ryzyka związanego z uszkodzeniem budowli hydrotechnicznych.
  • Scenariuszy powodzi o różnym prawdopodobieństwie (raz na 10, 100 i 500 lat).
  • Szczegółowych informacji o głębokości wód powodziowych, które pozwalają ocenić stopień zagrożenia dla ludzi i budynków.

Chociaż Hydroportal prezentuje wyniki obliczeń modeli hydraulicznych wykonanych dla przyjętych scenariuszy powodziowych na podstawie statystycznych danych hydrologicznych oraz danych o ukształtowaniu i pokryciu dolin zalewowych, a nie na danych na żywo, to stanowi nieocenione narzędzie do planowania działań prewencyjnych i ochrony przed powodzią.

{"register":{"columns":[]}}