W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzyresortowy dialog o odbudowie po wrześniowej powodzi

22.10.2024

Odbudowa infrastruktury i zwiększanie bezpieczeństwa mieszkańców po przejściu powodzi we wrześniu 2024 jest priorytetowym zadaniem Wód Polskich, które są aktywną stroną międzyresortowych działań w tym zakresie. W poniedziałek 21 października 2024 kierownictwo Wód Polskich uczestniczyło w naradach dotyczących planowanej odbudowy, zorganizowanych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska podczas debaty o gospodarowaniu wodą w czasie spotkania poświęconego średniookresowej strategii rozwoju Polski do 2035 roku

W poniedziałek 21 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Odbudowy po Powodzi. Spotkaniu przewodniczyli minister Marcin Kierwiński - Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi oraz sekretarz stanu Magdalena Roguska. Wody Polskie reprezentował Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele resortów zaangażowanych w naprawę zniszczonych miejscowości. Do zadań Zespołu należy:

  • identyfikacja i analiza potrzeb w zakresie odbudowy po powodzi
  • wypracowywanie propozycji działań i kierunków rozwiązań niezbędnych do odbudowy po powodzi wraz z kalkulacją kosztów ich realizacji
  • opiniowanie planowanych wydatków budżetowych związanych z realizacją zadań w zakresie odbudowy po powodzi, w szczególności decyzji, rozstrzygnięć, planów dotyczących finansowania odbudowy po powodzi ze środków budżetu państwa i środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej
  • monitorowanie przebiegu działań w zakresie odbudowy po powodzi
  • opracowanie propozycji zmian w przepisach prawa w zakresie odbudowy po powodzi, w szczególności dotyczących infrastruktury drogowej, kolejowej, energetycznej, telekomunikacyjnej oraz urządzeń wodnych
  • wykonywanie innych zadań zleconych przez Prezesa Rady Ministrów lub Radę Ministrów, które dotyczą zagadnień związanych z wykonywaniem zadań Zespołu.

Podczas spotkania omówiono szczegóły programu „Odbudowa Plus”, którego celem jest odbudowa infrastruktury i jak najszybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym. Program będzie także okazją do poprawy jakości życia mieszkańców. Regiony dotknięte niszczycielskim żywiołem zostaną nie tylko odbudowane, ale i zmodernizowane. Szeroka współpraca międzyinstytucjonalna pozwoli lepiej i skuteczniej kierować pomoc do poszkodowanych mieszkanek, mieszkańców i samorządów.

Tego samego dnia, w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityka Regionalnej odbyła się debata pod przewodnictwem Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, której wiodącym tematem była średniookresowa strategia rozwoju Polski do 2035 roku. Wzięli w niej udział eksperci oraz przedstawiciele administracji publicznej, świata nauki i biznesu. Wody Polskie reprezentowała Joanna Kopczyńska – Prezes PGW Wody Polskie.

Podczas dyskusji poruszono również kwestię gospodarki wodnej, w kontekście m.in. ograniczania ryzyka powodziowego. W trakcie spotkania rozmawiano o renaturyzacji rzek oraz zwiększania naturalnej retencji wód w celu ograniczania skutków powodzi i suszy. Debatowano także o propozycjach rozwiązań, w tym rozwiązań legislacyjnych, na rzecz poprawy warunków zabudowy zagospodarowania terenów zalewowych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}