W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 400 szkół podstawowych wzięło udział w V edycji programu Aktywni Błękitni!

11.07.2024

408 szkół podstawowych i 122 partnerów i patronów z całej Polski! Za nami piąta edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie.

Aktywni Błękitni - banner

Za nami 5. edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, w której wzięło udział 408 szkół podstawowych i 122 partnerów i patronów z całej Polski. W roku szkolnym 2023/2024 wraz z Partnerami zorganizowaliśmy dla uczniów i nauczycieli ze szkół w całej Polsce lekcje kameralne, zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych, konkursy, pokazy bezpieczeństwa nad wodą, a także angażujące aktywności, takie jak tworzenie zbiorników na deszczówkę, wysiewanie łąk kwietnych i sprzątanie terenów nadwodnych.

Placówki edukacyjne, które zrealizowały założenia programu, otrzymały certyfikaty Szkoły Przyjaznej Wodzie. Za szczególną aktywność oraz zaangażowanie uczniów i nauczycieli w działania edukacyjne wyróżniono łącznie 58 placówek oświatowych, którym wręczono nagrody.

 

179 lekcji kameralnych w szkołach

Przeprowadziliśmy w szkołach 179 lekcji poświęconych tematyce wodnej i bezpiecznej rekreacji wodnej. W czasie zajęć zorganizowano liczne eksperymenty z wodą, ucząc o właściwościach fizycznych tego bezcennego zasobu. Zajęcia praktyczne to najbardziej lubiana przez uczniów forma nauki.

 

148 warsztatów pierwszej pomocy

We współpracy z regionalnymi partnerami programu zorganizowaliśmy ćwiczenia oraz pokazy z zakresu ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz przedstawicieli Straży Pożarnej i Policji.

W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z zasadami prawidłowego zachowania w czasie niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą zdarzyć się nad wodą i nie tylko. Uczyły się jak na nie reagować i co robić w przypadku ewentualnego niebezpiecznego zdarzenia, które może przytrafić się każdemu z nas.

 

214 akcji sprzątania terenów nadwodnych #WodyToNieŚmietnik

Podczas akcji sprzątania terenów nadwodnych, realizowanych w całej Polsce razem z uczniami i lokalną społecznością, promowaliśmy ideę dbania o czystość wód i ochrony środowiska. Każdego roku nad polskimi zbiornikami wodnymi wyrzucanych jest kilka tysięcy ton śmieci. Dzięki takim inicjatywom uczestnicy mogli zobaczyć jak wielka jest skala tego problemu oraz zrozumieć znaczenie odpowiedzialnego zachowania w czasie wypoczynku nad wodą.

 

70 pokazów ratownictwa wodnego i zasad bezpiecznej rekreacji wodnej

We współpracy z partnerami programu zorganizowaliśmy liczne pokazy z zakresu ratownictwa wodnego. Takie wydarzenia plenerowe, odbywające się zarówno latem jak i zimą, są dla uczestników programu Aktywni Błękitni doskonałą okazją do nauki, jak spędzać czas nad wodą w bezpieczny sposób.

 

62 wycieczki na obiekty hydrotechniczne Wód Polskich

Dzięki zajęciom terenowym uczniowie mogli zobaczyć, jak funkcjonuje nowoczesna infrastruktura hydrotechniczna oraz jaką rolę pełni w racjonalnym gospodarowaniu zasobami wodnymi. Do zwiedzania udostępniono także zabytkowe obiekty infrastruktury, przybliżając dziedzictwo polskiej inżynierii hydrotechnicznej,

 

31 pikników edukacyjnych

Nauka przez zabawę to jedna z najbardziej efektywnych metod edukacji. Korzystając ze sprzyjającej aury pogodowej, wczesną jesienią i w sezonie wiosennym zorganizowaliśmy wspólnie z partnerami programu oraz lokalnymi władzami pikniki edukacyjne.

Podczas wydarzeń uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę w wodnym kole fortuny, losowali atrakcyjne nagrody i obejrzeli sprzęt, z którego na co dzień korzysta Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne czy Policja.

 

52 akcje wysiewania łąk kwietnych i sadzenia drzew

Wspólne wysiewanie łąk kwietnych było okazją do nauki o małe retencji i korzyściach dla ochrony zasobów wodnych oraz bioróżnorodności.

Uczestnicy przekonali się, że nasze miasta i ulice nie muszą być betonową pustynią, ale mogą stać się miejscem przyjaznym dla nas i domem dla wielu małych zwierząt oraz niezmiernie ważnych owadów zapylających.

 

16 konkursów wodnych

W roku szkolnym 2023/2024 zorganizowaliśmy 12 dużych konkursów plastycznych, fotograficznych i filmowych. Dzięki takim inicjatywom uczniowie mieli okazję rozwijać swoją kreatywność i utrwalać nabytą wiedzę o wodzie. Zwycięzcy - zarówno indywidualni uczniowie jak i całe szkolne zespoły - otrzymali od Wód Polskich atrakcyjne nagrody edukacyjne.

 

Edukacja wodna to przyszłość!

Woda to najcenniejszy zasób, jakim dysponuje nasza planeta.  Jego nadmierna eksploatacja oraz postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że wiedza o racjonalnym gospodarowaniu zasobami wodnymi staje się dziś niezbędna.

Edukacja wodna to nie tylko nauczanie o tym czym jest woda i jak ją oszczędzać, ale również kształtowanie świadomości i budowanie odpowiedzialności za zasoby wodne. To inwestycja w przyszłość, która przyniesie korzyści nam i kolejnym pokoleniom.

W tym celu w 2019 roku powstał program Wód Polskich pn. “Aktywni Błękitni” kierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. Pilotażowy projekt realizowany początkowo przez 112 szkół z 3 regionów wodnych, z każdym kolejnym rokiem rozszerzał swój obszar działania. W minionej, V edycji programu kończymy z wynikiem ponad 400 szkół podstawowych z całej Polski, przy wsparciu 122 partnerów i patronów.

Rosnąca liczba uczestników programu, potwierdza społeczną potrzebę edukacji na temat ochrony środowiska i zasobów wodnych.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}