W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 42 tysiące uczniów bierze udział w najnowszej edycji programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie!

23.12.2024

Z radością informujemy, że w roku szkolnym 2024/2025 do programu edukacyjnego Aktywni Błękitni przystąpiło 430 szkół podstawowych! To ponad 42 000 uczniów, którzy podczas pasjonujących zajęć dowiedzą się więcej o roli wody w naszym życiu i w aktywny sposób będą przyswajać prośrodowiskowe nawyki!

Infografika AB - rok szkolny 2024/2025

Program edukacyjny „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, realizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, to ogólnopolska, bezpłatna inicjatywa, której celem jest przede wszystkim kształtowanie proekologicznych nawyków i bezpiecznych postaw w korzystaniu z zasobów wodnych wśród dzieci i młodzieży oraz przekazywanie wiedzy o znaczeniu wody w ekosystemie. Projekt ten, skierowany do szkół podstawowych, sukcesywnie zyskuje coraz większe uznanie wśród nauczycieli, uczniów, rodziców oraz instytucji i organizacji związanych z ochroną środowiska. 

 

Rekordowa liczba szkół w programie Aktywni Błękitni! 

Program „Aktywni Błękitni” z roku na rok obejmuje coraz szerszy zasięg. W ubiegłym roku szkolnym 2023/2024 dołączyło do niego 408 szkół podstawowych i kilkudziesięciu partnerów, wspólnie promując edukację wodną i kształtując odpowiedzialne podejście do środowiska wśród tysięcy uczniów. Ta współpraca z lokalnymi społecznościami, instytucjami, służbami ratowniczymi, a także patronami honorowymi i medialnymi pozwala nam stale rozwijać program. 

Z początkiem września 2024 roku rozpoczęliśmy nabór do kolejnej edycji programu. Jesteśmy dumni, że w roku szkolnym 2024/2025 do „Aktywnych Błękitnych” zgłosiło się aż 430 szkół – o 22 więcej niż w poprzedniej edycji. Razem to ponad 42 tysiące uczniów zaangażowanych w działania na rzecz środowiska wodnego. To imponujący wynik, który pokazuje rosnące zainteresowanie i zapotrzebowanie na edukację wodną wśród młodego pokolenia. 

- Nabór do tegorocznej edycji programu utrudniła mocno tegoroczna powódź, która wydarzyła się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, czyli w okresie najintensywniejszych działań związanych z promocją programu wśród szkół. Tym bardziej cieszy nas to, że startując z komunikacją relatywnie od października udało nam się zintegrować więcej szkół podstawowych, niż w poprzednim roku – powiedziała Joanna Sasal, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Edukacji Wodnej. 

 

Aktywni Błękitni to nieszablonowy program o ważnych i aktualnych tematach! 

Naszym celem jest edukowanie dzieci i młodzieży o tym, czym jest woda oraz jak olbrzymie znaczenie ma dla życia na Ziemi. Chcemy, aby uczestnicy zrozumieli konieczność dbania o czystość rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, poznali zasady racjonalnego korzystania z zasobów wodnych oraz nauczyli się bezpiecznie spędzać czas nad wodą. To nie tylko kwestia wiedzy teoretycznej: „Aktywni Błękitni” to także praktyka, działania w terenie, możliwość uczestnictwa w wycieczkach, zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych oraz współpraca z ekspertami Wód Polskich i służb ratunkowych. 

Dzięki zdobytym umiejętnościom i doświadczeniom, uczniowie będą mogli w przyszłości świadomie wpływać na stan środowiska naturalnego, a także przekazywać tę wiedzę dalej – swoim rówieśnikom, rodzinom i lokalnym społecznościom. Kształtowanie proekologicznych postaw już od najmłodszych lat to inwestycja w przyszłość nas wszystkich: dobre nawyki, wypracowane teraz, będą procentować w kolejnych pokoleniach. 

- Program Aktywni Błękitni z jednej strony pozwala zgłębiać tajniki wiedzy o gospodarowaniu wodami, jak również uczy o działaniu w obliczu żywiołów i zapobieganiu ich skutkom. Po raz pierwszy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji koordynujące działanie służb kryzysowych objęło patronatem nasz program. Partnerami programu są Straż Pożarna i Policja, czyli instytucje współodpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe. To właśnie przedstawiciele tych służb nieśli pomoc mieszkańcom w czasie powodzi, z którą zmagaliśmy się w tym roku. Dlatego cieszy to, że w ramach programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” dzieci i młodzież mogą spotkać się zarówno z ekspertami Wód Polskich na naszych obiektach hydrotechnicznych, ale również podczas wydarzeń plenerowych i kameralnych przyjrzeć się wybranym aspektom pracy tych służb – dodała Joanna Sasal. 

 

Aktywni Błękitni to nowoczesna edukacja wodna łącząca teorię z doświadczeniem 

Aktywni Błękitni to więcej niż lekcje i wykłady. To przede wszystkim możliwość realnego zaangażowania społeczności szkolnych. Kluczowe elementy programu obejmują: 

  1. Bezpłatne materiały dydaktyczne: Szkoły otrzymują zestaw profesjonalnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez ekspertów Wód Polskich. Znajdują się w nich scenariusze lekcji, prezentacje, filmy edukacyjne i inne pomoce. Nauczyciele mogą swobodnie korzystać z tych zasobów, dostosowując je do wieku i zainteresowań uczniów. 
  2. Zajęcia praktyczne i terenowe: Uczniowie biorą udział w akcjach sprzątania rzek i zbiorników wodnych, poznając problem zanieczyszczeń „u źródła”. Taka aktywność zwiększa wrażliwość na kwestie ekologii i uczy odpowiedzialności za środowisko. 
  3. Szkolenia i warsztaty z bezpieczeństwa nad wodą: Organizujemy specjalne pokazy i szkolenia z ratownictwa wodnego, współpracując z WOPR, Policją Wodną i Strażą Pożarną. Uczniowie uczą się zasad pierwszej pomocy, poznają sposoby reagowania w razie zagrożenia życia nad wodą i dowiadują się, jak bezpiecznie uprawiać sporty wodne. 
  4. Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych: Młodzież ma szansę zapoznać się z pracą Wód Polskich „od kuchni”, odwiedzając m.in. śluzy, zapory i przepławki. Uczniowie poznają mechanizmy działania tych urządzeń, dowiadują się, jak wygląda nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną oraz jak dba się o infrastrukturę mającą kluczowe znaczenie dla środowiska i bezpieczeństwa ludzi. 
  5. Lekcje z ekspertami Wód Polskich: Edukatorzy związani z Wodami Polskimi przyjeżdżają do szkół, by prowadzić lekcje i warsztaty, przybliżając uczniom zagadnienia związane m.in. z ochroną przeciwpowodziową, przeciwdziałaniem suszy, racjonalnym korzystaniem z wody czy zmianami klimatu. 
  6. Pikniki edukacyjne i działania plenerowe: Organizowane są plenerowe wydarzenia, podczas których uczniowie i lokalna społeczność mogą z bliska przyjrzeć się sprzętowi Policji czy Straży Pożarnej, wziąć udział w quizach i konkursach o tematyce wodnej, a także poszerzyć wiedzę na temat ekologii w przyjemnej, rodzinnej atmosferze. 

 

Aktywni Błękitni to także wsparcie partnerów i patronów naszego programu 

Program Aktywni Błękitni realizujemy we współpracy z wieloma partnerami. Nauczyciele otrzymują w ramach programu wsparcie merytoryczne od ekspertów Wód Polskich. Regularnie współpracujemy z Policją, Strażą Pożarną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (WOPR) czy centrami powiadamiania ratunkowego. Te instytucje wspomagają nas w prowadzeniu zajęć z zakresu bezpiecznej rekreacji nad wodą, pierwszej pomocy i właściwego reagowania na niebezpieczne sytuacje. 

Kuratorzy oświaty pełnią rolę patronów honorowych, wspierając program i zachęcając szkoły do dołączenia. W zakresie patronatów medialnych pozyskujemy wsparcie regionalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych oraz redakcji prasowych. Z radością informujemy, że głównym patronem medialnym programu zostało Polskie Radio Dzieciom!  

W sumie, w tegorocznej edycji wspiera nas 31 partnerów medialnych oraz 50 partnerów instytucjonalnych. Naszej inicjatywa otrzymała też 23 patronaty honorowe, w tym Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki i Minister Zdrowia.   

To pokazuje, jak szerokie jest wsparcie dla tej inicjatywy! 

 

Warto zostać Aktywnym Błękitnym! 

„Aktywni Błękitni” to długofalowy i kompleksowy program edukacyjny, który realnie wpływa na kształtowanie odpowiedzialnych postaw środowiskowych wśród dzieci i młodzieży. Coraz większa liczba szkół, uczniów, partnerów oraz patronów honorowych i medialnych dowodzi, że idea edukacji wodnej zyskuje coraz szersze poparcie. To inwestycja w przyszłość naszych dzieci i naszej planety: edukując, kształtujemy wodny punkt widzenia i wspólnie dbamy o to, aby zasoby wodne były dostępne i czyste dla kolejnych pokoleń! 

Zwieńczeniem całorocznych działań jest przyznanie szkołom certyfikatów potwierdzających, że uczniowie nabyli niezbędną wiedzę i umiejętności, a także wykształcili proekologiczne nawyki związane z racjonalnym korzystaniem z wody oraz bezpieczną rekreacją wodną. Certyfikaty przyznaje Dyrektor właściwego terytorialnie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich. 

Zapraszamy dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych do zgłaszania chęci udziału w programie „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”! Szczegółowe informacje, regulamin, formularze zgłoszeniowe oraz dane kontaktowe do regionalnych koordynatorów programu znajdują się w zakładce „Co robimy/Aktywni Błękitni” na stronie internetowej Wód Polskich. Nie ma ograniczeń co do liczby uczestników – im więcej placówek do nas dołączy, tym bardziej efektowne będą nasze wspólne działania edukacyjne i proekologiczne. 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}