Praca zbiorników kaskady Nysy Kłodzkiej - komunikat
18.09.2024
Praca zbiorników Wód Polskich w kaskadzie Nysy Kłodzkiej była dostosowana do aktualnych prognoz pogodowych. Prognozy radykalnie zmieniły się w czasie, co skutkowało zmianą pracy zbiorników. Zbiorniki Wód Polskich były przygotowane zachowując rezerwy powodziowe i od tego czasu pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą.
W środę 11 września nie obowiązywały w Polsce ostrzeżenia hydrologiczne.
W oparciu o prognozy pogody poinformowano na piśmie dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej, że w drugiej połowie tygodnia należy spodziewać się silnych opadów deszczu, których suma może znacznie przekroczyć 100 mm i należy być przygotowanym na możliwość wystąpienia znaczących, gwałtownych wezbrań w rzekach, dlatego zlecono kontrolę oraz analizę gotowości obiektów hydrotechnicznych do przeprowadzania wód powodziowych oraz przeglądu dokumentacji zbiorników.
W czwartek 12 września od godz. 12.00 na podstawie aktualnych prognoz pogody Wody Polskie zwiększyły ponad 3 razy odpływy wody ze zbiorników Otmuchów (z 6,0 m3/s na 20 m3/s) i Nysa (z 10 m3/s na 35 m3/s). Stan na wodowskazie Bardo na Nysie Kłodzkiej (Kotlina Kłodzka) wskazywał wtedy dolne strefy średnich stanów wody.
Stany ostrzegawcze przekroczono dopiero w piątek 13 września o godz. 19.00
Pomimo trwającego remontu na zbiorniku Otmuchów udało się wykorzystać go do celów przeciwpowodziowych. Wody Polskie w czwartek 12 września nakazały usunięcie całego sprzętu budowlanego oraz zabezpieczenie i opuszczenie placu budowy, dzięki czemu zawczasu przygotowano zbiornik na przyjęcie fali.
W czwartek 12.09 i piątek 13 września zbiorniki w kaskadzie Nysy Kłodzkiej (Topola, Kozielno, Otmuchów, Nysa) miały prawie 180 mln m3 zabezpieczonej rezerwy powodziowej.
W piątek 13 września prognozy meteorologiczne i hydrologiczne uległy radykalnej zmianie, jednak nadal wskazywały że wystąpi niski stan wód powodziowych, który zmieści się w korytach rzek.
W rzeczywistości w dniach 12-16 września (czwartek-poniedziałek) suma maksymalnych opadów w Kotlinie Kłodzkiej) przekroczyła 300 mm, a modele pokazały, że wody powodziowe w Kotlinie przekroczą lokalnie stan przepływów w rzekach dla wód 0,5% (czyli prawdopodobieństwo raz na 200 lat), tj. więcej niż pokazywały wcześniejsze prognozy.
Do momentu wystąpienia intensywnych opadów deszczu i wzrostów stanu wody, zbiorniki kaskady Nysy Kłodzkiej pracowały zgodnie z zaleceniami Międzyresortowego Zespołu ds. Odry. Celem było niedopuszczenie do zakwitu „złotej algi” w Odrze przez alimentowanie wody w określonym przepływie. We wtorek 10 września rekomendowano:
- utrzymanie stanu gotowości w zakresie zwiększenia alimentacji przepływu rzeki Odry, poprzez wykorzystanie zasobów wodnych ze zbiorników zlokalizowanych na jej dopływach, co dotyczyło przede wszystkim kaskady zbiorników na rzece Nysa Kłodzka
- przeanalizowanie możliwości wypłaszczenia fali wezbraniowej przy użyciu stopni wodnych w Malczycach oraz w Dolnym Brzegu.
W sobotę 14 września w wyniku gwałtownych opadów deszczu oraz gwałtownych wzrostów stanów wody praca zbiornikami kaskady Nysy Kłodzkiej weszła w tryb powodziowy. Od tego momentu zadaniem PGW Wód Polskich było sterowanie tymi zbiornikami w celu maksymalnego obniżenia stanu wód powodziowych poniżej kaskady Nysy Kłodzkiej (w szczególności w mieście Nysa, Skorogoszcz i Lewin Brzeski), ale jednocześnie także niedopuszczenie do nałożenia się fali powodziowej z Kotliny Kłodzkiej i z Odry we Wrocławiu i innych miejscowościach poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej.
Realizowany scenariusz polega na przepuszczeniu przez Wrocław najpierw fali powodziowej z Nysy Kłodzkiej, a następnie z Odry.
W trakcie powyższych prac, ze względu na ekstremalne opady deszczu doszło do dwóch poważnych awarii zbiorników wodnych PGW Wód Polskich działających w ramach Kotliny Kłodzkiej - na zbiorniku Stronie Śląskie i na kaskadzie Nysy Kłodzkiej – na zbiorniku Topola. Awaria na zbiorniku Topola nie spowodowała zagrożenia dla miejscowości poniżej, gdyż całą falę powodziową przyjęły na siebie zbiorniki Otmuchów i Nysa.