Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego w 3 cyklu planistycznym
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje Projekt finansowany ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS) w ramach priorytetu II: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR, działania 2.4 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom.
Tytuł Projektu: Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego w 3 cyklu planistycznym.
Nr Projektu: FENX.02.04-IW.01-0029/24
Celem Projektu jest przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP) w 3 cyklu planistycznym, zgodnie z ustawą Prawo wodne oraz Dyrektywą Powodziową.
MZP i MRP stanowią dokumenty planistyczne w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym, które przedstawiają obszary zagrożenia powodziowego wraz z obiektami narażonymi na zalanie w przypadku wystąpienia powodzi o określonym prawdopodobieństwie. Są to obiekty, które pozwalają na ocenę ryzyka powodziowego dla zdrowia i życia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej.
W ramach Projektu planowana jest realizacja poniższych zadań głównych:
Zadanie 1. Przegląd MZP i MRP w 3 cyklu planistycznym.
Zadanie 2. Opracowanie MZP i MRP w 3 cyklu planistycznym.
Zadanie 3. Usługi wsparcia merytorycznego.
Zadanie 4. Promocja i informacja.
Zadanie 5. Koszty pośrednie.
W ramach zadania 1 zostanie wykonany przegląd MZP i MRP opracowanych w 1 i 2 cyklu planistycznym w celu identyfikacji zmian poziomu zagrożenia i ryzyka powodziowego oraz ustalenia zakresu i sposobu aktualizacji MZP i MRP.
W ramach zadania 2 MZP i MRP zostaną zaktualizowane w zakresie wynikającym z przeglądu map oraz zostaną opracowane nowe MZP i MRP w przypadku wskazania dodatkowych obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi we wstępnej oceny ryzyka powodziowego. Przygotowane zostaną również dokumenty opisujące zakres i sposób wykonania przeglądu i aktualizacji MZP i MRP. Wyniki przeglądu i aktualizacji MZP i MRP zostaną podane do publicznej wiadomości.
W ramach zadania 3 realizowane będą usługi wsparcia merytorycznego obejmujące m.in. kontrolę jakości produktów Projektu.
W ramach Projektu realizowane będą działania informacyjno-promocyjne oraz usługi zarządzania projektem.
Główne grupy docelowe Projektu to ogół społeczeństwa oraz instytucje wymienione w art. 171 ust. 4 ustawy – Prawo Wodne, którym minister właściwy do spraw gospodarki wodnej przekazuje zatwierdzone MZP i MRP w postaci elektronicznej.
Z wyników projektu korzystać będzie administracja rządowa i samorządowa w Polsce realizująca zadania statutowe związane z ochroną przed powodzią, zarządzaniem kryzysowym oraz planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym.
Dostępność publiczna MZP i MRP przyczyni się do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie zagrożenia i ryzyka powodziowego. MZP i MRP stanowią cenną informację dla społeczeństwa, zwłaszcza dla osób zamieszkujących obszary zagrożone powodzią lub planujących zakup nieruchomości.
Efektem projektu będą: zaktualizowane mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego oraz dokumenty opisujące zakres i sposób wykonania przeglądu i aktualizacji map w 3 cyklu planistycznym.
Projekt będzie realizowany w latach: 2023 - 2026
Wartość projektu: 70 000 000 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 55 797 000 zł
Hasztagi: #FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie