Stop powodzi! Zwiększamy bezpieczeństwo mieszkańców gminy Czerwińsk nad Wisłą
08.11.2024
Wody Polskie zakończyły modernizację zabezpieczeń przeciwpowodziowych doliny Wychódźc–Wilkówiec. To kolejne zadanie przeciwpowodziowe zrealizowane dla bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. Ponad 4 km wyremontowanych obwałowań chroni kilkuset mieszkańców wsi Wilkówiec, Wychódźc i Miączyn na obszarze 157 ha. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, takim jak przesłona przeciwfiltracyjna i opaska brzegowa, nowy wał lepiej chroni przed erozją oraz przebiciem wodnym.
W oficjalnym przekazaniu zadania pn. „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe doliny Wychódźc – Wilkówiec w km 568+820 - 573+280 wraz z ubezpieczeniem prawego brzegu rz. Wisły w km 569+570 gm. Czerwińsk” wzięli udział Artur Rychlewski – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Robert Kęsy - Zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Warszawie, Piotr Feliniak - Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku, przedstawiciele firmy wykonawczej Stawecki Holding Sp. z o.o. Sp. k. oraz lokalni samorządowcy.
Nowoczesne obwałowania Wisły dla ochrony doliny Wychódźc–Wilkówiec
Wody Polskie RZGW w Warszawie zrealizowało modernizację obwałowania Wisły, która objęła około 4,4 km odcinek wału. Inwestycja jest położona na gruntach trzech sołectw: Wilkówiec, Wychódźc i Miączyn w gminie Czerwińsk nad Wisłą, w powiecie płońskim w województwie mazowieckim.
Prace trwały w latach 2022-2024, a ich głównym celem było zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej przez zabezpieczenie doliny Wychódźc–Wilkówiec przed przepływami wezbraniowymi Wisły.
Zmodernizowany wał spełnia teraz wszelkie normy bezpieczeństwa, co znacząco redukuje ryzyko powodzi. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, takim jak przesłona przeciwfiltracyjna i opaska brzegowa, wał lepiej chroni przed erozją oraz przebiciem wodnym.
Dzięki zakończonym pracom, mieszkańcy sołectw Wilkówiec, Wychódźc i Miączyn mogą czuć się bezpieczniej. Inwestycja ta jest kolejnym krokiem w stronę kompleksowego zabezpieczenia obwałowań przeciwpowodziowych na terenie Mazowsza.
Wsparcie lokalnej społeczności dla inwestycji Wód Polskich
Projekt zyskał silne poparcie lokalnej społeczności, która od dłuższego czasu sygnalizowała potrzebę pilnej interwencji. Mieszkańcy doliny Wychódźc – Wilkówiec, reprezentowani przez Społeczny Komitet "Przyjaciół" Wychódźca aktywnie uczestniczyli w działaniach przyspieszających prace remontowe. W inicjatywę zaangażowali się także miejscowi samorządowcy.
Zakres prac modernizacyjnych
Inwestycja polegała na modernizacji obwałowań i obejmowała kompleksowe działania, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców. W ramach zadania wykonano:
- Wyrównanie i podniesienie korony wału — średnio o 0,19 m — na odcinku od km 0+000 do km 4+400, tak aby wał osiągnął wymaganą rzędną Qm = Q1,0% + 0,50 m, co zapewnia pełne dostosowanie obwałowania do aktualnych przepisów.
- Zabezpieczenie korpusu i podłoża wału przed nadmierną filtracją — w tym celu zastosowano nowoczesną przesłonę przeciwfiltracyjną, co znacząco zmniejsza ryzyko przebicia hydraulicznego, a tym samym wzmacnia stabilność wału w czasie wzmożonych opadów czy roztopów.
- Remont istniejących budowli wałowych, co zwiększyło funkcjonalność i trwałość konstrukcji przeciwpowodziowej.
- Wzmocnienie skarpy Wisły przy wale na odcinku od km 0+000 do 1+280 — instalacja opaski brzegowej dodatkowo zabezpiecza brzeg przed erozją, szczególnie w okresach wysokiego stanu wód oraz przy przemieszczaniu się pokrywy lodowej.
Dlaczego Wody Polskie przeprowadziły prace modernizacyjne?
Prace rozpoczęły się na podstawie szczegółowych analiz stanu technicznego obwałowania, które wskazywały, że wał przeciwpowodziowy wymagał pilnej modernizacji. Z kontroli przeprowadzanych przez Wody Polskie oraz na podstawie opracowania "Ocena stanu technicznego oraz koncepcja modernizacji..." wynikało, że istniejący wał był w nieodpowiednim stanie i stanowił potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.
Głównym problemem była niewystarczająca wysokość obwałowania, która nie spełniała wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 r. Dodatkowo wykryto zjawiska filtracyjne, które mogły prowadzić do przebicia hydraulicznego w podłożu wału. Ważnym czynnikiem ryzyka było również bezpośrednie sąsiedztwo wału z nurtem Wisły, które czyniło konstrukcję szczególnie narażoną na podmycie lub uszkodzenia w wyniku ruchu pokrywy lodowej. W związku z tym, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą wykonanie prac budowlanych eliminujących te zagrożenia i przywracających obwałowaniu właściwy stan techniczny.
Kontynuujemy działania przeciwpowodziowe dla bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza
Wody Polskie RZGW w Warszawie realizują szereg zadań dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego, mieszkających na obszarach szczególnie narażonych na wystąpienie powodzi. We wtorek 5 listopada 2024 roku, podczas wspólnej konferencji Wód Polskich i samorządów, przedstawiono rezultaty prowadzonych działań oraz plany na przyszłość.
Wody Polskie remontują wały przeciwpowodziowe m.in. w rejonie Kępy Polskiej. W pierwszej połowie 2024 roku zabezpieczono wały przeciwpowodziowe przed uszkodzeniami powodowanymi przez bobry w gminie Gąbin. Zadbano także o konserwację wałów w powiatach płockim, sochaczewskim, płońskim i nowodworskim, przeprowadzając koszenie traw i usuwanie zakrzaczeń.
W maju 2024 r. Wody Polskie zakończyły też roboty udrożnieniowe w rejonie Płocka. W sumie pobrano około 10 tys. m3 urobku z dna Zbiornika Włocławskiego. Prace bagrownicze na Zbiorniku Włocławskim są jednym z kluczowych działań dla bezpieczeństwa mieszkańców Płocka. Przeprowadzenie robót jest ważne, ponieważ w okresie zimowym, z uwagi na małe głębokości Wisły w Płocku, utrudnione jest prowadzenie akcji lodołamania oraz spław lodu. Zaniedbanie robót utrzymaniowych może zwiększyć ryzyko tworzenia się zatorów lodowych, które stanowią realne zagrożenie powodziowe.
Wody Polskie prowadzą działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej, monitorują i modernizują wały, planują inwestycje w infrastrukturę przeciwpowodziową oraz współpracują z samorządami i mieszkańcami.
Więcej o działaniach Wód Polskich RZGW w Warszawie: