Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PAN
14.11.2024
W czwartek 14 listopada w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej. Na wiceprzewodniczącego komitetu został wybrany Mateusz Balcerowicz – Wiceprezes Wód Polskich. Dialog i współpraca między Wodami Polskimi a środowiskiem naukowym jest kluczowym elementem dla wypracowania rozwiązań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i zwiększania bezpieczeństwo wodnego Polski.
Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PAN otworzył wiceprezes PAN profesor Aleksander Welfe. Profesor podkreślił znaczenie pracy komitetu naukowego w obliczu klęsk żywiołowych, takich jak tegoroczne powodzie w Polsce i Europie, zaznaczając że gospodarka wodna będzie jedną z kluczowych dziedzin w dobie zmian klimatu.
Następnie nastąpiło uroczyste wręczenie powołań członkom Komitetu. Stanowi go 34 ekspertów, przede wszystkim przedstawicieli uczelni wyższych i instytutów badawczych, reprezentujący różne dziedziny nauki, m.in. inżynierię środowiska, meteorologię i gospodarkę wodną, geofizykę, budownictwo wodne, oceanologię czy pożarnictwo. Wśród ekspertów znalazł się także Mateusz Balcerowicz – Wiceprezes Wód Polskich.
Kolejnym punktem posiedzenia był wybór prezydium przez członków komitetu. Wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej został Mateusz Balcerowicz.
Profesor Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN - przewodniczący Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej, podkreślił wagę zaangażowanie Wód Polskich w prace komitetu. Zaznaczył, że współpraca Wód Polskich i środowiska naukowego będzie służyć wypracowaniu i wdrażaniu rozwiązań dla rozwoju nowoczesnej gospodarki wodnej, w tym poprawy poziomu ochrony przeciwpowodziowej. Profesor oznajmił, że prace komitetu będą odbywać się w formule zadaniowej, by proponować konkretne rozwiązania danych problemów. Dodał, że kluczowy będzie kontakt operacyjny ze stroną rządową, w czym pomocny będzie bezpośredni udział Wód Polskich w pracach komitetu.
Finalnym etapem posiedzenia była debata naukowa, poświęcona doświadczeniom powodziowym z tegorocznej powodzi z Polski, Czech, Słowenii i Austrii w zakresie przyczyn powodzi, ich zasięgu i wyciągniętych wniosków.
Podczas kolejnych posiedzeń członkowie komitetu będą zajmować się dalszym wypracowywaniem spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski. Eksperci będą również zaangażowani w zwiększanie znaczenia nauk o wodzie, zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej.
Wszystkie działania realizowane będą we współpracy z innymi komitetami naukowymi i problemowymi PAN, stowarzyszeniami naukowymi, uczelniami, instytucjami rządowymi i pozarządowymi oraz IAHR – Międzynarodowym Stowarzyszeniem Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych.