W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wody Polskie na pikniku „Bezpieczne Wakacje” w Skierniewicach

17.06.2024

Symulator zderzeń, prezentacja wozu bojowego Państwowej Straży Pożarnej, wodne koło fortuny, miasteczko kolejowe, serwis rowerowy, konkursy, gry i zabawy – to tylko niektóre z licznych atrakcji, z których mogły skorzystać dzieci podczas pikniku „Bezpieczne Wakacje”, zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W organizację pikniku nad zalewem Zadębie w Skierniewicach włączyły się ponadto władze Skierniewic, Wody Polskie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskie Linie Kolejowe, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Policja, Straż Pożarna, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Urząd Transportu Kolejowego oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka.

Otwarcie pikniku „Bezpieczne Wakacje” w Skierniewicach

Podczas pikniku dzieci mogły uczestniczyć także w pogadankach na temat bezpiecznego zachowania nad wodą, stosowania znaków drogowych, zachowania w czasie pożaru, burzy czy wypadku. Pogadanki dotyczyły ponadto zagrożeń, jakie czyhają na dzieci w szkole, w domu i w Internecie.

— Wakacje to czas wyjazdów na letni wypoczynek, większej aktywności na świeżym powietrzu. W lipcu i sierpniu dochodzi też do większej niż w innych miesiącach liczby wypadków z udziałem dzieci. Zadbajmy o to, aby zbliżające się wakacje były czasem bezpiecznym dla najmłodszych, czy to podczas odpoczynku nad wodą, czy podczas przejażdżek rowerowych. Bądźmy widoczni, stosujmy się do znaków drogowych, a w razie wypadku czy niebezpieczeństwa pamiętajmy o telefonie alarmowym — powiedział podczas pikniku minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

 

- Latem chętnie odpoczywamy nad wodą. Ten wypoczynek musi być bezpieczny, dlatego korzystajmy z wyznaczonych kąpielisk, nie skaczmy do wody i nie podpływajmy w pobliże urządzeń wodnych, które piętrzą wodę na zbiornikach. Nie zostawiajmy śmieci po nadwodnym odpoczynku pamiętając, że wody to nie śmietnik – dodała Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.


Wody Polskie w ramach programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” edukują uczniów szkół podstawowych z partnerami programu o tym, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą latem i zimą. Już teraz zachęcamy nauczycieli z całej Polski do dołączenia do kolejnej edycji już we wrześniu. Więcej o programie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/aktywni-blekitni-szkola-przyjazna-wodzie

Minister Dariusz Klimczak przypomniał też, że Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęły pracę nad przygotowaniem zmian prawnych, które mają na celu zmianę niekorzystnego trendu, jaki obserwujemy w statystykach wypadków na drogach. Zmiany będą dotyczyły m.in. odbierania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na jednojezdniowych drogach dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym.

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}