Wody Polskie nawiązały strategiczną współpracę z NFOŚiGW
08.08.2024
W Warszawie 7 sierpnia 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej Wód Polskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i WWF Polska w obszarze programu LIFE. Nawiązanie współpracy pozwoli na zintensyfikowanie działań dla przygotowania i finansowania prośrodowiskowych projektów w ramach programu. Ich głównym celem jest ochrona ekosystemów wodnych.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wód Polskich, NFOŚiGW oraz WWF Polska, w tym Joanna Kopczyńska – Prezes Wód Polskich, Mateusz Balcerowicz – Wiceprezes Wód Polskich, Dorota Zawadzka-Stępniak – Prezes NFOŚiGW, Alicja Pawelec-Olesińska – Kierowniczka Zespołu Ochrony Wód w WWF Polska i Piotr Nieznański – WWF Polska.
- Wody Polskie są kluczową instytucją z punktu widzenia poprawy stanu ilościowego i jakościowego zasobów wodnych Polski. Zacieśnienie współpracy z NFOŚiGW, przy współudziale strony społecznej, pozwoli nam na bardziej efektywne pozyskiwanie środków z programu LIFE i korzystanie z nich dla realizacji naszych celów statutowych. Renaturyzacja wód i stosowanie rozwiązań opartych na naturze, to nie tylko działania dla poprawy stanu wód i ochrony ekosystemów wodnych, ale także ograniczanie skutków zjawiska suszy i powodzi przez zwiększanie retencji wód – powiedziała Joanna Kopczyńska, Prezes Wód Polskich.
Strategiczna współpraca Wód Polskich, NFOŚiGW i strony społecznej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest głównym krajowym podmiotem współfinansującym, który zapewnia finansowe wsparcie niemal wszystkich projektów LIFE realizowanych w Polsce. Zainicjowanie strategicznej współpracy między NFOŚiGW a Wodami Polskimi ma na celu zmaksymalizowania korzystania ze środków Programu LIFE dla poprawy stanu ekologicznego polskich wód. Do prac Grupy Roboczej zostały włączone też organizacje pozarządowe, zaangażowane w kwestie gospodarowania wodami.
- Wody Polskie mają doświadczenie i duży potencjał w zakresie pozyskiwania środków Programu LIFE. Przykładem jest realizacje projektów LIFE+ Rega i LIFE Pilica czy wsparcie Słowińskiego Parku Narodowego przy realizacji projektu LIFE w zlewni Łupawy. Aktualnie staramy się pozyskać fundusze na realizację kolejnych projektów, m.in. w zlewni Nidy. Jesteśmy też partnerem projektów LIFE realizowanych przez inne podmioty, przykładem jest zlewnia Drawy – podkreślił Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.
Zadania Grupy Roboczej
Wśród zadań Grupy Roboczej, oprócz konsultowania, przygotowania projektów i wniosków, będzie wymiana doświadczeń i pomysłów. W tym celu planowane są cykliczne spotkania, dyskusje o projektach, szerokie konsultowanie idei projektów oraz współudział w ich dopracowaniu i przygotowaniu.
Przez ścisłe współdziałanie możliwe będzie właściwe przygotowanie projektów LIFE, które spełnią warunki dofinansowania i ostatecznie będą zaakceptowane przez Komisję Europejską. Dzięki temu Polska będzie skuteczniej chronić swoje ekosystemy wodne, do czego jest również zobowiązana polskim i europejskim prawem.
Wody Polskie mają doświadczenie w realizacji projektów LIFE. W styczniu 2024 roku podczas Dnia Informacyjnego LIFE zorganizowanego przez NFOŚiGW, w kategorii Jednostka Wód Polskich najbardziej efektywnie korzystająca ze środków Programu LIFE został uhonorowany projekt LIFE Pilica, zaś projekt LIFE+ Rega otrzymał wyróżnienie.
Program LIFE wspiera ochronę środowiska w państwach Unii Europejskiej
Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu.
Program LIFE zmienia oblicze polskiej gospodarki wodnej i czyni ją bardziej przyjazną ludziom i środowisku. Więcej informacji o zrealizowanych i planowanych działaniach w ramach LIFE: