Wody Polskie partnerem projektu ochrony ekosystemu zlewni rzeki Drawy – LIFE Drawa Bis
02.05.2024
W czwartek 2 maja Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz podpisał porozumienie dotyczące partnerstwa przy realizacji projektu prośrodowiskowego LIFE Drawa Bis. Projekt współfinansowany ze środków unijnych zakłada poprawę jakości wód i warunków środowiskowych w zlewni Drawy.
Stronami porozumienia są Uniwersytet Szczeciński – jako beneficjent koordynujący, a także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz spółka Komes Water – jako współbeneficjenci. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zostało partnerem projektu. LIFE Drawa Bis zakłada pozyskanie dofinansowania ze środków europejskich w ramach programu LIFE na lata 2021-2027.
Porozumienie ustala ramy współpracy między stronami dotyczące przygotowania i realizacji projektu, którego kluczowym elementem jest poprawa jakości wód i warunków środowiskowych w zlewni Drawy poprzez osiągnięcie głównych celów ochronnych. Ponadto planowana jest realizacja działań dla zwiększenia retencji wód przez stabilizację poziomu wody w jeziorach Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko i Prosino.
- Wody Polskie administrują ponad stoma tysiącami kilometrów wód płynących w naszym kraju. Wspieramy samorządy, jednostki naukowe i organizacje pozarządowe w działaniach na rzecz zrównoważonego zarządzania wodami. Patrzymy na wody całościowo, dlatego ważne są zarówno działania zarówno w wód płynących i zbiorników wodnych, jak i działania skupione w całej zlewni. Program LIFE umożliwia realizację ciekawych projektów. Jesteśmy gotowi na szeroką współpracę w realizacji takich projektów w całej Polsce – powiedział Wiceprezes Mateusz Balcerowicz.
Współpraca Wód Polskich, naukowców, przyrodników i samorządowców dla ochrony zlewni Drawy
Zgodnie z podpisanym porozumieniem, strony zobowiązały się do współpracy przy pozyskaniu dofinansowania z UE, przygotowania i realizacji projektu oraz zapewnienia trwałości osiągniętego efektu ekologicznego.
Obowiązkiem beneficjentów będzie przede wszystkim podpisanie umowy o dofinansowanie projektu w ramach unijnego programu LIFE 2021-2027, a także pełnienie funkcji inwestora i zapewnienie trwałości projektu.
W przygotowanie i realizację projektu zaangażują się doświadczeni eksperci Wód Polskich z RZGW w Bydgoszczy, którzy wezmą udział m.in. w ustaleniu technologii prowadzenia prac, a także bieżącym dozorze wykonanych urządzeń oraz przeglądach. Wody Polskie udostępnią projektantom również wszelkie materiały niezbędne do wykonania dokumentacji projektowej. Udostępnione zostaną także nieruchomości i urządzenia wodne potrzebne do realizacji działań. Obowiązkiem Wód Polskich będzie również utrzymanie infrastruktury zlokalizowanej w obszarze realizacji projektu, przy poszanowaniu środowiska naturalnego i zachowaniu efektów ekologicznych.
Do prośrodowiskowych działań w regionie zostaną włączone również samorządy, działające w ramach Lokalnych Partnerstw Wodnych, które w procesie konsultacji będą mogły wskazywać swoje propozycje.
Prośrodowiskowe działania Wód Polskich przy wsparciu środków UE w województwie zachodniopomorskim
Projekt LIFE Drawa Bis to kolejne prośrodowiskowe przedsięwzięcie w regionie Pomorza Zachodniego, w które angażują się Wody Polskie. W 2023 roku zakończył się realizowany przez Wody Polskie - RZGW w Szczecinie projekt LIFE+ Rega pn. „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”. Dzięki jego realizacji możliwe stało się otwarcie korytarza migracyjnego rzeki Regi i jej dopływów dla ryb wędrownych – z Morza Bałtyckiego aż do miejsc ich tarła w górze rzeki. Wykonano m.in. 23 przepławki oraz ponad 12000 m2 tarlisk, które służą dziś odtwarzaniu populacji gatunków ryb, niedawno jeszcze praktycznie nieobecnych w Redze. Projekt był współfinansowany ze środków europejskich w ramach programu LIFE i realizowany przy wsparciu przyrodników, samorządowców, wędkarzy, leśników i strony społecznej.
Więcej informacji o projekcie LIFE+ Rega dostępnych na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-szczecin/20-lecie-polski-w-unii-europejskiej-life-rega-jako-inwestycja-realizowana-ze-srodkow-ue
W kwietniu Wody Polskie zostały jedną ze stron porozumienia dotyczącego pozyskania środków finansowych na realizację projektu "Międzyodrze - zwiększenie skuteczności zrównoważonej ochrony przyrody". W ochronę ekosystemu Międzodrza zaangażowały się także Województwo Zachodniopomorskie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński. Porozumienie jest pierwszym krokiem do pozyskania funduszy unijnych na rewitalizację i ochronę czynną tego terenu. Przewidywanym źródłem dofinansowania projektu jest europejski program LIFE 2021-2027, który ma szansę na uzyskanie nawet 95 proc. dofinansowania. Projekt niesie ze sobą korzyści dla gospodarki wodnej, takie jak m.in. przywrócenie swobodnego przepływu wód, poprawę retencji i wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej.
Więcej informacji o projekcie ochrony Międzyodrza dostępnych na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/wody-polskie-angazuja-sie-w-ochrone-miedzyodrza