W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wody Polskie podpisały umowę na przegląd i aktualizację planu przeciwdziałania skutkom suszy

07.08.2024

W środę 7 sierpnia 2024 r., Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podpisał umowę dot. realizacji projektu „Przegląd i aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy”, dalej: aPPSS. Wykonawcą projektu zostało konsorcjum firm Antea Polska, Pectore-Eco oraz Wide-Vision.

Podpisanie umowy na aPPSS z udziałem Wiceprezesa Wód Polskich Mateusza Balcerowicza

Opracowanie aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy zaplanowane zostało na lata 2024-2027, aPPSS jest trzecim dokumentem obok planów utrzymania wód oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym przygotowywanym przez PGW Wody Polskie w zakresie ochrony przed powodzią i suszą.

 

Harmonogram aPPSS

W ramach prac nad aPPSS zostanie m.in.:

  1. zaktualizowana metodyka opracowania dokumentu – zakończenie prac w IV kwartale 2024 r.;
  2. przeprowadzona ankietyzacja wśród interesariuszy – zaplanowana na I kwartał 2025 roku;
  3. przeprowadzone półroczne konsultacje projektu dokumentu – prowadzone przez ministra właściwego ds. gospodarki wodnej – planowane rozpoczęcie na I kwartał 2026 roku;
  4. przeprowadzona strategiczna ocena oddziaływania na środowisko projektu planu – rozpoczęcie prac w I kwartale 2026 r.;
  5. opracowany projekt aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy –  III kwartał 2027 r. ;
  6. przeprowadzone działania informacyjno-promocyjne towarzyszące realizacji projektu w tym zorganizowanie 4 konferencji ogólnopolskich – pierwszą konferencje otwierającą projekt planuje się już w listopadzie tego roku.

- Przeciwdziałanie skutkom suszy zarówno w Polsce, jak i w Europie stanowi coraz poważniejszy problem. Biorąc pod uwagę ostatnie pięciolecie można powiedzieć, że mamy do czynienia z permanentną suszą, która jedynie zmienia swoją intensywność. Wpływ na częstotliwość susz oraz ryzyka jakie niesie, ma nie tylko zmiana klimatu, ale również wieloletnie zaniechania w gospodarce wodnej. Wody Polskie rozpoczynają projekt pn. "Przegląd i aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy", w którym poruszane będą kwestie odporności usług wodnych na suszę m.in. poprzez działania retencyjne, inwestycje w infrastrukturę oraz operacyjne zarządzanie suszą - powiedział Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

 

Planowana aPPSS zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej

W związku z coraz częściej występującymi zjawiskami suszy oraz konsekwencjami z tego płynącymi dla ludzi, gospodarki oraz środowiska naturalnego, Wody Polskie dostrzegają potrzebę dokonania zmian w zakresie przeciwdziałania skutkom tego zjawiska. PPSS z 2021 r. skupia się przede wszystkim na aspekcie przeciwdziałania skutkom suszy i zwiększaniu retencji. Natomiast w aktualizacji PPSS planowane jest wskazanie również aspektów zarządzania ryzykiem suszy, tj. wskazanie działań operacyjnych, które należy wdrożyć w przypadku wystąpienia suszy. Takie podejście jest zgodne z wytycznymi KE, która wskazuje że plany zarządzania ryzykiem suszy powinny zawierać m.in.:

•    wskaźniki i progi określające początek, koniec i stopień intensywności wystąpienia suszy; 

•    działania, które należy podjąć w każdym stopniu wystąpienia suszy w celu przeciwdziałania obniżeniu stanu wody i złagodzenia negatywnych skutków suszy;

•    ramy organizacyjne dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia suszy.

Postanowienia planu przeciwdziałania skutkom suszy należy wdrażać przez współdziałanie co oznacza, że konieczne jest zaangażowanie całego społeczeństwa, zwłaszcza przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli środowisk naukowych i przedsiębiorców, organizacji społecznych i innych interesariuszy.

 

Głos społeczestwa w aPPSS

Już dziś serdecznie zapraszamy na półroczne  konsultacje społeczne projektu planu aPPSS, które prowadzone będą przez ministra właściwego ds. gospodarki wodnej. Konsultacje będą miały charakter otwarty, co oznacza, że każdy może wziąć w nich udział, zgłaszać uwagi i wnioski. Prowadzone będą w trybie określonym w przepisach Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1112).

Ważnym elementem projektu będzie kampania informacyjno-edukacyjna. Głównym jej założeniem jest mobilizacja oraz wsparcie społeczeństwa w realizowaniu działań przeciwdziałających skutkom suszy, zapraszamy do śledzenia strony www.stopsuszy.pl oraz mediów społecznościowych PGW Wody Polskie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}