W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólna konferencja Wód Polskich i samorządów o bezpieczeństwie powodziowym w dorzeczu Wisły

05.11.2024

We wtorek 5 listopada 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, z udziałem Wiceprezesa Wód Polskich Jacka Jarząbka i Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza. W spotkaniu uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz lokalni samorządowcy, którzy przedstawili najważniejsze wyzwania związane z ochroną przeciwpowodziową w regionie oraz działaniami prowadzonymi w celu zabezpieczenia terenów nadwiślańskich.

Konferencja ekspercka w Płocku

W konferencji wzięli udział Sylwester Ziemkiewicz – Starosta Płocki, Jacek Jarząbek – Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ekonomicznych i Organizacyjnych, Artur Rychlewski – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Krzysztof Chęć – Zastępca Dyrektora w Departamencie Ochrony przed Powodzią i Suszą, Piotr Feliniak – Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku, a także zaproszeni włodarze okolicznych miejscowości.

Dla rozwoju zabezpieczeń przeciwpowodziowych kluczowa jest współpraca Wód Polskich i samorządu – powiedział Jacek Jarząbek, Wiceprezes Wód Polskich.

 

Modernizujemy wały przeciwpowodziowe Wisły

Podczas konferencji eksperci Wód Polskich przedstawili plany dotyczące modernizacji wałów przeciwpowodziowych i innych budowli hydrotechnicznych. W obszarze Kępy Polskiej, w powiecie płockim, trwają prace naprawcze wynikające z decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W 2021 i 2023 roku zabezpieczyono uszkodzone fragmenty wałów o łącznej długości 325 m, a dalsze prace umacniające linię brzegową zaplanowano na listopad i grudzień 2024 roku. Dodatkowo Wody Polskie planują remont istniejących ostróg przy wałach, co przyczyni się do podniesienia poziomu ochrony przeciwpowodziowej w regionie.

Problem erozji brzegowej w miejscowości Rakowo w gminie Wyszogród jest stale monitorowany i wpisany do planu inwestycji Wód Polskich. W pierwszej połowie 2024 roku zabezpieczono wały przeciwpowodziowe przed uszkodzeniami powodowanymi przez bobry w gminie Gąbin. Zadbano także o konserwację wałów w powiatach płockim, sochaczewskim, płońskim i nowodworskim, przeprowadzając koszenie traw i usuwanie zakrzaczeń.

Wody Polskie apelują do mieszkańców o niekorzystanie z wałów przeciwpowodziowych jako dróg dojazdowych. Przejazd quadami czy samochodami po wałach prowadzi do pogorszenia ich stanu technicznego, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich uszkodzenia.

 

Dlaczego realizujemy prace bagrownicze na Wiśle?

W trakcie spotkania omówiono również plany PGW Wody Polskie w zakresie pogłębiania rzeki Wisły. Region Płocka jest newralgiczny z punktu widzenia bezpieczeństwa powodziowego, co pokazały powodzie z 1982 czy 2010 roku, a także wielodniowa akcja lodołamania z 2021 roku. Mieszkańcy oczekują działań na rzecz poprawy ochrony przeciwpowodziowej, dlatego jednym z priorytetów Wód Polskich są prace bagrownicze w rejonie Zbiornika Włocławskiego.

Powódź jest zjawiskiem naturalnym, któremu nie sposób zapobiec, dlatego działania należy skierować w stronę zmniejszenia strat poprzez ograniczanie tzw. ryzyka powodziowego. Ich elementem jest m.in. planistyka, która pozwala przewidzieć możliwe wezbrania i powodzie, poprzez modelowanie możliwych zdarzeń, zawartych w planach zarządzania ryzykiem powodziowym. Na jej podstawie możliwe jest planowanie i realizacja działań, których celem jest redukcja ryzyka powodziowego i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki szczegółowym analizom terenów zagrożonych powodzią i ścisłej współpracy z jednostkami samorządowymi jesteśmy w stanie lepiej przygotować się na sytuacje kryzysowe – zaznaczył Artur Rychlewski Dyrektor RZGW w Warszawie.

Jednym z takich działań, kluczowych dla mieszkańców Płocka, są prace bagrownicze na Zbiorniku Włocławskim. Przeprowadzenie robót jest ważne, ponieważ w okresie zimowym, z uwagi na małe głębokości Wisły w Płocku, utrudnione jest prowadzenie akcji lodołamania oraz spław lodu. Zaniedbanie robót utrzymaniowych może zwiększyć ryzyko tworzenia się zatorów lodowych, które stanowią realne zagrożenie powodziowe.

Planowane prace mają na celu udrożnianie koryta Wisły, a co za tym idzie zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe, ułatwić spływ lodu w czasie odwilży, poprawić warunki przepływu wód wezbraniowych oraz przeciwdziałać powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych.

Od 2022 roku trwa postępowanie w sprawie uzyskania decyzji środowiskowych na pogłębianie Zbiornika Włocławskiego. Po ich zakończeniu kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwoleń wodnoprawnych na przeprowadzenia prac bagrowniczych. Planowane na przełom 2025 i 2026 roku prace pogłębiarskie pozwolą usunąć około 2 mln m³ materiału dennego. Działania te umożliwią przeprowadzenie prac w lokalizacjach takich jak: Rakowo, Wychódźc, Kępa Polska, Dobrzyków, Gmury oraz Radziwie koło Płocka.

W maju 2024 r. Wody Polskie zakończyły roboty udrożnieniowe w obrębie Zbiornika Włocławskiego w dwóch lokalizacjach:

  • lokalizacja nr 1: Radziwie/Płock w km 628+700 – 628+900 na obszarze Zbiornika Włocławskiego na terenie miasta Płock, w sąsiedztwie Mostu Solidarności,

  • lokalizacja nr 2: Przegroda śryżowa w km 637+350 – 637+600 na obszarze Zbiornika Włocławskiego w pobliżu miejscowości Maszewo.

W sumie pobrano około 10 tys. m3 urobku z dna Zbiornika Włocławskiego.

 

Przygotowania do sezonu zimowego 2024/2025

Wody Polskie wdrażają liczne działania, by zabezpieczyć Zbiornik Włocławski przed zimowymi zagrożeniami powodziowymi. Do końca listopada zostanie zainstalowana przegroda śryżowa w Popłacinie, a osiem lodołamaczy będzie gotowych do rozpoczęcia działań już od 1 grudnia. Wszystkie jednostki są w pełni sprawne, a regularne przeglądy techniczne zapewniają ich gotowość na nadchodzący sezon.

Wykonano także prace remontowe pompowni Popłacin oraz przeprowadzono konserwację kompleksów melioracyjnych. W ramach zabezpieczenia infrastruktury hydrotechnicznej we Włocławku, Wody Polskie zlecą uszczelnienie głównych zasuw jazu oraz przegląd podwodny bramy przeciwpowodziowej w Płocku. Zakończenie tych działań zaplanowano na 30 listopada 2024 roku.

 

Planowanie inwestycji na rzecz poprawy bezpieczeństwa powodziowego

W 2021 roku Zarząd Zlewni we Włocławku podjął starania nad projektem "Odtworzenie rynny do tranzytu lodu w Zbiorniku Włocławskim" . Projekt ma na celu skierowanie wody w odnogę Wisły i jest kluczowy dla ochrony obszarów w dorzeczu Wisły, które są objęte programem NATURA 2000 oraz licznymi rezerwatami przyrody. Koszt dokumentacji projektowej i niezbędnych decyzji wynosi około 6 mln zł, a jego realizacja będzie miała istotne znaczenie dla ochrony środowiska oraz zabezpieczenia mieszkańców.

Wody Polskie prowadzą działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej, stale monitorując i modernizując wały, planując inwestycje w infrastrukturę przeciwpowodziową oraz współpracując z samorządami i mieszkańcami.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}