W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zachowaj bezpieczeństwo na szlaku wodnym!

09.08.2024

Jeśli wybierasz się w rejs po naszych rzekach lub jeziorach, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa! Niezależnie czy płyniesz jachtem żaglowym, kajakiem czy łodzią motorową, obowiązują Cię przepisy żeglugowe i zdrowy rozsądek. Śledź komunikaty nawigacyjne, zwracaj uwagę na oznakowanie i szanuj innych użytkowników drogi wodnej. Skorzystaj z Wirtualnego Informatora Rzecznego dla bezpieczeństwa żeglugi i załogi.

Zalew Zegrzyński

Czy wiesz, że w 2022 roku śródlądowa żegluga pasażerska przewiozła ponad 1,1 mln pasażerów? W naszym kraju mamy 465 klubów żeglarskich, a także niezliczoną rzeszę żeglarzy i kajakarzy. Sezon żeglugowy w pełni, a wodniacy mają w Polsce do wyboru wiele malowniczych miejsc, gdzie mogą cieszyć się urokiem wody. Najpopularniejszy jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, jednak żeglugowcy coraz chętniej wybierają się na Pętlę Żuławską, Wielką Pętlę Wielkopolski czy Kanał Augustowski i Kanał Elbląski. Na znaczeniu zyskuje też żegluga miejska, którą można uprawiać na Odrze we Wrocławiu, czy Wiśle w Krakowie lub Warszawie.

Za przygotowanie szlaków żeglownych do sezonu i ich utrzymanie odpowiadają Wody Polskie. Szczegółowa inspekcja szlaków żeglownych, sondowanie, trałowanie, a w końcu znakowanie szlaków jest niezbędne, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowników śródlądowych dróg wodnych. Szlak żeglowny to też droga, dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego żeglowania!

 

Weekend na Mazurach? Najpierw zapoznaj się z komunikatami nawigacyjnymi!

Zanim wypłyniesz w wakacyjny rejs, musisz zapoznać z warunkami żeglugowymi panującymi na drodze wodnej, którą zamierzasz płynąć. W tym celu śledź komunikaty nawigacyjne! Są publikowane na bieżąco przez Wody Polskie, by informować użytkowników dróg wodnych o aktualnych warunkach i utrudnieniach, jakie występują na danym odcinku szlaku żeglownego. Wszystko dla bezpiecznego uprawiania żeglugi.

W komunikacie nawigacyjnym znajdziesz informacje na temat warunków nawigacyjnych, utrudnień żeglugowych, remontów obiektów hydrotechnicznych czy odcinków czasowo zamkniętych dla żeglugi z powodu prac budowlanych. Dowiesz się o aktualnych głębokościach tranzytowych, zmianie organizacji ruchu i zdobędziesz wszelkie inne niezbędne dane potrzebne do właściwego zaplanowania rejsu.

Niezależnie od tego czy przemierzasz szlaki wodne dużym statkiem, żeglujesz jachtem czy pływasz kajakiem, możesz skorzystać z WIR, czyli Wirtualnego Informatora Rzecznego. To darmowe narzędzie, dzięki któremu zaplanujesz trasę rejsu i nawigację po niej. Zdobędziesz również informacje o aktualnych warunkach hydrometeorologicznych, a także uzyskasz dostęp do interaktywnych map, wskazujących szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy. System posiada też wiele innych funkcjonalności, dlatego warto z niego skorzystać.

 

Zielony, czerwony i żółty – pilnuj kolorów na wodzie!

Oznakowanie nawigacyjne jest tak samo potrzebne wodniakom, jak znaki drogowe kierowcom. Bez nich trudno wyobrazić sobie bezpieczną żeglugę. Podstawowym oznakowaniem na śródlądowych drogach wodnych są boje, zwane też pławami lub bakenami. To pływające znaki żeglugowe, które wyznaczają szerokość szlaku wodnego. Dzięki temu wodniacy wiedzą, po jakim torze mogą bezpiecznie płynąć. Boje rozstawiane są co roku na okres sezonu żeglugowego, po uprzednim dokładnym sprawdzeniu szlaku.

Jak czytać boje? Wystarczy zwracać uwagę na ich kolory i zapamiętać co znaczą. Są ich trzy:

  • kolor zielony oznacza lewą stronę szlaku żeglownego
  • kolor czerwony oznacza prawą stronę szlaku żeglownego
  • kolor żółty oznacza przeszkody nawigacyjne i obszary wyłączone z ruchu. Mogą to być mielizny, kamienie, rafy kamienne, przemiały piaszczyste, konary, odziomki drzew, ale również strefy pracy urządzeń, do których nie należy się przybliżać.

Szczególnym rodzajem boi są tzw. znaki kardynalne. Sygnalizują niebezpieczne miejsca poza torem wodnym, takie jak kamienie czy płycizny. Znak kardynalny przyjmuje nazwę od kwadrantu, w którym jest wystawiony, który wskazuje stronę, po której należy znak omijać.

Pamiętaj, że co do zasady czerwone i zielone pławy wyznaczają strony szlaku żeglownego, odpowiednio: prawą i lewą, a poruszając się torem wodnym należy trzymać się jego prawej części, niezależnie od obranego kierunku i kolorów pław.

 

Pierwszeństwo na wodzie to nie tylko savoir-vivre – to twoje bezpieczeństwo na szlaku!

Wyobraźmy sobie co by było, gdyby na drogach każdy kierowca jeździł według własnego uznania. Skończyłoby się to zapewne serią kolizji i wypadków. Dlatego wymyślono zasady ruchu drogowego. Nie inaczej jest na drogach wodnych. Jak się po nich poruszać?

Ogólna zasada jest taka, że statek o większej manewrowości powinien ustąpić pierwszeństwa statkowi, który ma mniejsze zdolności manewrowe. Dla przykładu, jeśli żeglujesz żaglówką, musisz ustąpić pierwszeństwa statkowi pasażerskiemu albo towarowemu, ale masz pierwszeństwo przed kajakami, łodziami czy motorówkami.

Zazwyczaj najpierw pierwszeństwo mają duże statki jak promy, barki i holowniki, potem małe statki żaglowe jak jachty żaglowe, następnie jednostki napędzane siłą mięśni jak łodzie, kajaki czy rowery wodne, dalej małe statki o napędzie mechanicznym jak motorówki czy skutery wodne i na końcu jednostki o prędkości powyżej 40 km/h, takie jak wodoloty czy poduszkowce.

Choć na wodę wybieramy się zwykle w celach wypoczynkowych, pamiętajmy że dla niektórych to miejsce pracy, dlatego należy ustąpić pierwszeństwa statkom, które pracują na wodzie. W ten sposób statki sportowe i turystyczne ustępują pierwszeństwa statkom pasażerskim i towarowym. Z kolei statki sportowe i turystyczne o napędzie mechanicznym ustępują pierwszeństwa innym statkom sportowym i turystycznym.

Kto ma pierwszeństwo w wypadku statków tego samego typu? W wypadku statków o napędzie żaglowym, jeśli płyną różnymi halsami, pierwszeństwo ma statek płynący prawym halsem. Jeżeli płyną tym samym halsem, pierwszeństwo ma statek znajdujący się po zawietrznej. W wypadku statków o napędzie mechanicznym, pierwszeństwo ma statek znajdujący się z prawej strony, a także statek wyprzedany. Jeżeli statki płyną z naprzeciwka, powinny zmienić swoje kursy w prawo.

W jaki sposób ustępować pierwszeństwa i wyprzedzać na szlaku wodnym? Jeśli ustępujesz pierwszeństwa wyraźnie zmień kurs lub prędkość, by twoje działania zostały zauważone przez drugą jednostkę. W trakcie wykonywania manewru unikaj przecinania drugiej jednostce kursu przed dziobem. Jeśli masz pierwszeństwo, zachowaj kurs i prędkość.

 

Zadbaj o prawidłowe wyposażenie!

Twój statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodne z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. W przypadku kiedy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających. Zgodnie z Ustawą o Żegludze Śródlądowej statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego.

 

Rozwaga przede wszystkim

Woda to wakacje, zabawa i wypoczynek, ale także żywioł i nie można o tym zapomnieć. Nie lekceważ wody i przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas żeglowania:

  • nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu – upojenie alkoholowe jest jedną z przyczyn utonięć
  • nigdy nie uprawiaj żeglugi po spożyciu alkoholu – to niebezpieczne dla ciebie i innych użytkowników szlaku wodnego. Jeśli widzisz nietrzeźwą osobę za sterami – powiadom policję
  • nie wypływaj na szlak wodny bez wcześniejszego przeszkolenia - doświadczenie na wodzie ma znaczenie
  • patrz na niebo, obserwuj rozwijające się chmury i regularnie śledź prognozę pogody
  • staraj się mieć zawsze na oku miejsce przy brzegu, w którym możesz bezpiecznie przeczekać burzę. W tym z pewnością pomogą Ci tradycyjna, papierowa mapa, mapa na Twoim smartphonie oraz WIR
  • miej ze sobą kamizelkę ratunkową i naładowany, odpowiednio zabezpieczony telefon – wypadki się zdarzają i pomoc może się przydać
  • zwracaj uwagę na oznakowanie nawigacyjne i inne jednostki pływające
  • bądź uprzejmy dla innych użytkowników szlaku wodnego – nie masz szlaku na wyłączność
  • uważaj na kąpiących się i wędkarzy – mają prawo do spokojnej rekreacji przy brzegu
  • dbaj o środowisko – śmieci wyrzucaj jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.

 

Żegluj bezpiecznie i ciesz się w pełni sezonem żeglugowym. Stopy wody pod kilem!

Materiały

Bezpiecznie nad wodą z Aktywnymi Błękitnymi
AB​_-​_bezpieczenstwo​_nad​_woda.pdf 6.18MB

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}