W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na obszarze południowej Polski

16.09.2024

Od 12 do 15 września prognozowane są bardzo wysokie opady deszczu, związane z niżem genueńskim „Boris”. Najwyższych opadów, zgodnie z obowiązującymi prognozami, spodziewamy się w zlewni górnej i środkowej Odry, a niewykluczone, że obejmą również zlewnie górnej Wisły. Wody Polskie przygotowały się na wystąpienia sytuacji.

info banner niż borys

Aktualne komunikaty o działaniach Wód Polskich i sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej

RZGW Gliwice RZGW Wrocław RZGW Kraków RZGW Rzeszów
RZGW Poznań RZGW Bydgoszcz RZGW Warszawa RZGW Lublin
RZGW Szczecin RZGW Gdańsk RZGW Białystok KZGW


Najświeższe informacje publikujemy na:

X Wód Polskich: https://x.com/WodyPolskie

X RZGW Wrocław: https://x.com/RZGWWroclaw

X RZGW Gliwice: https://x.com/RZGWwGliwicach

 


16.09.2024 – aktualizacja z godziny 20.00

Napełnianie zbiornika Racibórz Dolny przebiega prawidłowo. Do godz. 20.00 zbiornik przyjął ok. 118 mln m3 wody, wymiernie ścinając falę wezbraniową rzeki Odry. Nasza obsługa nadzoruje proces piętrzenia.


16.09.2024 – aktualizacja z godziny 16.30

Napełnianie zbiornika Racibórz Dolny przebiega prawidłowo. Do godz. 16.00 zbiornik przyjął ok. 108 mln m3 wody, wymiernie ścinając falę wezbraniową rzeki Odry. Nasza obsługa nadzoruje proces piętrzenia.

Według wstępnych analiz, awaria zapory w Ostrawie po stronie czeskiej nie będzie miała negatywnego wpływu na prace zbiornika w Raciborzu.


16.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.20

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze, który piętrzy wodę od niedzieli od godziny 4:20, jest obecnie zapełniony w 40%. Racibórz Dolny zretencjonował już 75 mln m3 wody. Zapełniony został polder Buków, który przechwycił 57 mln m3 wody.

Całkowicie wypełnione są zbiorniki Topola i Kozielno na Nysie Kłodzkiej. Zbiornik Otmuchów jest wypełniony w 86%, a zbiornik Nysa w 63%.

W wyniku silnego naporu wody doszło do dwóch poważnych awarii zbiorników. W niedzielę 15 września doszło do przelania się wody przez koronę zapory zbiornika Stronie Śląskie i rozmycia jej części ziemnej. Dziś 16 września w godzinach przedpołudniowych doszło do poważnego uszkodzenia przelewu powierzchniowego Zbiornika Topola w Kaskadzie Nyskiej.  

Awaria przelewu nie zagraża działania pozostałym zbiornikom Nysy Kłodzkiej i miejscowościom położonym poniżej zbiornika Nysa, woda ze zbiornika już dotarła kanałem ulgi do zbiornika Otmuchów, który był w stanie w całości przejąć wody pochodzące z pierwszego zbiornika w kaskadzie.


15.09.2024 – aktualizacja z godziny 20.20

Kaskada Nysy Kłodzkiej - przepływy

Prowadzona gospodarka wodna na wszystkich zbiornikach Kaskady Nysy Kłodzkiej opiera się na aktualnie dostępnych danych, w tym na prognozach pogody i prognozach hydrologicznych przepływów wód w rzekach i symulacjach przepływów przez zbiorniki. Biorąc pod uwagę zmienność prognoz oraz obarczone błędem przewidywane przepływy zarządzanie zbiornikami jest dynamiczne i wymaga analizy danych w możliwie najszybszym czasie, także we współpracy z RZGW w Gliwicach, dbając o to aby fale kulminacyjne z dopływów nie nakładały się powodując jeszcze większego wezbrania.

Wg stanu prognoz na 13.09.2024 r. przepływy w rzece Nysie Kłodzkiej miały być zdecydowanie niższe niż są aktualnie, wymaga to w tym momencie zwiększonych odpływów m.in. ze Zbiornika Nysa. Dodatkowo sytuację utrudniła awaria zbiornika Stronie Śląskie, która spowodowała dodatkowy napływ wody z górnych części zlewni – taka sytuacja ma wpływ także na prognozowane przepływy, które ulegają dynamicznym zmianom. Zmienność danych wymaga bieżącej korekty odpływów ze zbiorników, tak aby pomieściły one możliwie największą ilość wody i jednocześnie pozwoliły uniknąć kulminacji fal na Odrze.  

Nysa odpływ na poziomie 1000 m3/s.

RZGW Gliwice – zbiorniki

Prognozowane odpływy ze zbiorników będących w zarządzie RZGW w Gliwicach na najbliższe 24 godziny:

- Dzierżno Duże: 25 m3/s,

- Dzierżno Małe: 5 m3/s,

- Kuźnica Warężyńska: 0,26 m3/s,

- Łąka: 12 m3/s,

- Przeczyce: 0,94 m3/s,

- Wisła Czarne: 10,25 m3/s,

- Turawa: 15 m3/s.

Polder Buków – rzeka Odra. Pojemność powodziowa 57 mln m3, aktualnie pracuje – do godz. 18.00 przyjął 35 mln3 – 61% pojemności.

Zbiornik Racibórz Dolny – rzeka Odra. Pojemność 185 mln m3, od godz. 4:30 dnia 15.09.2024 r.  zbiornik rozpoczął pracę – do godz. 18.00 przyjął 15 mln m3 wody, co stanowi ok. 10% jego pojemności.

Zbiornik Dzierżno Duże, rzeka Kłodnica: posiada 46% rezerwy powodziowej.

Zbiornik Pogoria III, rzeka Kłodnica: posiada 26% rezerwy powodziowej.

Zbiornik Łąka, rzeka Pszczynka: posiada 66% rezerwy powodziowej.

Zbiornik Kuźnica Warężyńska, rzeka Przemsza: posiada 98% rezerwy powodziowej.

Na pozostałych zbiornikach będących w administracji RZGW w Gliwicach rezerwa powodziowa jest w pełni zachowana. Wszystkie zbiorniki są sprawne i pracują poprawnie.


15.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.00

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Stronie Śląskie to obiekt III klasy budowli hydrotechnicznych, który znajduje się na potoku Morawka, lewobrzeżnym dopływie Białej Lądeckiej w km 1+816. Zbiornik zlokalizowany jest w gminie Stronie Śląskie w województwie dolnośląskim. Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 53,46 km2. Podstawowe obiekty tworzące ten zbiornik to: zapora kamienna o długości 500 m, urządzenia zrzutowe w tym: upust denny i środkowy, przelew powierzchniowy.

W sobotę 14 września o godzinie 21:13 z uwagi na przekroczenie maksymalnego poziomu piętrzenia na zbiorniku zaczął działać przelew powierzchniowy. Obsługa zbiornika utraciła możliwość bezpiecznego sterowania urządzeniami zapory z 1907 roku, która może pomieścić maksymalnie 1 mln 380 tys. m3 wody na powierzchni 24,7 ha. W niedzielę 15 września przed południem, ze względu na ciągły napór wody na konstrukcję prawdopodobnie doszło do uszkodzenia zapory. Kierownik obiektu otrzymał nieoficjalne informacje, że nastąpiło przebicie zapory ziemnej zbiornika w Stroniu Śląskim i woda przelewa się przez konstrukcję. Niestety na ten moment nie jesteśmy w stanie potwierdzić tych informacji z powodu braku łączności z obsługą – operatorami zbiornika ze względu na awarię łączności GSM w tym rejonie.

Po 1997 roku, gdy zbiornik spełnił swoją funkcję i nie doszło do przekroczenia stanu krytycznego, na obiekcie były prowadzone prace modernizacyjne związane między innymi z remontem drenażu. Zbiornik jest administrowany przez Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie.


15.09.2024 – aktualizacja z godziny 10.00

O godzinie 9:00 odbyła się odprawa Dyrektorów wszystkich RZGW z Kierownictwem PGW Wody Polskie przy współudziale przedstawicieli IMGW-PIB, podczas spotkania omówiono aktualną sytuację w kluczowych pod kątem zarządzania kryzysowego miejscach, ze szczególnym uwzględnieniem terenu RZGW we Wrocławiu i w Gliwicach - Kotliny Kłodzkiej, Jeleniogórskiej i okolic Głuchołaz. Omówiono aktualnie prowadzoną gospodarkę wodną również na czeskich zbiornikach przeciwpowodziowych.

Pracownicy ze wsparcia technicznego z innych regionów wodnych zostali zadysponowani przez Prezesa Mateusza Balcerowicza do pomocy w regionie RZGW Wrocław.

Zbiorniki przeciwpowodziowe pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodami. Od godziny 4:20 pracę zaczął zbiornik w Raciborzu Dolnym. Jednocześnie utrzymywany jest odpływ ze zbiornika Nysa na poziomie 600 m3/s.

Z suchych zbiorników Międzygórze i Stronie Śląskie woda przelewa się przelewami górnymi.

Operatorzy Zbiornika Stronie Śląskie na Morawce czekają w budynku – sterówce (która jest powyżej czaszy zbiornika w bezpiecznym miejscu) na moment, gdy woda w zbiorniku opadnie poniżej poziomu krytycznego i będą mogli podjąć nową próbę bezpiecznego sterowania urządzeniami obiektu.

Zbiornik Stronie Śląski wczoraj osiągnął maksymalne piętrzenie. O godzinie 21:13 woda zaczęła przelewać się przelewem górnym zbiornika. Pracownicy pracujący na zbiorniku ewakuowali się z miejsca jako ostatni.


15.09.2024 – sytuacja z godziny 4.30

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze od godziny ok. 4:20 w nocy rozpoczął piętrzenie wody. Decyzję o uruchomieniu zbiornika podjął, zespół wskazany w Instrukcji Gospodarowania Wodą. Zasuwy budowli przelewowo-spustowej opuszczono, gdy posterunek wodowskazowy Krzyżanowice w zlewni Górnej Ody wskazywał rzędną ok. 690 cm przy przepływie ok. 750 m3/s. Zbiornik Racibórz Dolny jest zbiornikiem oddanym do użytku w 2020 roku zaś jego budowa rozpoczęła się w 2013 roku. Jego pojemność wynosi 185 mln m3 czyli tyle, ile jest w stanie wypełnić 185 Stadionów Narodowych wypełnionych po dach wodą. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł. Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę w październiku 2020r.

Rozpoczęcie piętrzenia poprzedziło zamknięcie Upustu do Odry Miejskiej oraz weryfikacja poprawności funkcjonowania poszczególnych elementów zbiornika, w tym pompowni. Wcześniej poinformowano podmioty prowadzące działalność kruszywiarską oraz wędkarzy o konieczności opuszczenia czaszy zbiornika. Podmioty te opuściły czaszę zbiornika w dniu 14.09.2024r. Przed rozpoczęciem piętrzenia przeanalizowano sytuację w zlewni rzeki Odry w Polsce i Republice Czeskiej oraz prognozy hydro-meteorologiczne. Nadchodząca fala wezbraniowa oraz zmienne prognozy stanowiły zagrożenie podtopieniami dla zabudowy mieszkalnej i infrastruktury terenów położonych poniżej.  Zbiornik Racibórz Dolny pracuje prawidłowo, bezpiecznie piętrząc wodę i będąc pod całodobowym nadzorem pracowników PGW Wody Polskie w Gliwicach.

Równolegle z rozwojem sytuacji na rzece Odrze Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Gliwicach i Wrocławiu wypracowały optymalne rozwiązanie, aby za sprawą pracy zbiorników Otmuchów i Nysa uniknąć nałożenia się na siebie fal powodziowych. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje także położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3.

Więcej na stronie RZGW Gliwice: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/aktualna-sytuacja-hydrologiczno-meteorologiczna-na-obszarze-wod-polskich-w-gliwicach


14.09.2024 – sytuacja z godziny 23.00

W związku z wydanymi ostrzeżeniami hydrologicznymi i meteorologicznymi 3-go stopnia IMGW-PIB o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych i o intensywnych opadach deszczu oraz zwiększonymi dopływami w zlewniach powyżej zbiorników i dalszymi prognozowanymi wzrostami przepływów powyżej odpływu dozwolonego ze zbiornika Nysa na Nysie Kłodzkiej, wydano dyspozyje o zwiększeniu odpływu ze zbiornika do 600 m3/s do odwołania.


14.09.2024 – sytuacja z godziny 16.00

Aktualizacja po posiedzeniu ZZK Ministerstwo Infrastruktury

O godz. 15:00 odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Infrastruktury, któremu przewodził Pan Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury. Przedstawiciele IMGW-PIB poinformowali o aktualnej sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej, na podstawie modeli prognostycznych przekazano informację, że kulminacja w zakresie najwyższych stanów wód będzie miała miejsce najbliższej nocy – z 14 na 15 września. Przedstawiciele PGW Wody Polskie poinformowali o aktualnie podejmowanych działaniach i stanie zbiorników, w tym o planowanym uruchomieniu zbiornika Racibórz dolny przy przepływie 750 m3/s. W posiedzeniu przekazane zostały przekazane także informacje w zakresie działania służb drogowych i kolejowych, usuwaniu strat w infrastrukturze, działaniach kryzysowych podejmowanych w zakresie utrzymania ciągłości ruchu pasażerskiego i towarowego. Głównym zaleceniem jest prowadzenie w dalszym ciągu monitoringu sytuacji hydrometeorologicznej oraz podejmowanie adekwatnych do sytuacji działań i współpracy między poszczególnymi służbami.

Działanie zbiorników

Suche zbiorniki przeciwpowodziowe piętrzą wodę: Mysłakowice, Sobieszów, Cieplice, Mirsk, Krzeszów I i II - zlewnia Bobru, Szalejów Górny, Krosnowice, Roztoki, Międzygórze, Stronie Śląskie w zlewni Nysy Kłodzkiej oraz Kaczorów, Świerzawa, Bolków – zlewnia Kaczawy. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.

Zbiorniki retencyjne znajdujące się w zlewni Nysy Kłodzkiej są wypełnione w 37 % (zb. Otmuchów) i 55 % (zb. Nysa). Zbiorniki znajdujące się Kotlinie Jeleniogórskiej są wypełnione w 52-74 %. Zbiorniki retencyjne w pozostałych zlewniach także są wypełnione w 57 % (zb. Mietków), 66 % (zb. Dobromierz), 57 % (zb. Słup).

Zwiększono odpływy ze zbiorników:

  • Zbiornik Otmuchów dnia 14.09.2024 r. godz. 09:00 na 200 m3/s
  • Zbiornik Nysa dnia 14.09.2024 r. godz. 09:00 na 250 m3/s
  • Zbiornik Słup dnia 14.09.2024 r. godz. 14:00 na 25 m3/s
  • Zbiornik Mietków dnia 14.09.2024 r. godz. 15:00 na 20, godz. 16:00 na 30 m3/s, godz. 17:00 na 40 m3/s
  • Zbiornik Sosnówka dnia 14.09.2024 r. godz. 08:00 na 1 m3/s
  • Zbiornik Dobromierz dnia 14.09.2024 r. godz. 14:00 na 0,9 m3/s

Planowane jest dziś także zwiększenie odpływu ze zb. Nysa w wysokości Q=400 m3/s.

Dalsze dyspozycje odpływów będą dysponowane stosownie do rozwoju sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w tym w oparciu o aktualną sytuację na rzece Odrze, celem uniknięcia nałożenia się fal wezbraniowych na rzekach.


14.09.2024 – sytuacja z godziny 13.00

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Kłodzku z udziałem ministrów MI oraz MSWiA

O godzinie 12:30 rozpoczęło się posiedzenie zorganizowane przez RCB, któremu przewodził Pan Minister Tomasz Siemoniak, z udziałem Kierownictwa PGW WP, w tym Panią Prezes Joanną Kopczyńską, w trakcie spotkania dołączył także Pan Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury. Na posiedzeniu przedstawione zostały informacje w zakresie aktualnej sytuacji hydrometeorologicznej przez przedstawicieli IMGW-PIB a także aktualna sytuacja w newralgicznych miejscach, gdzie nastąpiły gwałtowne wzrosty wody w rzekach – w okolicach Złotego Potoku i zbiornika Jarnołtówka, rzece Prudnik, ale także w Kotlinie Kłodzkiej. Pani Prezes Joanna Kopczyńska poinformowała o działaniach podejmowanych przez Pracowników Wód Polskich w terenie – prowadzonych interwencjach oraz o gospodarce wodnej na zbiornikach, a także o bieżącej współpracy ze służbami kryzysowymi, strażą pożarną i wojskiem. Pan Minister Dariusz Klimczak uzupełnił informacje w zakresie pracy jednostek odpowiedzialnych za infrastrukturę drogową i kolejową. Kolejne posiedzenie zostało zaplanowane na niedzielę, 15.09.2024 r.

Działania w terenie

W terenie w sposób ciągły działają służby terenowe Wód Polskich, na bieżąco podejmowane są działania na podstawie dostępnych, najświeższych danych z prognoz pogody oraz modeli hydrologicznych dostarczanych przez IMGW-PIB. Sytuacja na południu kraju jest dynamiczna więc pracownicy Wód Polskich są w pełnej gotowości i realizują działania adekwatnie do panujących warunków, mające na celu umożliwienie swobodnego spływu wód opadowych korytami rzek. Realizowane są m.in. prace związane z rozigliczaniem jazu w Psim Polu.


14.09.2024 – sytuacja z godziny 9.00

Nysa – działania w regionie

14.09.2024 o godzinie 8:00 odbył się sztab kryzysowy w Nysie. W spotkaniu uczestniczył Minister Tomasz Siemoniak, Prezes Joanna Kopczyńska Prezes Wód Polskich, pracownicy Wód Polskich oraz lokalne służby. Została omówiona bieżąca sytuacja, przedstawiono raport działań. Pracownicy Wód Polskich oraz służby są w stałym kontakcie oraz wspólnie działają w terenie. 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

O godzinie 9:00 odbyła się  odprawa Dyrektorów wszystkich RZGW z Kierownictwem PGW Wody Polskie przy współudziale przedstawicieli IMGW-PIB, podczas spotkania omówiono aktualną sytuację w kluczowych pod kątem zarządzania kryzysowego miejscach, ze szczególnym uwzględnieniem terenu RZGW we Wrocławiu i w Gliwicach - Kotliny Kłodzkiej, Jeleniogórskiej i okolic Głuchołaz. Omówiono aktualnie prowadzoną gospodarkę wodną również na czeskich zbiornikach przeciwpowodziowych.

Zbiorniki – sytuacja

Zbiorniki przeciwpowodziowe posiadają rezerwy powodziowe, pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodami, od wczoraj zbiornik Nysa zretencjonował 12 mln m3 wody, a zbiornik Otmuchów ok. 6 mln m3. Jednocześnie od 14.09 od godzin porannych zostaną zwiększone odpływy ze zbiorników Kaskady Nyskiej.

Zbiornik Jarnołtówek – podjął pracę w dniu 13.09, z uwagi na szybkie tempo napełniania się zbiornika i ryzyka przelania o godzinie 7.00 został zwiększony odpływ  ze zbiornika do 35m3/s.

Suche zbiorniki przeciwpowodziowe piętrzą wodę: Mysłakowice, Sobieszów, Cieplice Szalejów Górny i Krosnowice, Stronie Śląskie.


13.09.2024

Spotkania Sztabów Kryzysowych: koordynacja i działanie na najwyższym poziomie - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu 

W obliczu prognozowanych opadów atmosferycznych szybka i skuteczna reakcja jest kluczowa. Dlatego regularnie organizowane są spotkania sztabów kryzysowych, aby zapewnić najwyższy poziom koordynacji i przygotowania. Spotkania te odbywają się w kluczowych lokalizacjach, takich, jak: Wrocław pod przewodnictwem Premiera Donalda Tuska, Warszawa - Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) i Ministerstwa Infrastruktury z udziałem przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie , nierzadko w formule hybrydowej. Najważniejsza w takich sytuacjach jest efektywność reagowania oraz współpraca. 

Działania Wód Polskich  

Zarządzamy na bieżąco całą infrastrukturą przeciwpowodziową znajdującą się w administracji Wód Polskich. Dotyczy to zarówno gospodarki wodnej na zbiornikach przeciwpowodziowych czy uruchamiania suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Przygotowujemy pozostałą infrastrukturę na przejście fali wezbraniowej, w tym pompowni odprowadzających wodę z zawala. 

Pracownicy Wód Polskich są w terenie, porządkują koryta cieków, zajmują się rozpiętrzaniem jazów umożliwiając swobodny przepływ wód i zapobiegając zatorom. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w RZGW i KZGW przygotowują informacje o gospodarce wodnej na zbiornikach, pełnią dyżury powodziowe.  

Pracownicy ściśle współpracują z zespołami zarządzania kryzysowego, zarówno na poziomie powiatowym jak i wojewódzkim, na bieżąco pozyskują informacje od IMGW-PIB w zakresie prognoz atmosferycznych oraz hydrologicznych, wymieniają się informacjami ze służbami i tłumaczą, jak posługiwać się mapami ryzyka i zagrożenia powodzią, oraz gdzie należy skierować siły i środki w celu wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Mapy w wersji numerycznej dostępne są pod adresem: https://isok.gov.pl/hydroportal.html.

Mapy w wersji kartograficznej w formacie pdf dostępne są pod adresem: http://mapy.isok.gov.pl. 

Spotkania sztabów kryzysowych 

Kierownictwo Wód Polskich, zarówno w regionach wodnych, jak i centrali bierze czynny udział w posiedzeniach zwoływanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dziś rano w posiedzeniu z udziałem Premiera Donalda Tuska, Zastępca Prezesa ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą w PGW Wody Polskie – pan Mateusz Balcerowicz poinformował o stanie zbiorników przeciwpowodziowych. 

 „Wszystkie zbiorniki znajdujące się w administracji Wód Polskich posiadają nie tylko wymagane ale nawet większe rezerwy powodziowe, praca zbiorników odbywa się zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą, Pracownicy są w terenie, nadzorują prace urządzeń i podejmują bieżące działania mające na celu przygotowanie infrastruktury do nadchodzącej sytuacji” – powiedział wiceprezes Mateusz Balcerowicz.

Pani Prezes Joanna Kopczyńska wzięła udział w posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiła na nim stan przygotowania infrastruktury przeciwpowodziowej, pojemności powodziowe na zbiornikach zarządzanych przez Wody Polskie oraz poinformowała, że zbiorniki zrealizowane w ostatnich latach podejmują już pracę, jako przykład podając zbiornik Szalejów Górny oddany do użytku na przełomie roku 2023/2024, który został zrealizowany w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry.  

Codziennie odbywają się odprawy Dyrektorów RZGW z Kierownictwem PGW Wody Polskie przy współudziale przedstawicieli IMGW-PIB, podczas spotkań omawiana jest sytuacja w poszczególnych regionach wodnych. Ponadto Dyrektor RZGW w Gliwicach informuje o prowadzonej gospodarce wodnej na czeskich zbiornikach przeciwpowodziowych.  

W czwartek czeskie zbiorniki przeciwpowodziowe zwiększyły odpływy celem przygotowania zbiorników do przyjęcia wód wezbraniowych, od piątku zbiorniki rozpoczęły gromadzenie wody. Dziś pracę podjęły suche zbiorniki przeciwpowodziowe Jarnołtówek (RZGW w Gliwicach), Mysłakowice, Szalejów Górny i Krosnowice (RZGW Wrocław) - gromadzą wodę. Zbiorniki retencyjne przygotowują się na przyjęcie wód wezbraniowych.

Odprawa pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka z przedstawicielami służb w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Fot. MSWiA.


12.09.2024

Wszystkie zbiorniki wodne będące w administracji PGW Wody Polskie pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach dostosowywana jest do aktualnej sytuacji hydrologicznej i uwzględnia aktualne prognozy pogody. 

Wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe posiadają wymagane pojemności powodziowe, które mogą  zretencjonować obecnie prognozowany opad. Większość zbiorników posiada rezerwy powyżej rezerw powodziowych.

 

Intensywne opady na południu Polski - prognoza meteorologiczna IMGW-PIB

Zgodnie z obowiązującą prognozą IMGW-PIB w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i być może również województwa małopolskiego łączna suma opadów od 11.09.2024 12:00 UTC – 16.09.2024 00:00 UTC (108h) może wynieść od 200 mm do 300 mm. Suma opadów powinna zmniejszać się w kierunku północnym, choć w pasie centralnej Polski może osiągnąć około 100 mm.

 

Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach

W wyniku intensywnych opadów deszczu w znacznej części Polski są możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach, a także przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Największe wzrosty i największe przekroczenia stanów umownych są przewidywane w obszarach z najwyższymi prognozowanymi opadami, czyli w zlewniach górnej i środkowej Odry oraz w zlewni górnej Wisły.

W miejscach występowania silnych opadów deszczu mogą występować lokalne podtopienia. W regionach górskich i w obszarach zurbanizowanych mogą występować powodzie błyskawiczne oraz problemy z odprowadzaniem wód opadowych przez systemy kanalizacyjne.

 

Wody Polskie podejmują aktywne działania dla ochrony ludzi

W odpowiedzi na prognozy dotyczące wystąpienia intensywnych opadów deszczu, Wody Polskie podjeły zawczasu niezwłocznie działania, by przygotować się do tej sytuacji. Pracownicy Wód Polskich weryfikują poprawność działania urządzeń i budowli hydrotechnicznych. Służby terenowe współpracują też z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego i przepustowości. Ponadto sukcesywnie usuwane są wiatrołomy z koryt rzek i inne przeszkody, limitujące spływ wód wysokich w miejscach, w których ich występowanie koliduje z zabudową mieszkalną czy infrastrukturą publiczną, gospodarczą. Jednostki terenowe PGW Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, pozostają w kontakcie z IMGW-PIB, służbami i organami zarządzania kryzysowego oraz znajdują się w stanie gotowości do podjęcia odpowiednich działań w zakresie prowadzenia gospodarki wodnej oraz wspierania działań służb.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}