W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w Dorzeczu Odry

04.10.2024

Od 12 do 15 września prognozowane są bardzo wysokie opady deszczu, związane z niżem genueńskim „Boris”. Najwyższych opadów, zgodnie z obowiązującymi prognozami, spodziewamy się w zlewni górnej i środkowej Odry, a niewykluczone, że obejmą również zlewnie górnej Wisły. Wody Polskie przygotowały się na wystąpienia sytuacji.

info banner niż borys

Najświeższe informacje publikujemy na:

X Wód Polskich: https://x.com/WodyPolskie

X RZGW Szczecin: https://x.com/rzgwszczecin 

X RZGW Wrocław: https://x.com/RZGWWroclaw

X RZGW Gliwice: https://x.com/RZGWwGliwicach

Aktualne komunikaty:

RZGW Szczecin: link

RZGW Wrocław: link

RZGW Gliwice: link

 


04.10.2024 – aktualizacja z godziny 16.00

W związku z prognozowanym silnym wiatrem z sektora północnego możliwe są wzrosty poziomu wody do stanów alarmowych z możliwością ich przekroczenia na Zalewie Szczecińskim, w ujściu Odry, na wodowskazie Gryfino i na wodowskazie Szczecin Most Długi. 
Wczoraj odbyła się kontrola terenowa w miejscowościach: Porzecze, Chlewice, Kaleńsko, Kostrzyn nad Odrą – Szumiłowo. Stwierdzono, że sytuacja jest stabilna, poldery częściowo zalane w strefie nadbrzeżnej, zauważalny duży spadek poziomu wody.
W sobotę, 5 października br., planowany jest demontaż przegród mobilnych w Chlewicach.


03.10.2024 – aktualizacja z godziny 16.00

Na profilach wodowskazowych na obszarze RZGW Szczecin obserwujemy: wysokie stany wody (Szczecin, Wolin), stan ostrzegawczy w Gryfinie, Trzebieży, stan alarmowy (Kostrzyn nad Odrą, Gozdowice, Bielinek, Widuchowa).
 Zamknięte drogi:

  • DW 127 na odcinku prowadzącym od miejscowości Porzecze w kierunku rzeki Odry na długość ok. 1 km od koryta rzeki. 
  • na odcinku Krajnik Dolny – Zatoń, Czelin - zjazd do rzeki i droga Gozdowice – dojazd do przeprawy promowej. 
  • wybrane odcinki dróg gminnych:  we wsi Siadło Dolne oraz we wsi Moczyły. Zakaz nie dotyczy mieszkańców wsi Siadło Dolne i Moczyły w celu dojazdu do posesji.

02.10.2024 – aktualizacja z godziny 16.00

Na obszarze RZGW Szczecin obserwujemy: w Szczecinie stany wody średnie, w Gryfinie ostrzegawczy. Stan alarmowy występuje w miejscowościach: Kostrzyn nad Odrą, Gozdowice, Bielinek, Widuchowa. Obserwuje się przejście fali kulminacyjnej przez profil wodowskazowy „Widuchowa” .
Alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony w powiecie gorzowskim, w gminach: Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynia, Chojna i Widuchowa.
Poldery A, B i 10 (po stronie niemieckiej) pozostają otwarte.
Pracownicy PGW WP RZGW Szczecin (ZZ Szczecin i podległe NW) kontrolują wały przeciwpowodziowe i obiekty znajdujące się na administrowanym odcinku .
Wciąż obowiązują zakazy:

  •  żeglugi po Odrze
  •  poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, 
  •  lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry
  •  amatorskiego połowu ryb
  •  korzystania z wód Odry, w tym Odry Wschodniej i Zachodniej wraz z łączącymi kanałami (dotyczy picia wody, wchodzenia do niej, pojenia zwierząt, podlewania roślin i spożywania ryb).

01.10.2024 – aktualizacja z godziny 16.00

Dzisiaj i w kolejne dni pracownicy Wód Polskich z  Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie (Zarząd Zlewni w Szczecinie i podległe NW) będą kontrolować wały przeciwpowodziowe i obiekty znajdujące się na administrowanym odcinku Odry.
Od czwartku żołnierze WOT prowadzą całodobowe  dyżury na wale w Chlewicach.
W ciągu najbliższych godzin na Odrze granicznej w województwie zachodniopomorskim na stacji wodowskazowej Widuchowa prognozowane jest przejście fali kulminacyjnej (woda utrzyma się powyżej stanu alarmowego). W profilu wodowskazowym Gozdowice i Bielinek stany wody będą miały tendencję spadkową przy przekroczonych stanach alarmowych.
Alarm przeciwpowodziowy trwa w powiecie gorzowskim, gminach: Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynia i Chojna.


30.09.2024 – aktualizacja z godziny 16.00

Już od czwartku wieczorem żołnierze WOT prowadzą dwudziestoczterogodzinne dyżury na wale w Chlewicach. 
Wraz z jednostkami WOT przed nadejściem kulminacji fali powodziowej na obszarze RZGW w Szczecinie prowadzone są prewencyjne kontrole stanu wałów przeciwpowodziowych. Zidentyfikowane uszkodzenia są naprawiane na bieżąco.
W ujściu Odry prognozuje się wahania i wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej.
Na  profilach wodowskazowych na obszarze RZGW w Szczecinie obserwujemy: średnie stany wody (Szczecin), stan ostrzegawczy w Gryfinie, stan alarmowy (Kostrzyn nad Odrą, Gozdowice, Bielinek, Widuchowa).
Alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony w powiecie gorzowskim, gminach: Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynia i Chojna.
Poldery A, B i 10 (po stronie niemieckiej) pozostają otwarte.
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego wprowadził całkowity zakaz uprawiania amatorskiego połowu ryb w obwodach rybackich rzeki Odry i Jeziora Portowego.
Wojewoda Zachodniopomorski wydał Rozporządzenie porządkowe nr 1/2024 w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Odry, jeziora Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego.


30.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.00

Na obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obserwujemy stabilizację stanów wód oraz tendencję spadkową rejonów wodnych: Środkowej Odry, Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Morawy, Izery, Łaby i Ostrożnicy, a także Metuje i Orlicy. 

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej układają się w strefie stanów wysokich i lokalnie średnich na Odrze skanalizowanej. Stany alarmowe utrzymują się głównie na odcinku swobodnie płynącym w okolicy miejscowości: Ścinawa, Głogów, Nowa Sól, Cigacice, Nietków, Połęcko, Biała Góra oraz Słubice. Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich, ostrzegawczych i alarmowych.

Nieprzerwanie działamy w terenie, sprawdzamy sytuację na rzekach i nadzorujemy pracę urządzeń wodnych. Pozostajemy w kontakcie i działamy we współpracy ze służbami zarządzania kryzysowego. Wysokie stany wód utrzymują się w ujściowych odcinkach niektórych dopływów Odry (Nysa Kłodzka od Lewina Brzeskiego, Bystrzyca od zbiornika Mietków oraz Bóbr), a także w zlewni Baryczy. Nie odnotowaliśmy jednak nowych zgłoszeń, a sytuacja jest stabilna. Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01. 

W związku z koniecznością przeprowadzenia kontroli stanu technicznego obwałowań, nadal obowiązuje zakaz poruszania się po nich. Nie dotyczy on upoważnionych służb i osób biorących udział w kontrolach stanu technicznego.


30.09.2024 – aktualizacja z godziny 12.00

Utrzymuje się stabilna sytuacja w Regionie Wodnym Małej Wisły i Górnej Odry. Stany wód kształtują się w strefie stanów niskich i średnich. Na obszarze Wód Polskich w Gliwicach trwają kontrole stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych, a także szacowanie strat w infrastrukturze powodziowej spowodowane przez powódź.

Decyzją Dyrektora PGW WP RZGW w Gliwicach do 6 października 2024 r. prolongowany został tymczasowy zakaz poruszania się po obwałowaniach przeciwpowodziowych na obszarze dorzecza rzeki Odry. Zakaz obejmuje poruszanie się po obwałowaniach: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.

Trwają kontrole stanu technicznego obwałowań rzek prowadzone na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach, które wynikają z obowiązków określonych przez przepisy prawa budowlanego. Prowadzona jest również ocena strat i uszkodzeń spowodowanych przez powódź na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz prace porządkowe w korytach rzek i zabezpieczające.


29.09.2024 – aktualizacja z godziny 16.00

Wczoraj w godzinach nocnych stwierdzono niewielkie przecieki przy wale w miejscowości Piasek. Wał uszczelniono za pomocą worków z piaskiem;

Przeprowadzono dalszą kontrolę obiektów i wałów na odcinku granicznym rzeki Odry (w administracji RZGW w Szczecinie) a także w Szczecińskim Węźle Wodnym.


29.09.2024 – aktualizacja z godziny 12.00

Ustabilizowały się stany wód w Regionie Wodnym Małej Wisły i Górnej Odry i obecnie utrzymują się poniżej stanów ostrzegawczych, kształtując się w korytach rzek w strefach stanów zazwyczaj średnich oraz niskich. Kontynuowane są kontrole stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych. Na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach trwa także szacowanie straty w infrastrukturze przeciwpowodziowej spowodowane przez powódź.

Pracę w trybie piętrzenia powodziowego w dniu 29 września br. ok. godz. 8.00 zakończył zbiornik Racibórz Dolny. Zgromadzone wody wezbraniowe Odry, które od 15.09 trafiały br. do czaszy tego na co dzień suchego zbiornika przeciwpowodziowego zostały bezpiecznie odprowadzone do koryta Odry. Za sprawą uruchomienia zbiornika w optymalnym momencie przechwycił on całą falę wezbraniową. Łącznie zbiornik przyjął ok. 147 mln m3 wody, wykorzystując w ok. 80% swoją pojemność powodziową. Działanie tego obiektu hydrotechnicznego zminimalizowało skutki powodzi dla mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Przez cały ten czas zbiornik pozostawał pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy kontrolowali prawidłowość funkcjonowania wszystkich elementów tego obiektu hydrotechnicznego oraz zgodność jego pracy z zapisami instrukcji gospodarowania wodą. Teraz czasza zbiornika zostanie uporządkowana a budowle przejdą ocenę stanu technicznego i ocenę bezpieczeństwa.

Decyzją Dyrektora PGW WP RZGW w Gliwicach przedłużony został tymczasowy zakaz poruszania się po obwałowaniach rzek na obszarze RZGW w Gliwicach, obowiązujący do dnia 29 września br. Prolongowanie zakazu od dnia 30.09.2024 r. do dnia 6.10.2024r. dotyczy dorzecza rzeki Odry. Zakaz obejmuje poruszanie się po obwałowaniach: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Zakaz Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.


28.09.2024 – aktualizacja z godziny 16.00

Dzisiaj przeprowadzono kontrolę koryta rzeki w lokalizacjach: Osinów Dolny, Bielinek, Piasek, Zatoń Dolna i Krajnik Dolny. W godzinach porannych zlokalizowano dwie wyrwy przy drodze prowadzącej do Zatoni Dolnej w 685 km Odry. Przy pomocy pracowników Wód Polskich i żołnierzy WOT wyrwy zostały zabezpieczone workami z piaskiem. Poldery A, B i 10 (po stronie niemieckiej) pozostają otwarte.


28.09.2024 – aktualizacja z godziny 12.00

Stany wód w Regionie Wodnym Małej Wisły i Górnej Odry utrzymują się poniżej stanów ostrzegawczych. Trwają kontrole stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych. Na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach szacowane są również straty spowodowane przez powódź.

Aktualnie poziom wody w Zbiorniku Racibórz Dolny wynosi ok. 4 mln m3 (ok. 2% pojemności zbiornika, stan na godzinę 10:00) i stopniowo się obniża. Prawidłowe działanie obiektu kontrolują pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, którzy sprawują nadzór nad bezawaryjną pracą elementów zbiornika, w tym aparaturą kontrolno-pomiarową. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Polder Buków zakończył udział w powodziowym piętrzeniu wód rzeki Odry.


27.09.2024 – aktualizacja z godziny 16.00

Na obszarze administrowanym przez RZGW w Szczecinie pojawił się silny wiatr. Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu. W powiatach: gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, koszalińskim i  Świnoujściu.

Przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych poziomu wody: Kostrzyn nad Odrą – 519 cm (49 cm przekroczony stan alarmowy), Gozdowice – 535 cm (35 cm przekroczony stan alarmowy), Bielinek – 566 cm (16 cm przekroczony stan alarmowy).

Cały czas wraz z jednostkami WOT prowadzone są prewencyjne kontrole stanu wałów przeciwpowodziowych. Wykryte uszkodzenia są naprawiane na bieżąco.Alarm przeciwpowodziwy został wprowadzony w powiecie gorzowskim, w gminach: Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynia i Chojna. 


27.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.00

Na górnej i środkowej Odrze, od ujścia Nysy Kłodzkiej do Brzegu Dolnego, obserwowane są spadki w strefie wody średniej i wysokiej przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych, a od Malczyc do Słubic – alarmowych. Kulminacja fali na Odrze według IMGW-PB znajduje się już poza obszarem administrowanym przez RZGW we Wrocławiu (poniżej ujścia Warty).

Wczoraj fala kulminacyjna dotarła do Słubic. Wody Polskie w pierwszym półroczu 2023 roku zakończyły w tej przygranicznej miejscowości budowę i modernizację infrastruktury przeciwpowodziowej. Wybudowano wówczas 6 kilometrów nowych wałów rzeki Odry i rozbudowano 7 kilometrów istniejących już obwałowań. Sam wał okrężny wzmocnił zabezpieczenie terenów położonych w najbardziej zaludnionej miejskiej części zabudowy Słubic. Ponadto odbudowano 4 kilometry koryta Czarnego Kanału oraz 2 kilometry Raczej Strugi. Dzięki inwestycji obszar o powierzchni 19 kilometrów kwadratowych został lepiej zabezpieczony przed powodzią. W związku z zadaniem zakupiono także 8 mobilnych agregatów pompowych, które służą do natychmiastowego przepompowywania wody podczas nadejścia fali wezbraniowej.

Obecnie najwyższe stany wód rzeki Odry obserwujemy poniżej Cigacic, w rejonie Nietkowa, Połęcka i Białej Góry. Stany na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie średnich i wysokich, lokalnie niskich, ostrzegawczych i alarmowych.

W minionej dobie odnotowano opady deszczu, maksymalne w zlewni Bobru – 17 mm, Nysy Kłodzkiej – 16 mm, dorzeczu Łaby – 13 mm, w pozostałych zlewniach poniżej 10 mm.

Zbiornik Pilchowice piętrzy w zakresie pojemności powodziowej, pozostałe zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.


27.09.2024 – aktualizacja z godziny 12.00

Dziś na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych w  Regionie Wodnym Małej Wisły i Górnej Odry. W związku ze stabilizującą się sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną kontrolujemy stan techniczny wałów przeciwpowodziowych. Trwa również szacowanie strat spowodowanych przez powódź.

Trwa stopniowe obniżanie się poziomu wody w Zbiorniku Racibórz Dolny, który aktualnie wynosi ok. 8 mln m3 (ok. 4% pojemności zbiornika, stan na godzinę 10:00). Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Stały nadzór nad jego prawidłowym działaniem sprawują pracownicy Wód Polskich w Gliwicach. Polder Buków zakończył udział w powodziowym piętrzeniu wód rzeki Odry.

Prowadzimy kontrole stanu technicznego obwałowań rzek. Czynności te są obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Trwa również proces oceny strat i uszkodzeń spowodowanych przez powódź na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Przedmiotowe inwentaryzacje prowadzą zespoły m. in. hydrologów, geodetów, projektantów.

Decyzją Dyrektora PGW WP RZGW w Gliwicach na całym obszarze administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach do dnia 29 września 2024 r. obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.

W Regionie Wodnym Małej Wisły oraz Górnej Odry nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na posterunkach wodowskazowych.

Wszystkie zbiorniki, które znajdują się na obszarze zarządzanym przez Wody Polskie w Gliwicach, posiadają rezerwę powodziową.

Współpracujemy ze służbami zarządzania kryzysowego. Jesteśmy również gotowi do podejmowania interwencji w przypadku otrzymania zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach.   


26.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.00

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów ostrzegawczych w Brzegu i Trestnie. W Oławie, Brzegu Dolnym, Malczycach, Ścinawie i Głogowie nadal mamy stany alarmowe, jednak obserwujemy tendencję spadkową. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są przemieszczaniem fali wezbraniowej w dolne odcinki rzek. Kulminacja fali na Odrze, według IMGW-PB, znajduje się w przekroju wodowskazowym Słubice. Pracownicy Wód Polskich, we współpracy ze wszystkimi służbami, stale prowadzą dozór umocnionych wałów na terenie przemieszczania się kulminacyjnej fali. Obwałowania są dodatkowo monitorowane przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych z kamerą termowizyjną oraz poprzez patrole piesze.

Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Zbiorniki Nysa i Pilchowice piętrzą w zakresie pojemności powodziowej. Pozostałe zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.

Tam, gdzie poziom wód opada rozpoczynamy działania związane z kontrolą stanów technicznych obwałowań, a także na bieżąco oceniamy straty i uszkodzenia w infrastrukturze hydrotechnicznej.

Odrzańska Droga Wodna pozostaje zamknięta dla żeglugi, szczegóły: komunikaty nawigacyjne. RZGW w Szczecinie zamknął dla żeglugi również odcinek Odry granicznej.

W dalszym ciągu na całym obszarze działania Wód Polskich we Wrocławiu obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek. Obejmuje on wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.


26.09.2024 – aktualizacja z godziny 12.00

W Regionie Wodnym Małej Wisły i Górnej Odry już tylko na dwóch wodowskazach utrzymują się przekroczone stany ostrzegawcze. Brak stanów alarmowych. W związku ze stabilizującą się sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną kontrolujemy stan techniczny wałów przeciwpowodziowych. Trwa również szacowanie strat spowodowanych przez powódź.

W Zbiorniku Racibórz Dolny obniża się poziom wody i aktualnie wynosi ok.  12 mln m3 (ok. 6% pojemności zbiornika, stan na godzinę 10:00). Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą, a stały nadzór nad jego prawidłowym działaniem sprawują pracownicy Wód Polskich w Gliwicach. Z kolei w Polderze Buków aktualnie poziom wody wynosi ok. 1 mln m3 (ok. 1% pojemności zbiornika).

W związku z obniżającym się poziomem wód przystąpiliśmy do prowadzenia kontroli stanu technicznego obwałowań rzek, które wynikają z obowiązków określonych przez przepisy prawa budowlanego. Trwa również proces oceny strat i uszkodzeń spowodowanych przez powódź na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.  


26.09.2024 – aktualizacja z godziny 10.00

Na terenie administracyjnym RZGW w Szczecinie alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony w powiecie gorzowskim, gminie Boleszkowice. Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzone zostało w gminach: Mieszkowice, Cedynia i Chojna.

Stan wszystkich wałów przeciwpowodziowych jest nieustannie monitorowany i nie budzi żadnych zastrzeżeń. Wszystkie służby pozostają w gotowości. Opady nie powinny wpłynąć na stan wód w województwie Zachodniopomorskim.

Na profilach wodowskazowych na obszarze RZGW Szczecin obserwujemy: średnie stany wody (Widuchowa, Gryfino), stany wysokie (Bielinek, Gozdowice) oraz stan ostrzegawczy (Kostrzyn nad Odrą). Kostrzyn nad Odrą – 455 cm (35 cm przekroczony stan ostrzegawczy), Gozdowice – 442 cm (2 cm przekroczony stan ostrzegawczy).


25.09.2024 – aktualizacja z godziny 13.00

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów alarmowych. W Brzegu, Oławie, Trestnie, Brzegu Dolnym, Malczycach, Ścinawie i Głogowie obserwujemy tendencję spadkową. Wodowskaz w Trestnie na granicy Wrocławia po raz pierwszy od 18 września wskazał wartość poniżej stanu alarmowego.

Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są przemieszczaniem fali wezbraniowej w dolne odcinki rzek. Obecnie najwyższe stany wód rzeki Odry obserwujemy poniżej Nowej Soli, w rejonie Cigacic, Nietkowa, Połęcka i Białej Góry. Kulminacja fali na Odrze minęła Cigacice i Nietków, obecnie znajduje się w przekroju wodowskazowym Połęcko. Stany na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie średnich i wysokich, lokalnie niskich, ostrzegawczych i alarmowych.

W minionej dobie odnotowano niewielkie opady deszczu, maksymalne w zlewni Bobru – 15 mm, Nysy Łużyckiej – 12 mm, w pozostałych zlewniach poniżej 10 mm.

Na terenie Zarządu Zlewni w Zielonej Górze prowadzony jest stały dozór umocnionych wałów przy udziale naszych pracowników oraz przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Wrażliwe miejsca i przesiąki na wałach przeciwpowodziowych są doszczelniane przez służby. Obwałowania są dodatkowo monitorowane przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych z kamerą termowizyjną oraz poprzez patrole piesze.

Na terenie Zarządu Zlewni w Lesznie w ujściowym fragmencie Baryczy w dalszym ciągu występuje cofka z Odry, ale poziom wody maleje. Przepusty, śluzy wałowe oraz wały zabezpieczone w ostatnich dniach są szczelne.


25.09.2024 – aktualizacja z godziny 11.00

Obniżają się stany wód w Regionie Wodnym Małej Wisły i Górnej Odry – nie odnotowano przekroczonych stanów alarmowych. Wody Polskie w Gliwicach prowadzą kontrole stanu technicznego obwałowań oraz nadzorują prawidłową pracę obiektów hydrotechnicznych. W przypadku zaistnienia takiej konieczności jesteśmy gotowi do podejmowania interwencji.

Niezmiennie trwa stopniowe obniżanie poziomu wody na Zbiorniku Racibórz Dolny, który obecnie wynosi ok. 17 mln m3 (ok. 9% pojemności zbiornika, stan na godzinę 10:00). Nieustanny nadzór nad prawidłowym działaniem obiektu sprawują pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, którzy kontrolują poprawność działania elementów zbiornika, w tym również aparatury kontrolno-pomiarowej.  Zbiornik pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Również w Polderze Buków obniżą się poziom wody, aktualnie wynosząc ok. 4 mln m3 (ok. 7% pojemności zbiornika).

W miejscach gdzie jest to możliwe (ze względu na obniżenie poziomu wody) prowadzimy liczne kontrole stanu technicznego obwałowań rzek. Działania te są obowiązkiem, wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Ponadto, informujemy o trwającym procesie oceny strat i uszkodzeń spowodowanych przez powódź na obszarze zarządzanym przez Wody Polskie w Gliwicach. Przedmiotowe inwentaryzacje prowadzone są przez zespoły m.in. hydrologów, geodetów, projektantów.


24.09.2024 – aktualizacja z godziny 18.00

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka oraz Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska spotkali się z przedstawicielami Banku Światowego. To kolejne konsultacje w ramach współpracy przy realizacji projektów wzmacniających odporność przeciwpowodziową Polski, minimalizujących zagrożenie powodziowe i ryzyka związane z występowaniem suszy w Polsce.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Infrastruktury: 

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/wspolpraca-z-bankiem-swiatowym-na-rzecz-odbudowy-infrastruktury-przeciwpowodziowej


24.09.2024 – aktualizacja z godziny 15.00

Wraz z jednostkami WOT, przed nadejściem kulminacji fali powodziowej w obszarze RZGW w Szczecinie, prowadzone są prewencyjne kontrole stanu wałów przeciwpowodziowych. Wykryte uszkodzenia są naprawiane na bieżąco.

Prognozy hydrologiczne są korzystne dla województwa zachodniopomorskiego. Na profilach wodowskazowych na obszarze RZGW Szczecin obserwujemy: średnie stany wody (Widuchowa, Gryfino) oraz stany wysokie (Kostrzyn nad Odrą, Gozdowice, Bielinek).
Jaz w Widuchowej pracuje w normalnym trybie.

Aktualnie gminy i powiaty na terenie administrowanym przez RZGW w Szczecinie nie wprowadziły stanów pogotowia i alarmów przeciwpowodziowych. 


24.09.2024 – aktualizacja z godziny 13.00

Kierując się troską o bezpieczeństwo oraz zważając na sytuację hydrologiczno-meteorologiczną Dyrektor PGW Wody Polskie RZGW w Poznaniu wprowadził od dnia 25 września br. bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Warty w km 29+010 – 0+000.

Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzeki: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do odwołania. Powyższy zakaz nie dotyczy służb wykonujących zadania z zakresu zarządzania kryzysowego.


24.09.2024 – aktualizacja z godziny 12.00

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów alarmowych. W Brzegu, Oławie, Trestnie, Brzegu Dolnym, Malczycach, Ścinawie oraz Głogowie wciąż obserwujemy tendencję spadkową. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są ciągłym przemieszczaniem się fali wezbraniowej w dolne odcinki Odry. Obecnie najwyższe stany wód rzeki Odry obserwujemy w województwie lubuskim poniżej Głogowa, w rejonie Nowej Soli, Cigacic (kulminacja fali) i Nietkowa. Stany na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich, ostrzegawczych i alarmowych.

Zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą, a ich prace nieustannie nadzorują eksperci wrocławskich Wód Polskich. Zachowana zostaje rezerwa powodziowa, która jest sukcesywnie odbudowywana.

Wszystkie suche zbiorniki powodziowe zarządzane przez RZGW we Wrocławiu przestały piętrzyć wodę. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich.

W dalszym ciągu prowadzimy kontrole prawidłowej pracy obiektów hydrotechnicznych, analizujemy stany wód w ciekach i zbiornikach wodnych przy pomocy własnych służb terenowych. Pozostajemy w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami, służbami oraz zaangażowanymi instytucjami państwowymi. Jesteśmy gotowi do podejmowania interwencji w przypadku zaistnienia takiej potrzeby.

Na obszarze administrowanym przez RZGW we Wrocławiu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy w 16 powiatach oraz 11 gminach, a także pogotowia powodziowe w 5 powiatach oraz 2 gminach.


24.09.2024 – aktualizacja z godziny 11.00

Stabilizuje się sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na obszarze administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach. Aktualnie prowadzimy kontrole stanu technicznego obwałowań, ale także w dalszym ciągu reagujemy na stwierdzone zagrożenia. Analizujemy również poziom wód w ciekach i zbiornikach wodnych oraz nadzorujemy prawidłową pracę obiektów hydrotechnicznych.  

Na Zbiorniku Racibórz Dolny obniża się poziom wody. Aktualnie wynosi ok.  24 mln m3 (ok. 13% pojemności zbiornika, stan na godzinę 10:00). Zbiornik wykonuje swoje zadania zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami, a jego prawidłową pracę nadzorują pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, między innymi kontrolując prawidłowe działanie aparatury kontrolno-pomiarowej i innych elementów obiektu. Z kolei w Polderze Buków poziom wody wynosi aktualnie ok. 8 mln m3 (ok. 14% pojemności zbiornika).


23.09.2024 – aktualizacja z godziny 13.00

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów alarmowych. W Brzegu, Oławie, Trestnie, Brzegu Dolnym, Malczycach oraz Ścinawie obserwujemy tendencję spadkową. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są przemieszczaniem fali wezbraniowej w dolne odcinki rzek. Obecnie najwyższe stany wód rzeki Odry obserwujemy poniżej Głogowa, w rejonie Nowej Soli (kulminacja fali), Cigacic, Nietkowa. Stany na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych.

Jesteśmy gotowi do podejmowania interwencji w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. W dalszym ciągu prowadzimy kontrole prawidłowej pracy obiektów hydrotechnicznych oraz analizujemy stany wód w ciekach i zbiornikach wodnych. Działamy we współpracy z lokalnymi władzami oraz wszystkimi służbami.

Prowadzimy stały dozór obwałowań rzeki Odry na obszarze naszego działania przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w kamerę termowizyjną i reagujemy na nieprawidłowości.

Zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. Wszystkie poldery zalewowe na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Wrocławia przestały piętrzyć wodę.

Przypominamy o obowiązującym zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych na terenie RZGW we Wrocławiu z godnie z art. 177 ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa wodnego. Zakaz nie dotyczy upoważnionych służb i osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych.


23.09.2024 – aktualizacja z godziny 11.00

Trwa stabilizacja sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach. Niezmiennie analizujemy poziomy wód w ciekach i zbiornikach wodnych oraz prowadzimy konieczne działania terenowe. Kontrolujemy także prawidłową pracę obiektów hydrotechnicznych.

Stopniowo obniża się poziom wody w Zbiorniku Racibórz Dolny, aktualnie wynosząc ok.  44 mln m3 (ok. 24% pojemności zbiornika, stan na godzinę 10:00). Obiekt nieustannie pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami oraz pozostaje pod stałym nadzorem pracowników Wód Polskich w Gliwicach, którzy kontrolują jego prawidłowe działanie, w tym aparatury kontrolno-pomiarowej i innych elementów obiektu. Poziom wody obniża się także w Polderze Buków, aktualnie wynosząc ok. 10 mln m3 (ok. 18% pojemności zbiornika).


22.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.00

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej układają się w strefie stanów alarmowych, natomiast w Brzegu, Oławie, Trestnie oraz Brzegu Dolnym obserwujemy tendencję spadkową. 

Działamy we współpracy z lokalnymi władzami oraz wszystkimi służbami. Wały zostały doszczelnione, z wykorzystaniem drona z kamerą termowizyjną patrolujemy i sprawdzamy je na bieżąco. 

Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych. Zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. Praca polderów na terenie RZGW we Wrocławiu bez zmian - pracują trzy poldery, trzy się opróżniają. 


22.09.2024 – aktualizacja z godziny 11.00

Dalszej stabilizacji ulega sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach. Pomimo sprzyjających prognoz jesteśmy gotowi do podejmowania interwencji w przypadku zaistnienia takiej konieczności. W  dalszym ciągu prowadzimy kontrole prawidłowej pracy obiektów hydrotechnicznych oraz analizujemy stany wód w ciekach i zbiornikach wodnych.

Na Zbiorniku Racibórz Dolny nieprzerwanie stopniowo obniża się poziom wody. W czaszy zbiornika znajduje się aktualnie ok. 63 mln m3 wody (ok. 34% pojemności, stan na godzinę 11:00). Obiekt wykonuje swoje zadania zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami. Nieustannie jego prawidłową pracę nadzorują specjaliści Wód Polskich w Gliwicach, sprawdzając między innymi poprawne działanie aparatury kontrolno-pomiarowej i innych elementów obiektu. Również w Polderze Buków obniża się poziom wody, aktualnie wynosząc ok. 11 mln m3 (ok. 20% pojemności).  

Prowadzimy również szczególnie uważny dozór obwałowań w zlewni rzeki Wisły i Odry na obszarze naszego działania i reagujemy na stwierdzone nieprawidłowości.

Przypominamy o obowiązującym zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, który został wprowadzony na całym obszarze administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach. Zakaz obowiązuje do dnia 29 września 2024 r. i obejmuje poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.


21.09.2024 – aktualizacja z godziny 17.00

Niezmiennie stabilizuje się sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w Regionie Wodnym Górnej Odry i Małej Wisły. Wody Polskie w Gliwicach pozostają w gotowości do prowadzenia działań terenowych i podejmowania interwencji w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kontrolujemy prawidłową pracę obiektów hydrotechnicznych oraz regularnie analizujemy prognozy oraz stan wód cieków wodnych znajdujących się na obszarze naszej administracji.

Trwa stopniowe obniżanie się poziomu wody w Zbiorniku Racibórz Dolny. Aktualnie w czaszy obiektu znajduje się ok. 80 mln m3 wody (ok. 43% pojemności, stan na godzinę 17:00). Zbiornik wykonuje swoje zadania zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami oraz jest stale nadzorowany przez pracowników Wód Polskich w Gliwicach, którzy regularnie kontrolują poprawność działania aparatury kontrolno-pomiarowej i innych elementów obiektu. Poziom wody obniża się stale także w Polderze Buków.  

W związku z nasyceniem wodą zlewni rzeki Odry i Wisły regularnie podejmujemy działania, polegające na prowadzeniu dozoru obwałowań rzek, a także reagujemy podjęciem interwencji w przypadku zauważenia nieprawidłowości.


21.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.00

Wspólnie z samorządami oraz służbami zarządzania kryzysowego na bieżąco prowadzimy szeroko zakrojone działania terenowe zabezpieczające newralgiczne miejsca będące w zasięgu oddziaływania przemieszczającej się fali powodziowej. Kontrolujemy pracę wszystkich urządzeń. Przyjmujemy wszelkie zgłoszenia i podejmujemy niezbędne interwencje.

Stany wód na Odrze, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, na Odrze skanalizowanej oraz na odcinku swobodnie płynącym układają się nadal w strefie stanów alarmowych. Obserwujemy tendencję spadkową oraz stabilizację stanów wód w górnych odcinkach rzek. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są przemieszczaniem fali wezbraniowej w dolne odcinki rzek. Obecnie najwyższe stany wód obserwujemy w rejonie Ścinawy (kulminacja fali), Głogowa, Krosna Odrzańskiego. Jednostki terenowe Wód Polskich prowadzą tam intensywne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego, uczestniczymy w posiedzeniach sztabów na różnych szczeblach. Podejmujemy niezbędne interwencje i na bieżąco wykonujemy prace doraźne mające na celu doszczelnienie wałów. Wszystkie nasze służby terenowe, wsparte dodatkowo pracownikami z innych regionów Polski na bieżąco kontrolują sytuację na ciekach i urządzeniach wodnych.

Na bieżąco kontrolujemy pracę wszystkich obiektów hydrotechnicznych w naszej administracji. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiornikach suchych opada i na bieżąco prowadzony jest ich monitoring. Szczegółowe informacje o pracy zbiorników: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/sytuacja-hydrologiczna

Aktualnie na terenie RZGW we Wrocławiu pracują aktualnie trzy poldery: Lipki-Oława, Rybna-Stobrawa i Blizanowice-Trestno.  Opróżniają się już poldery Zwanowice, Brzezina-Lipki oraz Oławka.

Nadal zamknięta jest żegluga na całym odcinku administrowanym przez RZGW we Wrocławiu - https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/komunikaty-nawigacyjne i obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.

Wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości prosimy zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01


21.09.2024 – aktualizacja z godziny 11.00

Na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach widoczne są wyraźne spadki poziomu wód w zlewniach rzeki Wisły i Odry. Nieustannie prowadzimy działania polegające na analizowaniu stanów wód w ciekach i zbiornikach wodnych oraz obserwacjach prognoz. Pozostajemy również w terenie i kontrolujemy prawidłową pracę urządzeń hydrotechnicznych.

W dalszym ciągu stopniowo obniża się poziom wody w Zbiorniku Racibórz Dolny. Aktualnie obiekt gromadzi ok. 85 mln mln3 wody (ok. 46% pojemności, stan na godzinę 11:00). Zbiornik pracuje w sposób bezawaryjny, zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami. Pozostaje pod stałym nadzorem pracowników Wód Polskich w Gliwicach, którzy regularnie prowadzą kontrole jego elementów, w tym analizują poprawność działania aparatury kontrolno-pomiarowej. Obniża się również poziom wody w Polderze Buków, aktualnie wynosząc ok. 14 mln m3 (ok. 24% pojemności).

Kontynuujemy nasze działania polegające na przyjmowaniu zgłoszeń o zauważonych zagrożeniach, a także podejmujemy konieczne interwencje. Prowadzimy również szczególnie uważny dozór obwałowań w zlewni rzeki Wisły i Odry na obszarze naszego działania i reagujemy na stwierdzone nieprawidłowości.


20.09.2024 – aktualizacja z godziny 13.00

Sytuacja na terenie Wrocławia jest stabilna. Stany wód na Odrze, Widawie, Bystrzycy i Ślęży układają się w strefie stanów średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych z tendencją spadkową. Ustabilizowała się sytuacja w Odolanowie na rzece Kurów i rzece Barycz oraz na kanale Ługa w Grudzie Żmigrodzkiej. Obecnie najwyższe stany wód obserwujemy w okolicy miejscowości: Brzeg Dolny (kulminacja fali), Malczyce i Ścinawa, Głogów, Krosno Odrzańskie, gdzie w szczególności skupiają się działania naszych jednostek terenowych przy współpracy wszystkich służb zarządzania kryzysowego.

Uczestniczymy w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego na różnych szczeblach. Podejmujemy niezbędne interwencje i na bieżąco wykonujemy prace doraźne mające na celu doszczelnienie wałów w newralgicznych miejscach.

Na bieżąco sprawdzamy pracę wszystkich obiektów hydrotechnicznych będących w naszej administracji. Zbiorniki funkcjonują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Sytuacja na zbiornikach stabilizuje się i mamy ją pod stałą kontrolą. Wszystkie 6 odrzańskich polderów przeciwpowodziowych pracuje prawidłowo i gromadzi nadmiar wody.

Zamknięta jest żegluga na całym odcinku administrowanym przez RZGW we Wrocławiu - https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/komunikaty-nawigacyjne

Wszystkie nasze służby są w terenie i na bieżąco kontrolują sytuację na rzekach i urządzeniach wodnych.

Wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości prosimy zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.


20.09.2024 – aktualizacja z godziny 11.00

Stabilizuje się sytuacja w zlewniach rzeki Wisły i Odry na obszarze działań Wód Polskich w Gliwicach. Poziom wód sukcesywnie się obniża W dalszym ciągu pozostajemy w terenie, gdzie nadzorujemy pracę obiektów hydrotechnicznych i podejmujemy niezbędne interwencje.

W zbiorniku Racibórz Dolny trwa stopniowe obniżanie się poziomu wody, który aktualnie wynosi ok. 102 mln m3 (ok. 55% pojemności). Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami i pozostaje pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy nadzorują jego prawidłową pracę, prowadzą kontrolę poprawności aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika. Dzięki obniżonemu odpływowi wód z czaszy stabilizuje się rzędna wody w korycie rzeki Odry poniżej, co umożliwia odciążenie nadwyrężonego obwałowania, szczególnie w newralgicznych miejscach.

Również w Polderze Buków obniża się poziom wody aktualnie wynosząc ok. 20,2 mln3 (ok. 35% pojemności). Obiekt wykonuje swoje zadania bezawaryjnie pod nadzorem pracowników Wód Polskich w Gliwicach.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/aktualna-sytuacja-hydrologiczno-meteorologiczna-na-obszarze-wod-polskich-w-gliwicach 


19.09.2024 – aktualizacja z godziny 09.00

W związku z dynamicznie zmieniającymi się prognozami na wodowskazie Trestno, według aktualnej prognozy stanu wody, zgodnie ze scenariuszem VI Planu Operacyjnego Ochrony Przed Powodzią Wrocławia 2024, który zakłada stan wody w przedziale od 658 cm do 705 cm, może wystąpić potrzeba uruchomienia przerzutu wód powodziowych z rzeki Odry do kanału Odra-Widawa. Na bieżąco kontrolujemy sytuację.


18.09.2024 – aktualizacja z godziny 23.30

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem na lewym brzegu Odry. To poldery Blizanowice-Trestno i Oławka. Łącznie można tu zgromadzić odpowiednio 3,8 i 12 mln m3 wody, co wpłynie na zmiejszenie fali kulminacyjnej docierającej właśnie do stolicy Dolnego Śląska.


18.09.2024 – aktualizacja z godziny 15.00

PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu dementuje fakt awarii zbiornika Krosnowice na rzece Dunie. Stwierdzenie faktu, że "przelew powierzchniowy przestał pracować (obniżyło się zwierciadło wody)" oznacza, że poziom wody w zbiorniku obniżył się na tyle iż nie odbywa się już zrzut poprzez przelew powierzchniowy, który działa wyłącznie w sytuacji przejścia wezbrania przez urządzenia zbiornika. Jest to więc sytuacja normalna i świadczy o powrocie do stanu normalnego użytkowania, które prowadzi do całkowitego opróżnienia zbiornika.

Ponadto zaznaczamy, że przez cały okres wezbrania na Dunie zbiornik zachował pełną możliwość sterowania i nie było żadnych przesłanek świadczących o możliwości awarii obiektu.


18.09.2024 – aktualizacja z godziny 08.00

Stan zapełnienia zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na godz. 6.00 wyniósł 137,88 mln m3, czyli ok. 74,5% jego pojemności. Zrzut wody ze zbiornika wynosi ok. 780 m3/s i taki będzie utrzymywany w najbliższym czasie.

W dniu 17.09.2024 r. od godz.: 20:00 zmniejszono spływ ze Zbiornika Nysa do 500 m3/s, natomiast od godz.: 07:00 18.09.2024 r. dodatkowo zmniejszeniu uległ do poziomu 400 m3/s. Zalane są obie przepompownie. Zbiornik pracuje prawidłowo. Napełnienie zbiornika wynosi 64%.

W dniu 17.09.2024 r. w godzinach wieczornych został uruchomiony polder Rybno-Stobrawa.


17.09.2024 – aktualizacja z godziny 10.30

Napełnianie zbiornika Racibórz Dolny przebiega prawidłowo. Do godz. 09.00 zbiornik przyjął ok. 147 mln m3 wody, wymiernie ścinając falę wezbraniową rzeki Odry. Nasza obsługa nadzoruje proces piętrzenia.

Kontrolujemy sytuację na zbiorniku Otmuchów na Nysie Kłodzkiej, do którego napływa woda ze zbiorników Topola i Kozielno. Działa kanał ulgi oraz główny blok zrzutowy. Woda w zbiorniku Otmuchów sukcesywnie opada. Obecnie to 117 mln m3 i 12 mln m3 zapasu. Odpływ ze zbiornika Nysa do Nysy Kłodzkiej od godz. 9.00 został zmniejszony do poziomu 600 m3/s.

Cztery oddane do użytku w latach 2021-23 suche zbiorniki przeciwpowodziowe na Ziemi Kłodzkiej – Szalejów, Krosnowice, Roztoki i Boboszów zgromadziły łącznie blisko 15 mln m3 wody i o tyle spłaszczyły falę powodziową, która dotarłaby do Kłodzka i popłynęła w kierunku Nysy. Wybudowany w 2021 r. zbiornik Roztoki na potoku Goworówka ograniczył falę wezbraniową z Nysy Kłodzkiej do Kłodzka. Zbiornik zgromadził ponad 2,5 mln m3 wody i bezpośrednio ochronił 1200 osób. Dzięki zadziałaniu przelewu awaryjnego nie doszło do przelania wody przez koronę zapory.


16.09.2024 – aktualizacja z godziny 20.00

Napełnianie zbiornika Racibórz Dolny przebiega prawidłowo. Do godz. 20.00 zbiornik przyjął ok. 118 mln m3 wody, wymiernie ścinając falę wezbraniową rzeki Odry. Nasza obsługa nadzoruje proces piętrzenia.


16.09.2024 – aktualizacja z godziny 16.30

Napełnianie zbiornika Racibórz Dolny przebiega prawidłowo. Do godz. 16.00 zbiornik przyjął ok. 108 mln m3 wody, wymiernie ścinając falę wezbraniową rzeki Odry. Nasza obsługa nadzoruje proces piętrzenia.

Według wstępnych analiz, awaria zapory w Ostrawie po stronie czeskiej nie będzie miała negatywnego wpływu na prace zbiornika w Raciborzu.


16.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.20

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze, który piętrzy wodę od niedzieli od godziny 4:20, jest obecnie zapełniony w 40%. Racibórz Dolny zretencjonował już 75 mln m3 wody. Zapełniony został polder Buków, który przechwycił 57 mln m3 wody.

Całkowicie wypełnione są zbiorniki Topola i Kozielno na Nysie Kłodzkiej. Zbiornik Otmuchów jest wypełniony w 86%, a zbiornik Nysa w 63%.

W wyniku silnego naporu wody doszło do dwóch poważnych awarii zbiorników. W niedzielę 15 września doszło do przelania się wody przez koronę zapory zbiornika Stronie Śląskie i rozmycia jej części ziemnej. Dziś 16 września w godzinach przedpołudniowych doszło do poważnego uszkodzenia przelewu powierzchniowego Zbiornika Topola w Kaskadzie Nyskiej.  

Awaria przelewu nie zagraża działania pozostałym zbiornikom Nysy Kłodzkiej i miejscowościom położonym poniżej zbiornika Nysa, woda ze zbiornika już dotarła kanałem ulgi do zbiornika Otmuchów, który był w stanie w całości przejąć wody pochodzące z pierwszego zbiornika w kaskadzie.


15.09.2024 – aktualizacja z godziny 20.20

Kaskada Nysy Kłodzkiej - przepływy

Prowadzona gospodarka wodna na wszystkich zbiornikach Kaskady Nysy Kłodzkiej opiera się na aktualnie dostępnych danych, w tym na prognozach pogody i prognozach hydrologicznych przepływów wód w rzekach i symulacjach przepływów przez zbiorniki. Biorąc pod uwagę zmienność prognoz oraz obarczone błędem przewidywane przepływy zarządzanie zbiornikami jest dynamiczne i wymaga analizy danych w możliwie najszybszym czasie, także we współpracy z RZGW w Gliwicach, dbając o to aby fale kulminacyjne z dopływów nie nakładały się powodując jeszcze większego wezbrania.

Wg stanu prognoz na 13.09.2024 r. przepływy w rzece Nysie Kłodzkiej miały być zdecydowanie niższe niż są aktualnie, wymaga to w tym momencie zwiększonych odpływów m.in. ze Zbiornika Nysa. Dodatkowo sytuację utrudniła awaria zbiornika Stronie Śląskie, która spowodowała dodatkowy napływ wody z górnych części zlewni – taka sytuacja ma wpływ także na prognozowane przepływy, które ulegają dynamicznym zmianom. Zmienność danych wymaga bieżącej korekty odpływów ze zbiorników, tak aby pomieściły one możliwie największą ilość wody i jednocześnie pozwoliły uniknąć kulminacji fal na Odrze.  

Nysa odpływ na poziomie 1000 m3/s.

RZGW Gliwice – zbiorniki

Prognozowane odpływy ze zbiorników będących w zarządzie RZGW w Gliwicach na najbliższe 24 godziny:

- Dzierżno Duże: 25 m3/s,

- Dzierżno Małe: 5 m3/s,

- Kuźnica Warężyńska: 0,26 m3/s,

- Łąka: 12 m3/s,

- Przeczyce: 0,94 m3/s,

- Wisła Czarne: 10,25 m3/s,

- Turawa: 15 m3/s.

Polder Buków – rzeka Odra. Pojemność powodziowa 57 mln m3, aktualnie pracuje – do godz. 18.00 przyjął 35 mln3 – 61% pojemności.

Zbiornik Racibórz Dolny – rzeka Odra. Pojemność 185 mln m3, od godz. 4:30 dnia 15.09.2024 r.  zbiornik rozpoczął pracę – do godz. 18.00 przyjął 15 mln m3 wody, co stanowi ok. 10% jego pojemności.

Zbiornik Dzierżno Duże, rzeka Kłodnica: posiada 46% rezerwy powodziowej.

Zbiornik Pogoria III, rzeka Kłodnica: posiada 26% rezerwy powodziowej.

Zbiornik Łąka, rzeka Pszczynka: posiada 66% rezerwy powodziowej.

Zbiornik Kuźnica Warężyńska, rzeka Przemsza: posiada 98% rezerwy powodziowej.

Na pozostałych zbiornikach będących w administracji RZGW w Gliwicach rezerwa powodziowa jest w pełni zachowana. Wszystkie zbiorniki są sprawne i pracują poprawnie.


15.09.2024 – aktualizacja z godziny 14.00

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Stronie Śląskie to obiekt III klasy budowli hydrotechnicznych, który znajduje się na potoku Morawka, lewobrzeżnym dopływie Białej Lądeckiej w km 1+816. Zbiornik zlokalizowany jest w gminie Stronie Śląskie w województwie dolnośląskim. Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 53,46 km2. Podstawowe obiekty tworzące ten zbiornik to: zapora kamienna o długości 500 m, urządzenia zrzutowe w tym: upust denny i środkowy, przelew powierzchniowy.

W sobotę 14 września o godzinie 21:13 z uwagi na przekroczenie maksymalnego poziomu piętrzenia na zbiorniku zaczął działać przelew powierzchniowy. Obsługa zbiornika utraciła możliwość bezpiecznego sterowania urządzeniami zapory z 1907 roku, która może pomieścić maksymalnie 1 mln 380 tys. m3 wody na powierzchni 24,7 ha. W niedzielę 15 września przed południem, ze względu na ciągły napór wody na konstrukcję prawdopodobnie doszło do uszkodzenia zapory. Kierownik obiektu otrzymał nieoficjalne informacje, że nastąpiło przebicie zapory ziemnej zbiornika w Stroniu Śląskim i woda przelewa się przez konstrukcję. Niestety na ten moment nie jesteśmy w stanie potwierdzić tych informacji z powodu braku łączności z obsługą – operatorami zbiornika ze względu na awarię łączności GSM w tym rejonie.

Po 1997 roku, gdy zbiornik spełnił swoją funkcję i nie doszło do przekroczenia stanu krytycznego, na obiekcie były prowadzone prace modernizacyjne związane między innymi z remontem drenażu. Zbiornik jest administrowany przez Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie.


15.09.2024 – aktualizacja z godziny 10.00

O godzinie 9:00 odbyła się odprawa Dyrektorów wszystkich RZGW z Kierownictwem PGW Wody Polskie przy współudziale przedstawicieli IMGW-PIB, podczas spotkania omówiono aktualną sytuację w kluczowych pod kątem zarządzania kryzysowego miejscach, ze szczególnym uwzględnieniem terenu RZGW we Wrocławiu i w Gliwicach - Kotliny Kłodzkiej, Jeleniogórskiej i okolic Głuchołaz. Omówiono aktualnie prowadzoną gospodarkę wodną również na czeskich zbiornikach przeciwpowodziowych.

Pracownicy ze wsparcia technicznego z innych regionów wodnych zostali zadysponowani przez Prezesa Mateusza Balcerowicza do pomocy w regionie RZGW Wrocław.

Zbiorniki przeciwpowodziowe pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodami. Od godziny 4:20 pracę zaczął zbiornik w Raciborzu Dolnym. Jednocześnie utrzymywany jest odpływ ze zbiornika Nysa na poziomie 600 m3/s.

Z suchych zbiorników Międzygórze i Stronie Śląskie woda przelewa się przelewami górnymi.

Operatorzy Zbiornika Stronie Śląskie na Morawce czekają w budynku – sterówce (która jest powyżej czaszy zbiornika w bezpiecznym miejscu) na moment, gdy woda w zbiorniku opadnie poniżej poziomu krytycznego i będą mogli podjąć nową próbę bezpiecznego sterowania urządzeniami obiektu.

Zbiornik Stronie Śląski wczoraj osiągnął maksymalne piętrzenie. O godzinie 21:13 woda zaczęła przelewać się przelewem górnym zbiornika. Pracownicy pracujący na zbiorniku ewakuowali się z miejsca jako ostatni.


15.09.2024 – sytuacja z godziny 4.30

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze od godziny ok. 4:20 w nocy rozpoczął piętrzenie wody. Decyzję o uruchomieniu zbiornika podjął, zespół wskazany w Instrukcji Gospodarowania Wodą. Zasuwy budowli przelewowo-spustowej opuszczono, gdy posterunek wodowskazowy Krzyżanowice w zlewni Górnej Ody wskazywał rzędną ok. 690 cm przy przepływie ok. 750 m3/s. Zbiornik Racibórz Dolny jest zbiornikiem oddanym do użytku w 2020 roku zaś jego budowa rozpoczęła się w 2013 roku. Jego pojemność wynosi 185 mln m3 czyli tyle, ile jest w stanie wypełnić 185 Stadionów Narodowych wypełnionych po dach wodą. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł. Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę w październiku 2020r.

Rozpoczęcie piętrzenia poprzedziło zamknięcie Upustu do Odry Miejskiej oraz weryfikacja poprawności funkcjonowania poszczególnych elementów zbiornika, w tym pompowni. Wcześniej poinformowano podmioty prowadzące działalność kruszywiarską oraz wędkarzy o konieczności opuszczenia czaszy zbiornika. Podmioty te opuściły czaszę zbiornika w dniu 14.09.2024r. Przed rozpoczęciem piętrzenia przeanalizowano sytuację w zlewni rzeki Odry w Polsce i Republice Czeskiej oraz prognozy hydro-meteorologiczne. Nadchodząca fala wezbraniowa oraz zmienne prognozy stanowiły zagrożenie podtopieniami dla zabudowy mieszkalnej i infrastruktury terenów położonych poniżej.  Zbiornik Racibórz Dolny pracuje prawidłowo, bezpiecznie piętrząc wodę i będąc pod całodobowym nadzorem pracowników PGW Wody Polskie w Gliwicach.

Równolegle z rozwojem sytuacji na rzece Odrze Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Gliwicach i Wrocławiu wypracowały optymalne rozwiązanie, aby za sprawą pracy zbiorników Otmuchów i Nysa uniknąć nałożenia się na siebie fal powodziowych. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje także położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3.

Więcej na stronie RZGW Gliwice: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/aktualna-sytuacja-hydrologiczno-meteorologiczna-na-obszarze-wod-polskich-w-gliwicach


14.09.2024 – sytuacja z godziny 23.00

W związku z wydanymi ostrzeżeniami hydrologicznymi i meteorologicznymi 3-go stopnia IMGW-PIB o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych i o intensywnych opadach deszczu oraz zwiększonymi dopływami w zlewniach powyżej zbiorników i dalszymi prognozowanymi wzrostami przepływów powyżej odpływu dozwolonego ze zbiornika Nysa na Nysie Kłodzkiej, wydano dyspozyje o zwiększeniu odpływu ze zbiornika do 600 m3/s do odwołania.


14.09.2024 – sytuacja z godziny 16.00

Aktualizacja po posiedzeniu ZZK Ministerstwo Infrastruktury

O godz. 15:00 odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Infrastruktury, któremu przewodził Pan Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury. Przedstawiciele IMGW-PIB poinformowali o aktualnej sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej, na podstawie modeli prognostycznych przekazano informację, że kulminacja w zakresie najwyższych stanów wód będzie miała miejsce najbliższej nocy – z 14 na 15 września. Przedstawiciele PGW Wody Polskie poinformowali o aktualnie podejmowanych działaniach i stanie zbiorników, w tym o planowanym uruchomieniu zbiornika Racibórz dolny przy przepływie 750 m3/s. W posiedzeniu przekazane zostały przekazane także informacje w zakresie działania służb drogowych i kolejowych, usuwaniu strat w infrastrukturze, działaniach kryzysowych podejmowanych w zakresie utrzymania ciągłości ruchu pasażerskiego i towarowego. Głównym zaleceniem jest prowadzenie w dalszym ciągu monitoringu sytuacji hydrometeorologicznej oraz podejmowanie adekwatnych do sytuacji działań i współpracy między poszczególnymi służbami.

Działanie zbiorników

Suche zbiorniki przeciwpowodziowe piętrzą wodę: Mysłakowice, Sobieszów, Cieplice, Mirsk, Krzeszów I i II - zlewnia Bobru, Szalejów Górny, Krosnowice, Roztoki, Międzygórze, Stronie Śląskie w zlewni Nysy Kłodzkiej oraz Kaczorów, Świerzawa, Bolków – zlewnia Kaczawy. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.

Zbiorniki retencyjne znajdujące się w zlewni Nysy Kłodzkiej są wypełnione w 37 % (zb. Otmuchów) i 55 % (zb. Nysa). Zbiorniki znajdujące się Kotlinie Jeleniogórskiej są wypełnione w 52-74 %. Zbiorniki retencyjne w pozostałych zlewniach także są wypełnione w 57 % (zb. Mietków), 66 % (zb. Dobromierz), 57 % (zb. Słup).

Zwiększono odpływy ze zbiorników:

  • Zbiornik Otmuchów dnia 14.09.2024 r. godz. 09:00 na 200 m3/s
  • Zbiornik Nysa dnia 14.09.2024 r. godz. 09:00 na 250 m3/s
  • Zbiornik Słup dnia 14.09.2024 r. godz. 14:00 na 25 m3/s
  • Zbiornik Mietków dnia 14.09.2024 r. godz. 15:00 na 20, godz. 16:00 na 30 m3/s, godz. 17:00 na 40 m3/s
  • Zbiornik Sosnówka dnia 14.09.2024 r. godz. 08:00 na 1 m3/s
  • Zbiornik Dobromierz dnia 14.09.2024 r. godz. 14:00 na 0,9 m3/s

Planowane jest dziś także zwiększenie odpływu ze zb. Nysa w wysokości Q=400 m3/s.

Dalsze dyspozycje odpływów będą dysponowane stosownie do rozwoju sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w tym w oparciu o aktualną sytuację na rzece Odrze, celem uniknięcia nałożenia się fal wezbraniowych na rzekach.


14.09.2024 – sytuacja z godziny 13.00

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Kłodzku z udziałem ministrów MI oraz MSWiA

O godzinie 12:30 rozpoczęło się posiedzenie zorganizowane przez RCB, któremu przewodził Pan Minister Tomasz Siemoniak, z udziałem Kierownictwa PGW WP, w tym Panią Prezes Joanną Kopczyńską, w trakcie spotkania dołączył także Pan Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury. Na posiedzeniu przedstawione zostały informacje w zakresie aktualnej sytuacji hydrometeorologicznej przez przedstawicieli IMGW-PIB a także aktualna sytuacja w newralgicznych miejscach, gdzie nastąpiły gwałtowne wzrosty wody w rzekach – w okolicach Złotego Potoku i zbiornika Jarnołtówka, rzece Prudnik, ale także w Kotlinie Kłodzkiej. Pani Prezes Joanna Kopczyńska poinformowała o działaniach podejmowanych przez Pracowników Wód Polskich w terenie – prowadzonych interwencjach oraz o gospodarce wodnej na zbiornikach, a także o bieżącej współpracy ze służbami kryzysowymi, strażą pożarną i wojskiem. Pan Minister Dariusz Klimczak uzupełnił informacje w zakresie pracy jednostek odpowiedzialnych za infrastrukturę drogową i kolejową. Kolejne posiedzenie zostało zaplanowane na niedzielę, 15.09.2024 r.

Działania w terenie

W terenie w sposób ciągły działają służby terenowe Wód Polskich, na bieżąco podejmowane są działania na podstawie dostępnych, najświeższych danych z prognoz pogody oraz modeli hydrologicznych dostarczanych przez IMGW-PIB. Sytuacja na południu kraju jest dynamiczna więc pracownicy Wód Polskich są w pełnej gotowości i realizują działania adekwatnie do panujących warunków, mające na celu umożliwienie swobodnego spływu wód opadowych korytami rzek. Realizowane są m.in. prace związane z rozigliczaniem jazu w Psim Polu.


14.09.2024 – sytuacja z godziny 9.00

Nysa – działania w regionie

14.09.2024 o godzinie 8:00 odbył się sztab kryzysowy w Nysie. W spotkaniu uczestniczył Minister Tomasz Siemoniak, Prezes Joanna Kopczyńska Prezes Wód Polskich, pracownicy Wód Polskich oraz lokalne służby. Została omówiona bieżąca sytuacja, przedstawiono raport działań. Pracownicy Wód Polskich oraz służby są w stałym kontakcie oraz wspólnie działają w terenie. 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

O godzinie 9:00 odbyła się  odprawa Dyrektorów wszystkich RZGW z Kierownictwem PGW Wody Polskie przy współudziale przedstawicieli IMGW-PIB, podczas spotkania omówiono aktualną sytuację w kluczowych pod kątem zarządzania kryzysowego miejscach, ze szczególnym uwzględnieniem terenu RZGW we Wrocławiu i w Gliwicach - Kotliny Kłodzkiej, Jeleniogórskiej i okolic Głuchołaz. Omówiono aktualnie prowadzoną gospodarkę wodną również na czeskich zbiornikach przeciwpowodziowych.

Zbiorniki – sytuacja

Zbiorniki przeciwpowodziowe posiadają rezerwy powodziowe, pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodami, od wczoraj zbiornik Nysa zretencjonował 12 mln m3 wody, a zbiornik Otmuchów ok. 6 mln m3. Jednocześnie od 14.09 od godzin porannych zostaną zwiększone odpływy ze zbiorników Kaskady Nyskiej.

Zbiornik Jarnołtówek – podjął pracę w dniu 13.09, z uwagi na szybkie tempo napełniania się zbiornika i ryzyka przelania o godzinie 7.00 został zwiększony odpływ  ze zbiornika do 35m3/s.

Suche zbiorniki przeciwpowodziowe piętrzą wodę: Mysłakowice, Sobieszów, Cieplice Szalejów Górny i Krosnowice, Stronie Śląskie.


13.09.2024

Spotkania Sztabów Kryzysowych: koordynacja i działanie na najwyższym poziomie - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu 

W obliczu prognozowanych opadów atmosferycznych szybka i skuteczna reakcja jest kluczowa. Dlatego regularnie organizowane są spotkania sztabów kryzysowych, aby zapewnić najwyższy poziom koordynacji i przygotowania. Spotkania te odbywają się w kluczowych lokalizacjach, takich, jak: Wrocław pod przewodnictwem Premiera Donalda Tuska, Warszawa - Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) i Ministerstwa Infrastruktury z udziałem przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie , nierzadko w formule hybrydowej. Najważniejsza w takich sytuacjach jest efektywność reagowania oraz współpraca. 

Działania Wód Polskich  

Zarządzamy na bieżąco całą infrastrukturą przeciwpowodziową znajdującą się w administracji Wód Polskich. Dotyczy to zarówno gospodarki wodnej na zbiornikach przeciwpowodziowych czy uruchamiania suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Przygotowujemy pozostałą infrastrukturę na przejście fali wezbraniowej, w tym pompowni odprowadzających wodę z zawala. 

Pracownicy Wód Polskich są w terenie, porządkują koryta cieków, zajmują się rozpiętrzaniem jazów umożliwiając swobodny przepływ wód i zapobiegając zatorom. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w RZGW i KZGW przygotowują informacje o gospodarce wodnej na zbiornikach, pełnią dyżury powodziowe.  

Pracownicy ściśle współpracują z zespołami zarządzania kryzysowego, zarówno na poziomie powiatowym jak i wojewódzkim, na bieżąco pozyskują informacje od IMGW-PIB w zakresie prognoz atmosferycznych oraz hydrologicznych, wymieniają się informacjami ze służbami i tłumaczą, jak posługiwać się mapami ryzyka i zagrożenia powodzią, oraz gdzie należy skierować siły i środki w celu wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Mapy w wersji numerycznej dostępne są pod adresem: https://isok.gov.pl/hydroportal.html.

Mapy w wersji kartograficznej w formacie pdf dostępne są pod adresem: http://mapy.isok.gov.pl. 

Spotkania sztabów kryzysowych 

Kierownictwo Wód Polskich, zarówno w regionach wodnych, jak i centrali bierze czynny udział w posiedzeniach zwoływanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dziś rano w posiedzeniu z udziałem Premiera Donalda Tuska, Zastępca Prezesa ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą w PGW Wody Polskie – pan Mateusz Balcerowicz poinformował o stanie zbiorników przeciwpowodziowych. 

 „Wszystkie zbiorniki znajdujące się w administracji Wód Polskich posiadają nie tylko wymagane ale nawet większe rezerwy powodziowe, praca zbiorników odbywa się zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą, Pracownicy są w terenie, nadzorują prace urządzeń i podejmują bieżące działania mające na celu przygotowanie infrastruktury do nadchodzącej sytuacji” – powiedział wiceprezes Mateusz Balcerowicz.

Pani Prezes Joanna Kopczyńska wzięła udział w posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiła na nim stan przygotowania infrastruktury przeciwpowodziowej, pojemności powodziowe na zbiornikach zarządzanych przez Wody Polskie oraz poinformowała, że zbiorniki zrealizowane w ostatnich latach podejmują już pracę, jako przykład podając zbiornik Szalejów Górny oddany do użytku na przełomie roku 2023/2024, który został zrealizowany w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry.  

Codziennie odbywają się odprawy Dyrektorów RZGW z Kierownictwem PGW Wody Polskie przy współudziale przedstawicieli IMGW-PIB, podczas spotkań omawiana jest sytuacja w poszczególnych regionach wodnych. Ponadto Dyrektor RZGW w Gliwicach informuje o prowadzonej gospodarce wodnej na czeskich zbiornikach przeciwpowodziowych.  

W czwartek czeskie zbiorniki przeciwpowodziowe zwiększyły odpływy celem przygotowania zbiorników do przyjęcia wód wezbraniowych, od piątku zbiorniki rozpoczęły gromadzenie wody. Dziś pracę podjęły suche zbiorniki przeciwpowodziowe Jarnołtówek (RZGW w Gliwicach), Mysłakowice, Szalejów Górny i Krosnowice (RZGW Wrocław) - gromadzą wodę. Zbiorniki retencyjne przygotowują się na przyjęcie wód wezbraniowych.

Odprawa pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka z przedstawicielami służb w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Fot. MSWiA.


12.09.2024

Wszystkie zbiorniki wodne będące w administracji PGW Wody Polskie pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach dostosowywana jest do aktualnej sytuacji hydrologicznej i uwzględnia aktualne prognozy pogody. 

Wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe posiadają wymagane pojemności powodziowe, które mogą  zretencjonować obecnie prognozowany opad. Większość zbiorników posiada rezerwy powyżej rezerw powodziowych.

 

Intensywne opady na południu Polski - prognoza meteorologiczna IMGW-PIB

Zgodnie z obowiązującą prognozą IMGW-PIB w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i być może również województwa małopolskiego łączna suma opadów od 11.09.2024 12:00 UTC – 16.09.2024 00:00 UTC (108h) może wynieść od 200 mm do 300 mm. Suma opadów powinna zmniejszać się w kierunku północnym, choć w pasie centralnej Polski może osiągnąć około 100 mm.

 

Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach

W wyniku intensywnych opadów deszczu w znacznej części Polski są możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach, a także przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Największe wzrosty i największe przekroczenia stanów umownych są przewidywane w obszarach z najwyższymi prognozowanymi opadami, czyli w zlewniach górnej i środkowej Odry oraz w zlewni górnej Wisły.

W miejscach występowania silnych opadów deszczu mogą występować lokalne podtopienia. W regionach górskich i w obszarach zurbanizowanych mogą występować powodzie błyskawiczne oraz problemy z odprowadzaniem wód opadowych przez systemy kanalizacyjne.

 

Wody Polskie podejmują aktywne działania dla ochrony ludzi

W odpowiedzi na prognozy dotyczące wystąpienia intensywnych opadów deszczu, Wody Polskie podjeły zawczasu niezwłocznie działania, by przygotować się do tej sytuacji. Pracownicy Wód Polskich weryfikują poprawność działania urządzeń i budowli hydrotechnicznych. Służby terenowe współpracują też z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego i przepustowości. Ponadto sukcesywnie usuwane są wiatrołomy z koryt rzek i inne przeszkody, limitujące spływ wód wysokich w miejscach, w których ich występowanie koliduje z zabudową mieszkalną czy infrastrukturą publiczną, gospodarczą. Jednostki terenowe PGW Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, pozostają w kontakcie z IMGW-PIB, służbami i organami zarządzania kryzysowego oraz znajdują się w stanie gotowości do podjęcia odpowiednich działań w zakresie prowadzenia gospodarki wodnej oraz wspierania działań służb.

Aktualne komunikaty o działaniach Wód Polskich i sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej

RZGW Gliwice RZGW Wrocław RZGW Kraków RZGW Rzeszów
RZGW Poznań RZGW Bydgoszcz RZGW Warszawa RZGW Lublin
RZGW Szczecin RZGW Gdańsk RZGW Białystok KZGW

 

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}