W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Badania żywności

Przyjmowanie próbek

Laboratorium nie przyjmuje do badań żywności niewłaściwej jakości dostarczanej przez konsumentów w ramach skargi konsumenta, ponieważ nie może być ona uznana za próbkę do badań.

  1. Badanie próbek na zlecenie realizowane jest na podstawie zlecenia jednorazowego (płatność przelewem lub osobiście przed wykonaniem badań) – w materiałach do pobrania. 
     
  2. Próbki do badań mikrobiologicznych przyjmowane są po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 85 740 85 77) w dniach:

poniedziałek, wtorek, środa - w godzinach 8:00 - 14:00 p.1

W inne dni tylko po ustaleniu telefonicznym,

Próbki do badań fizykochemicznych przyjmowane są po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 85 740 85 47) w dniach:

poniedziałek – piątek - w godzinach 8:00 - 14:00 p.1

  1. Laboratorium nie pobiera próbek do badań. Przyjmuje próbki dostarczone przez klienta.
     
  2. Próbki do badań powinny spełniać następujące kryteria:
  1. w opakowaniach oryginalnych powinny być:              
  • fabrycznie zamknięte,
  • bez widocznych cech zepsucia,
  • opakowanie nieuszkodzone, czyste, zabezpieczone przed wtórnym zanieczyszczeniem,
  • czytelnie oznakowane, pozwalające na identyfikację rodzaju próbki i producenta / właściciela próbki.
  1. próbka w innym opakowaniu powinna być:
  • napełniona nie więcej niż do ¾ swojej pojemności w celu uniknięcia wycieku próbki,
  • bez widocznych cech zepsucia,
  • posiadać czytelne oznakowanie, pozwalające na identyfikację rodzaju próbki i producenta / właściciela próbki,
  • opakowanie nieuszkodzone, bez oznak wycieku, czyste, zabezpieczone przed wtórnym zanieczyszczeniem.
  1. Próbki powinny trafić do Laboratorium w terminie przydatności do spożycia (przed upływem daty minimalnej trwałości).
     
  2. Minimalna masa lub objętość próbki produktu żywnościowego przeznaczonego do badań mikrobiologicznych wynosi 200 g lub 200 ml. W szczególnych przypadkach dopuszcza się mniejszą wielkość próbki, po uzgodnieniu z laboratorium. Wielkość próbki żywności oraz materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością do badań fizyko-chemicznych jest zależna od kierunku badań i powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami lub uzgodniona z laboratorium.
     
  3. Próbki środków spożywczych nietrwałych winny być przetransportowane do laboratorium w warunkach chłodniczych, zgodnie z deklaracją producenta, a przy braku deklaracji producenta w temperaturze 3°C ± 2°C, w możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania. Próbki produktów mrożonych nie powinny być rozmrożone.
     
  4. Za wykonane badanie wystawiana jest faktura VAT zgodnie z aktualnym cennikiem. Orientacyjną cenę za badania laboratorium podaje również telefonicznie.
     
  5. Wydawanie sprawozdań z badań od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00.

 

Zapraszamy Państwa również do wypełnienia naszej ankiety, która umożliwi lepszą współpracę z laboratorium oraz pozwoli spełnić Państwa oczekiwania w związku z oferowanymi przez nas usługami. 

Akryloamid

Celem badania jest oznaczenie akryloamidu w żywności. W przyrodzie związek ten w znacznych ilościach występuje w wodzie, glebie, wyrobach z tworzywa sztucznego, kosmetykach, dymie tytoniowym a także w żywności.

W pożywieniu w sposób naturalny akryloamid tworzy się podczas obróbki termicznej (pow. 120ºC). Dlatego badaniami zostały objęte takie produkty jak: chipsy ziemniaczane, frytki, pieczywo (przypieczona skórka), płatki śniadaniowe, pieczywo chrupkie, wszelkiego rodzaju ciastka i krakersy, a nawet kawa palona.

Długotrwałe narażenie organizmu na akryloamid powoduje zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia mózgu oraz rdzenia kręgowego. Wpływa na obniżenie płodności, podnosi ryzyko chorób serca, wywołuje przewlekły stan zapalny w organizmie, przez co zwiększa zachorowalność na  miażdżycę. Akryloamid obecny w żywności może być również czynnikiem rakotwórczym.

W laboratorium WSSE w Białymstoku badanie zawartości akryloamidu wykonuje się metodą chromatografii gazowej. Zasada oznaczenia polega na wodnej ekstrakcji akryloamidu z próbki, bromowaniu analitu, a następnie oznaczeniu utworzonych pochodnych na chromatografie gazowym z wykorzystaniem detektora masowego (MS). Poziom zawartości akryloamidu w żywności nie powinien być wyższy od określonego w zaleceniach Komisji 2010/307/EU z dn. 2 czerwca 2010r.

Azotany

Celem badania jest oznaczenie zawartości azotanów w żywności. W przyrodzie związki te występują w formie mało toksycznych azotanów (V) oraz dużo bardziej toksycznych azotanów (III).

Obecność azotanów w produktach wynika z niewłaściwego (nadmiernego) nawożenia pól i dlatego szuka się ich w szczególności w zielonych warzywach liściastych.

Nadmierna ilość azotanów (III) w organizmie może powodować obniżenie ciśnienia krwi, a także nieodwracalne zmiany w mózgu. Zaburzają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, upośledzają wchłanianie białek i tłuszczów. Mogą również tworzyć związki o działaniu rakotwórczym, teratogennym i mutagennym.

W laboratorium WSSE w Białymstoku badanie zawartości azotanów wykonuje się metodą spektrofotometryczną. Polega ona na wywołaniu barwnej reakcji i zmierzeniu intensywności zabarwienia w świetle widzialnym przy pomocy spektrofotometru.

Najczęściej badane produkty to: sałata (różne gatunki), kapusta (różne gatunki), szpinak, rukola.

Poziom zawartości azotanów w tych produktach nie powinien przekraczać limitu określonego w Rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006r.

Mykotoksyny

Celem badania jest oznaczenie zawartości mykotoksyn w żywności. W przyrodzie występuje ponad 300 mykotoksyn. Badaniami objęto najbardziej szkodliwe dla zdrowia ludzi oraz zwierząt: aflatoksyny, ochratoksynę A, patulinę, deoksyniwalenol, zearalenon, fumonizyny, toksyny T-2 i HT-2.

Mykotoksyny wykazują silne działania toksyczne, wywołując choroby lub pośrednio wpływając na funkcjonowanie organizmu: uszkadzają wątrobę, nerki oraz centralny układ nerwowy.

Mykotoksyny są produktami przemian chemicznych zachodzących w grzybach, zwanych potocznie pleśniami. Mogą powstawać w wielu produktach rolnych, spożywczych w bardzo różnych warunkach m.in. utrzymującej się wilgoci. Charakteryzują się wyjątkową stabilnością i nie ulegają rozkładowi nawet przy zastosowaniu obróbki w procesach technologicznych.

Badania obejmują szeroką gamę produktów żywnościowych: zboża i ich produkty, suszone owoce, orzechy, przyprawy, mleko, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, kawa oraz w środkach spożywczych przeznaczonych dla dzieci.

W laboratorium WSSE w Białymstoku oznaczanie poszczególnych mykotoksyn wykonuje się techniką wysokosprawnej chromatografii cieczowej z detekcją fluorescencyjną lub pulsowej amperometrii. Zasada oznaczenia polega na ekstrakcji i oczyszczaniu na kolumienkach powinowactwa immunologicznego zawierających związane z wypełnieniem przeciwciała specyficzne dla poszczególnych mykotoksyn. Poziom zanieczyszczeń mykotoksyn w środkach spożywczych nie powinien przekraczać limitu określonego w Rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006r z późniejszymi zmianami.

Ocena kaloryczności posiłków

Celem badania jest określenie prawidłowości doboru produktów zawierających składniki odżywcze do wybranej diety.

Dobrze zbilansowane racje pokarmowe pozwalają na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilości zgodnej z jego fizjologicznym zapotrzebowaniem. Niewłaściwa dieta może powodować wiele chorób związanych zarówno z niedoborem energii i składników odżywczych jak i z nadmierną ich podażą.

Próbkę do wykonania takiej analizy stanowią wszystkie posiłki z danego dnia przeznaczone do spożycia dla jednej osoby. Oznacza się zawartość białka, tłuszczu, popiołu oraz suchej masy. Rachunkowo wylicza się zawartość węglowodanów oraz kaloryczność posiłków.

W laboratorium WSSE w Białymstoku ocenę kaloryczności wykonuje się zgodnie z planem pobierania materiałów do oceny jakości sposobu żywienia w zakładach żywienia zbiorowego zamkniętego lub na zlecenie klientów zewnętrznych (firm cateringowych). Uzyskane na drodze analizy laboratoryjnej wyniki porównuje się do zaleceń i norm żywienia dla populacji polskiej opisanych przez prof. dr hab. med. Mirosława Jarosza oraz Dyrektywie Komisji 2008/100/WE z dnia 28 października 2008r. w sprawie oznaczania wartości odżywczej środków spożywczych w odniesieniu do zalecanego dziennego spożycia, współczynników przeliczeniowych energii oraz definicji.

Badania mikrobiologiczne środków spożywczych

Badania mikrobiologiczne żywności są wykonywane w celu stwierdzenia zanieczyszczenia mikrobiologicznego środka spożywczego. Są to badania jakościowe (obecność bakterii) i badania ilościowe ( liczba bakterii w 1g/ 10g danego produktu.) Wykonywane są w celu niedopuszczenia do konsumpcji środka spożywczego którego skład mikrobiologiczny może doprowadzić do zatrucia.

Środki spożywcze są bardzo podatne na działanie mikroorganizmów. Szacuje się ,że pomimo zwiększonej dbałości o zapewnienie warunków przerobu, przechowywania oraz dystrybucji żywności, około 25% jej globalnej produkcji tracone na skutek mikrobiologicznego zepsucia.
Spożywanie żywności zanieczyszczonej mikrobiologiczne może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Ogólnie uważa się, że rzeczywista liczba zatruć, za które są odpowiedzialne mikroorganizmy, jest bardzo wysoka i zgodnie z opinia epidemiologów w każdym roku dotyczy około 30% ludzi.

Badania mikrobiologiczne wymazów sanitarnych

Stopień zanieczyszczenia mikrobiologicznego powierzchni jest ważnym wskaźnikiem czystości urządzeń oraz prawidłowości procesów mycia i dezynfekcji. Ocena stanu higienicznego powierzchni obejmuje: określenie ogólnej liczby drobnoustrojów, ocenę sanitarną polegającą na kontroli obecności pałeczek z grupy coli, oraz wykrywanie bakterii chorobotwórczych ( np. Salmonella spp, gronkowce koagulazododatnie, Listeria monocytogenes). Istotny jest też sposób poboru materiału do analizy mikrobiologicznej, umożliwiający uzyskanie prób środowiskowych z różnego rodzaju powierzchni.

Metodą najczęściej stosowaną jest metoda wymazów (tamponowa)- stosuje się do oceny zanieczyszczenia mikroorganizmami powierzchni płaskich lub wypukłych, takich jak: beczki, kontenery, talerze, blaty a także rąk pracownika.

Badania mikrobiologiczne kosmetyków

Kosmetyki i środki higieniczne pozwalają na utrzymanie czystości, przyjemnego zapachu oraz odpowiedniego wyglądu ludzkiego ciała. Powszechność stosowania tych środków sprawia, że ich jakość ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia konsumentów. O jakości kosmetyków decyduje w równym stopniu bezpośredni efekt ich stosowania, jak i potencjalna obecność czynników niepożądanych, głownie zanieczyszczeń mikrobiologicznych i chemicznych. Szczególnie niebezpieczne są skażenia mikrobiologiczne, które mogą być powodem wielu problemów związanych głównie z ich negatywnym wpływem na zdrowie ludzi.

Kosmetyki są badane wg Rozporządzenia Ministra Zdrowi z dnia 23 grudnia 2002r w sprawie określenia procedur pobierania próbek kosmetyków oraz procedur przeprowadzania badań laboratoryjnych. W kosmetykach oznaczamy: ogólną liczbę drobnoustrojów tlenowych mezofilnych, obecność Pseudomonas aeruginosa, obecność Staphylococcus ureus, obecność Candida albicnans.

Materiały do pobrania
{"register":{"columns":[]}}