W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pozostałe programy edukacyjne

Moje dziecko idzie do szkoły
Moje dziecko idzie do szkoły

Program edukacyjny "Moje dziecko idzie do szkoły"


Rozpoczęcie nauki w szkole jest dla dziecka i jego rodziców momentem niezmiernie ważnym i trudnym. Dla dziecka i jego rodziców wszystko jest nowe – nowe środowisko, nowe obowiązki, oczekiwania, pierwsze sukcesy i niepowodzenia.

Program edukacyjny „Moje dziecko idzie do szkoły” skierowany jest do dzieci klas pierwszych, klas „0”, ich rodziców i opiekunów.

Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci oraz ich przekonanie o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym.

W roku szkolnym 2020/2021 zrealizowało 207 placówkach nauczania i wychowania. Edukacją objęto  4,7 tys. dzieci i ponad 4 tys. rodziców oraz opiekunów.

Realizacja programu sprzyjała integracji środowiska rodzinnego i przedszkolnego. Stwierdzono jednoznacznie, że program „Moje dziecko idzie do szkoły” w pełni wpisuje się w podstawę programową wychowania przedszkolnego, a realizacja programu wniosła wiele pozytywnych efektów w rozwój dzieci.

Program „Moje dziecko idzie do szkoły” jest doskonałą pomocą dydaktyczną dla rodziców, nauczycieli i wychowawców.

 

Informacji udzielają pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia właściwie terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej województwa podkarpackiego - KONTAKT.

Materiały

Poradnik dla nauczycieli
Poradnik​_dla​_nauczycieli​_MDIDS​_2020.pdf 0.23MB
Kolorowanka
Kolorowanka​_dla​_​_dzieci​_MDIDS​_2020.pdf 1.09MB
Moje dziecko idzie do szkoły - prezentacja dla rodziców
Prezentacja​_Moje​_dziecko.pptx 2.52MB
Moje dziecko idzie do szkoły - prezentacja
Moje​_dziecko​_idzie​_do​_szkoły​_2020.pdf 0.64MB
Skąd się biorą produkty ekologiczne?
Skąd się biorą produkty ekologiczne

„Skąd się biorą produkty ekologiczne” to nowy, ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku przeprowadzana zostanie pilotażowa edycja.

Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dodatkowo z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek ze zdrowszym stylem życia. Konsumenci ekologiczni częściej dbają o dietę i aktywność fizyczną oraz cechuje ich istotnie mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.

Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci uczęszczające do przedszkoli w wieku 5-6 lat.

Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.


Główne założenie programu:

  • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
  • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  • propagowanie zdrowego stylu życia,
  • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

Zajęcia w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne” realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli i lekcji pokazowej. Uczestnicy programu zrealizują zajęcia edukacyjne, podczas których nauczą się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

Chcemy, aby w przedszkolach było zdrowo, ekologicznie i przyjaźnie. Zachęcamy przedszkolaków do aktywnego udziału w zajęciach.

Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu.

 

Informacji udzielają pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia właściwie terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej województwa podkarpackiego - KONTAKT.

Materiały

Skąd się biorą produkty ekologiczne - Poradnik
Produkty​_ekologiczne​_publikacja.pdf 18.70MB
Scenariusze lekcji
Scenariusze​_lekcji.pdf 12.27MB
Kolorowanka
EKO​_KOLOROWANKA.pdf 6.64MB
Podsumowanie programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne?" w woj. podkarpackim w roku szkolnym 2021/2022
podsumowanie.pdf 0.08MB
Podsumowanie programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2022/2023
Podsumowanie​_kolejnej​_edycji​_programu​_edukacyjnego.pdf 0.08MB
Podsumowanie programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2023/2024
Podsumowanie​_programu​_edukacyjnego​_Skąd​_się​_biorą​_produkty​_ekologiczne.pdf 0.04MB

Wideo

Trzymaj formę!

W tym roku przygotowaliśmy  wirtualną  odsłonę znanych dotychczas materiałów w formie filmów czy prezentacji, a także wykłady, które szczególnie  dla nowych  realizatorów przybliżą zagadnienia dotyczące aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. 

Trzymaj Formę

 

Ogólnopolski program edukacyjny "TRZYMAJ FORMĘ!"


Otyłość jest jednym z większych wyzwań globalnych XXI wieku. Niektóre źródła  naukowe mówią już o epidemii, a nawet pandemii otyłości.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się.

Problem otyłości dotyczy również dzieci i młodzieży, u których w ostatnich latach obserwuje się stały wzrost liczby osób otyłych. Dzieciństwo i dojrzewanie są okresem krytycznym w rozwoju otyłości. Do zwiększonego przyrostu masy ciała dochodzi zwykle około 8 roku życia i w późniejszym wieku większość dzieci utrzymuje masę ciała na tym samym poziomie w okresie dojrzewania.

Państwowa Inspekcja Sanitarna we współpracy z Polską Federacją Producentów Żywności realizuje Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” – program propagujący zdrowy styl życia, promujący zbilansowane odżywianie oraz aktywnością fizyczną.


Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.


Działania podejmowane podczas realizacji programu zmierzają do zwiększenia świadomości uczestników programu dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.

 

Celami szczegółowymi programu są:

  • pogłębienie wiedzy o znaczeniu prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka,

  • kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią, jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną,

  • dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych i umiejętności korzystania z nich.
     

Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu, która dla młodych ludzi stanowi ciekawe wyzwanie i szanse współpracy z innymi. Udział w programie pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Pozwala wspólnie osiągnąć założony cel, wpływa na proces zdobywanie nowej wiedzy oraz doświadczenia, a także pozwala wykształcić umiejętność radzenia sobie z zagadnieniem problemowym.

Program skierowany jest do uczniów klas V – VIII szkół podstawowych.
 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie programu Trzymaj Formę!.

Na potrzeby realizacji programu przygotowano materiały, które zapewniają szybki dostęp do niezbędnej w trakcie realizacji programu wiedzy.

 

Informacji udzielają pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia właściwie terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej województwa podkarpackiego - KONTAKT.


Wojewódzcy koordynatorzy programu - Joanna Zastawna joanna.zastawna@sanepid.gov.pl, Magdalena Dusza magdalena.dusza@sanepid.gov.pl 

Dane koordynatora powiatowego dostępne na stronie http://www.trzymajforme.pl/kontakt-17

Materiały

Podręcznik dla nauczyciela
trzymaj​_forme​_podrecznik​_nauczyciele​_2024.pdf 19.44MB
Scenariusze
trzymaj​_forme​_scenariusze​_www​_2024.pdf 19.82MB
Plakat
Talerz-Zdrowego​_Zywienia​_2022.jpg 6.54MB
Podstępne WZW
Podstępne WZW

Program edukacyjny Podstępne "WZW"


Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to bardzo groźna i jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. 

Ma zasięg globalny. Wywołana jest zakażeniem wirusowym – czynnikami sprawczymi  są wirusy HAV, HBV, HCV. Wirus HAV wywołuje zapalenie wątroby tylko w formie ostrej (WZW typu A), HBV i HCV zarówno postaci ostrej jak i przewlekłej (WZW typu B, WZW typu C).

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych - przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby, w tym jej marskości oraz nowotworu, a te w konsekwencji mogą spowodować nawet śmierć chorego.

W ostatnich latach w naszym kraju  częstotliwość  zakażeń wirusem HBV znacznie zmalała w związku z rozpowszechnieniem dostępnych szczepień ochronnych oraz poprawą postrzegania zasad zapobiegania zakażeniom w szpitalach  i placówkach ambulatoryjnych. W przypadku wirusa HCV nie ma szczepionki, pozostają tylko działania profilaktyczne.

Mimo rosnącej świadomości społecznej i zainteresowania problemem poziom powszechnej wiedzy  na temat zakażeń jest zbyt niski. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu, przekazujemy Poradnik, w którym zawarto najistotniejsze informacje, zredagowane w sposób przystępny i zrozumiały dla osób niezwiązanych z medycyną.

Program edukacyjny przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych jest odpowiedzią na wciąż pojawiające się przypadki zakażeń HAV, HBV i HCV. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tej sytuacji jest podnoszenie poziomu wiedzy pozwalającej na rozpoznawanie i unikanie sytuacji narażenia na zakażenia, podejmowanie działań profilaktycznych, a także umożliwiającej  rozpoznanie zakażenia i przez to zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Kształtowanie zachowań zdrowotnych również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.

 

 

Materiały edukacyjne

 

Informacji udzielają pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia właściwie terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej województwa podkarpackiego - KONTAKT.

Wojewódzki koordynator programu – Mateusz Radko mateusz.radko@sanepid.gov.pl  

Materiały

Podsumowanie programu edukacyjnego „Podstępne WZW” w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2023/2024
Podsumowanie​_programu​_edukacyjnego​_Podstępne​_WZW.docx 0.03MB
Znamię! Znam je?
Znamię! Znam je?

Program Znamię! Znam je?


W ramach upowszechniania wiedzy o nowotworze złośliwym skóry Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa podkarpackiego w 2015 roku rozpoczęła realizację programu profilaktyczno-edukacyjnego „Znamię! Znam je?” – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Program ten poprzez popularyzację profilaktyki, prezentuje skuteczne metody zabezpieczania się przed tym groźnym nowotworem skóry.

Jest to inicjatywa Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

 

Czerniak co o nim wiemy:


W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony, a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

W ramach programu Akademia Czerniaka przygotowała dla nauczycieli konspekt lekcji edukacyjnej o czerniaku, tak aby mogli oni przeprowadzić lekcję w swojej klasie. Z kolei uczniowie, dzięki specjalnie przygotowanemu filmikowi oraz materiałom informacyjnym (ulotki, plakaty) dowiadują się, jak prawidłowo sprawdzać skórę, by uchronić się przed czerniakiem.

więcej informacji o czerniaku

 

 

Linki:


 

Materiały edukacyjne do pobrania

 

Informacji udzielają pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia właściwie terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej województwa podkarpackiego - KONTAKT.

Informacji udziela wojewódzki koordynator programu – Mateusz Radko mateusz.radko@sanepid.gov.pl  

 

Materiały

Podsumowanie programu edukacyjnego „Znamię! Znam je?” w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2023/2024
Podsumowanie​_programu​_edukacyjnego​_Znamię!​_Znam​_je.docx 0.03MB

Wideo

Wybierz życie – pierwszy krok
Wybierz_życie

Celem głównym programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę.

 

Cele szczegółowe:

  • Zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV
    w jego powstawaniu;
  • Kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy;
  • Motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie;
  • Przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym;
  • Dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.

 

Adresatami programu są:

  • uczniowie szkół ponadgimnazjalnych,
  • rodzice i opiekunowie uczniów,
  • kadra pedagogiczna.

 

Program może być realizowany w ramach międzyprzedmiotowej ścieżki edukacyjnej – edukacja prozdrowotna, w trakcie lekcji biologii, wychowania do życia w rodzinie, godziny wychowawczej i innych. Realizatorami programu mogą być wychowawcy, nauczyciele przedmiotowi, pedagodzy, pielęgniarki, zaproszeni goście i inni.

 

Koordynatorzy i realizatorzy o programie w szkole:

  • program dobrze przygotowany pod względem merytorycznym, jego konstrukcja jest interesująca, a co ważne daje realizatorowi możliwość przekazania zawartych w nim treści w sposób atrakcyjny,
  • program ważny, potrzebny w każdej szkole, stanowi cenne wsparcie działań profilaktycznych.

 

Uczniowie o programie:

  • zainteresowani treściami programu i formą zajęć,
  • pozytywnie wypowiadają się o programie i jego przekazie,
  • dla wielu były to pierwsze informacje nt HPV.

 

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyniosą wymierne efekty i przyczynią się do poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet w Polsce.

Więcej informacji: www.pierwszykrok.edu.pl

 


Zapraszamy nowe szkoły ponadpodstawowe do wdrożenia i realizacji programu w roku szkolnym 2024/2025.


Informacji udzielają pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia właściwie terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej województwa podkarpackiego - KONTAKT.

Wojewódzki koordynator programu - Joanna Król  joanna.krol@sanepid.gov.pl 

Materiały

Podsumowanie programu edukacyjnego „Wybierz życie- pierwszy krok” w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2023/2024
realizacja​_programu​_Wybierz​_zycie-pierwszy​_krok​_w​_roku​_szkolnym202324.docx 0.02MB
Poradnik dla szkolnego koordynatora i realizatorów programu
Poradnik​_dla​_szkolnego​_koordynatora​_i​_realizatorów​_programu.pdf 1.84MB
Prezentacja
Prezentacja.pdf 1.40MB
Plakat
Plakat.pdf 1.37MB
Ulotka dla rodziców
Ulotka​_dla​_rodziców.pdf 0.66MB
Zakładka
Zakładka.pdf 0.16MB
Film - Wybierz Życie - Pierwszy krok
Wybierz​_Życie​_-​_Pierwszy​_Krok2022.wmv 65.40MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}