W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Godna zaufania AI, czyli jak używać sztucznej inteligencji zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w zakresie etyki

31.01.2025

Ekspertki i eksperci sekcji ds. etyki i prawa, która działa w ramach Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji zmierzyli się z wyzwaniami o charakterze etycznym, przed jakimi stają organizacje, które korzystają ze sztucznej inteligencji.

Napis poprawej stronie: jak używać sztucznej inteligencji zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w zakresie etyki. Po lewej mężczyzna z laptopem patrzy na dużą wizualizację ludzkiego mózgu

Opracowanie przybliża koncepcję godnej zaufania sztucznej inteligencji (z ang. trustworthy AI).  Koncepcja zakłada, że europejskie innowacje, które wykorzystują sztuczną inteligencję, będą przyjazne człowiekowi i środowisku. Jak zwraca uwagę w słowie wstępnym Maciej Chojnowski „skorzystają na tym nie tylko obywatele, ale również przedsiębiorcy z UE, którzy dzięki godnym zaufania produktom będą mogli zdobywać przewagę konkurencyjną na światowym rynku”.

Materiały

Raport GRAI. Godna zaufania sztuczna inteligencja - styczeń 2025 r.
Raport​_GRAI​_godna​_zaufania​_sztuczna​_inteligencja​_styczen​_2025.docx 17.83MB
Raport GRAI. Godna zaufania sztuczna inteligencja - styczeń 2025 r.
Raport​_GRAI​_godna​_zaufania​_sztuczna​_inteligencja​_styczen​_2025​_pdf.pdf 2.52MB
{"register":{"columns":[]}}