Rekomendacje w zakresie sztucznej inteligencji w sektorze finansowym
24.10.2022
Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji utworzyła kolejny raport związany z rekomendacjami wdrażania AI. Tym razem Podgrupa sektora finansowego opublikowała "Rekomendacje w zakresie sztucznej inteligencji w sektorze finansowym". Zapraszamy do lektury!
Sektor finansowy stanowi istotny filar polskiej gospodarki będąc także źródłem wielu innowacji technologicznych. Od kilku lat obserwowany jest wzrost w tym obszarze, który niekiedy utożsamia się z tzw. FinTech (Financial Technology) i pokrewnymi RegTech (Regulatory Technology), InsurTech (Insurance Technology) czy SupTech (Supervision Technology), co szczególnie widoczne jest w kontekście wykorzystania i analizy danych, w tym osobowych, biometrii behawioralnej czy technologii blockchain. Sektor ten, pomimo licznych ograniczeń o charakterze prawnym i regulacyjnym, świetnie poradził sobie z transformacją cyfrową, która zapoczątkowana została na dużą skalę w związku z pandemią SARS-CoV2. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wyzwania i problemy sektora finansowego na tym tle zostały całkowicie przezwyciężone.
Z tego względu niezwykle istotne jest dokonanie:
- Analizy istniejących ram prawno-regulacyjnych oraz operacyjnych dla sektora finansowego w kontekście wykorzystania SI;
- Identyfikacja ewentualnych barier oraz luk, które mogą utrudniać rozwój; oraz
- W miarę możliwości zarekomendowanie konkretnych działań, które mogą urzeczywistnić realizację Polityk dla rozwoju sztucznej inteligencji w sektorze finansowym.
Prezentowany Państu dokument , będący efektem prac wielu ekspertów powołanych w ramach Grupy roboczej ds. sztucznej inteligencji, stanowi próbę zebrania tych zagadnień w jednym miejscu i ułatwienia zainteresowanym podmiotom oraz instytucjom, w szczególności publicznym, podjęcie stosownych działań. Jego celem jest przedstawienie status quo dla wykorzystania szeroko rozumianej SI w sektorze finansowym obejmującym m.in. sektor bankowy, kapitałowy, ubezpieczeniowy, płatniczy oraz crowdfundingowy, a także pożyczkowy, jak również wskazanie zidentyfikowanych barier oraz ewentualnych rekomendacji, które mogłyby przyczynić się do dalszego rozwoju SI w Polsce. Jednocześnie dokument jest efektem prac grupy roboczej ds. sztucznej inteligencji w sektorze finansowym, która została powołana w związku z realizacją Polityki AI.
Zapraszamy do lektury!
Materiały
Rekomendacje w zakresie AI w sektorze finansowymRekomendacje_w_zakresie_AI_w_sektorze_finansowym.pdf 1.12MB