W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak należy rozumieć pojęcie jednostek powiązanych, o których mowa w art. 129 ust. 3 pkt 1 i 2 oraz 4 ustawy o biegłych rewidentach

Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów informuje, że ustawa o biegłych rewidentach1 nie definiuje katalogu „jednostek powiązanych", o których mowa w art. 129. ust. 3 pkt 1 i 2 oraz 4 tej ustawy.  

W związku z powyższym, zasadne jest przy interpretacji przepisów art. 129. ust. 3 pkt 1 i 2 oraz 4 ustawy o biegłych rewidentach, określających kryteria niezależności członków komitetu audytu, posłużenie się definicją „jednostki powiązanej" i „grupy kapitałowej" określoną w ustawie o rachunkowości2, z uwagi na powiązania materii rachunkowości oraz zasad wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych z wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta. 

Zatem zgodnie z art. 2 pkt 43 ustawy o rachunkowości przez jednostkę powiązaną rozumie się dwie lub więcej jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej. W myśl art. 2 pkt 44 ustawy o rachunkowości, gdy mowa jest o grupie kapitałowej rozumie się przez to jednostkę dominującą wraz z jednostkami zależnymi.

Dodatkowo zwrócić należy uwagę, że szerzej kwestia ta została przedstawiona w komunikacje Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w sprawie spełnienia kryterium niezależności członka komitetu audytu jednostki zainteresowania publicznego, z którym można się zapoznać na stronie internetowej UKNF

Komunikat UKNF został opublikowany w 2017 r. i jest dostępny dla wszystkich potencjalnie zainteresowanych członków komitetu audytu.
 

1 Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1015 ze zm., zwana: „ustawą o biegłych rewidentach”).
2 Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., zwana: „ustawą o rachunkowości”).

{"register":{"columns":[]}}