W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat nr 12 w sprawie przekazywania do GIIF korekt do informacji, o których mowa w art. 72 ustawy AML uprzednio przekazanych do GIIF

W związku ze zbliżającym się upływem terminu okresu przejściowego w procesie dostarczania informacji do GIIF wynikającego z przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2019 r. poz. 1115) zwanej dalej „ustawą AML”, a co za tym idzie osiągnięciem po 13 lipca br. stanu docelowego w systemie przyjmowania plików z informacjami, o których mowa w art. 72 ustawy AML, niniejszym informuję o zasadach dotyczących przekazywania informacji o korektach do informacji już przekazanych do systemu teleinformatycznego GIIF.

 

1. Korygowanie informacji przekazanych w wykorzystaniem wzorów dokumentów elektronicznych, o których mowa w art. 78 ust. 2 ustawy, opublikowanych w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych:

W przypadku wystąpienia okoliczności wskazujących na konieczność skorygowania danych w informacji uprzednio przekazanej do GIIF, instytucja obowiązana przesyła korekty tej informacji, do informacji które zostały wczytane do bazy danych systemu teleinformatycznego GIIF (plik z informacjami otrzymał status „R” „Transakcje z pliku zostały wczytane”). Do przesyłania przedmiotowych korekt stosuje się te same wzory dokumentów elektronicznych, jak dla przesyłania pierwotnej informacji o transakcji (oryginalnej informacji o transakcji przesłanej uprzednio). Wyróżnikiem informacji o korekcie jest zaznaczenia wartości logicznej „prawda” dla atrybutu ‘korekta’ w strukturze xml’owego pliku zawierającego informacje o transakcjach.

Instytucja obowiązana przekazuje jako korektę pełną informację o transakcji (zmienioną w stosunku do informacji pierwotnej w tym elementach, które wymagają korekty).

Obowiązkowe jest umieszczenie w informacji daty/czasu wykonania korekty.

Skorygowana informacja jako IdentyfikatorTr (niepowtarzalny identyfikator transakcji w ewidencji instytucji obowiązanej) zawiera taki sam identyfikator, jak informacja o transakcji pierwotnej (korekta nie jest odrębną informacją o transakcji – jest kolejną wersją już przesłanej informacji o transakcji). Korekta, która nie będzie miała właściwego identyfikatora (IdentyfikatorTr) spowoduje wygenerowanie informacji o nieprawidłowości w przesłanym pliku, który nie zostanie zaakceptowany.

Informacja o korekcie może być przekazana w pliku wraz z innymi informacjami (o transakcjach, w tym z innym informacjami o korektach). Do plików z informacjami o korektach stosuje się takie same reguły walidacji i spójności danych, jak dla innych plików z informacjami, o których mowa w art. 72 ustawy AML.

Instytucja obowiązana może przekazywać kolejne korekty do informacji o transakcjach – należy jednak zachować w tym zakresie regułę racjonalności działania – jeśli w momencie przekazywania informacji o korekcie instytucja obowiązana chce np. zmienić trzy elementy informacji w stosunku do informacji pierwotnej – powinny zostać one zmienione w ramach jednej korekty.

Jeśli instytucja obowiązana przekazuje informacje o transakcjach po raz drugi w wyniku odrzucenia przez system teleinformatyczny GIIF poprzedniego pliku z informacjami o transakcjach – przekazywane informacje nie będą stanowić korekty (i nie powinny być oznaczane jako korekty). Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy wygenerowany kod nieprawidłowości dotyczył spójności/walidacji pojedynczych transakcji w pliku, gdy konieczne było powtórne przekazanie w kolejnej (poprawionej) przesyłce (lub przesyłkach) wszystkich informacji zawartych w odrzuconym pliku (akceptowany/odrzucany jest plik jako całość).

 

2. Korygowanie informacji przekazanych zgodnie z przepisami dotychczasowymi tj. przepisami uchylonej ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finasowaniu terroryzmu, z wykorzystaniem wzorów plików określonych w przepisach do tejże ustawy.

Przekazywanie wyżej wymienionych informacji o korektach może nastąpić z wykorzystaniem formatów danych użytych do przesłania transakcji pierwotnych.

Do systemu będą przyjmowane pliki, które będą zawierały jedynie transakcje podlegające korekcie tj. pole „STATUS” dla każdej transakcji będzie miało wartość 0 (zero). Jeśli w pliku znajdą się transakcje ze statusem 1 plik będzie odrzucany w całości.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.07.2019 11:46 Anna Pajewska
Pierwsza publikacja:
16.07.2019 11:46 Anna Pajewska
{"register":{"columns":[]}}