W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat nr 13 w sprawie procesu walidacji informacji, o których mowa w art. 72 ustawy AML przekazywanych do GIIF

W związku ze zbliżającym się upływem terminu okresu przejściowego w procesie dostarczania informacji do GIIF wynikającego z przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2019 r. poz. 1115) zwanej dalej „ustawą AML”, a co za tym idzie osiągnięciem po 13 lipca br. stanu docelowego w systemie przyjmowania plików z informacjami, o których mowa w art. 72 ustawy AML, niniejszym informuję o zasadach dotyczących procesu walidacji informacji w plikach przesyłanych do systemu teleinformatycznego GIIF.

Plik przesłany przez instytucję obowiązaną w systemie teleinformatycznym GIIF (adres strony https://www.giif.mofnet.gov.pl) jest rejestrowany i po zarejestrowaniu otrzymuje status „Z” („Zarejestrowany”).

Statusy przesłanych plików z informacjami są widoczne:

- w przypadku wykorzystywania do przekazania danych oprogramowania interfejsowego umożliwiającego łączność z usługą sieciową systemu teleinformatycznego GIIF: za pomocą tego oprogramowania.

- w przypadku wykorzystywania do przekazania danych strony internetowej systemu teleinformatycznego GIIF: w zakładce „Status rejestracji transakcji” po zalogowaniu się do systemu teleinformatycznego GIIF.

Po zarejestrowaniu w systemie teleinformatycznym GIIF, plik podlega rozszyfrowaniu i sprawdzeniom.

Sprawdzana jest struktura logiczna dokumentu elektronicznego w zakresie zgodności ze wzorem dokumentu elektronicznego wymaganym dla danego typu transakcji, zgodność z wymogami walidacji i spójności danych określonymi w opisie schematów (https://www.gov.pl/web/finanse/raportowanie-transakcji-giif) oraz sprawdzana jest unikalność elementu <IdentyfikatorTr> (w przypadku informacji o transakcji pierwotnej), a w przypadku informacji o korekcie transakcji sprawdzane jest czy do systemu została przekazana transakcja pierwotna (identyfikowana tym samym <IdentyfikatorTr>), następnie weryfikowana jest ważność podpisu elektronicznego albo pieczęci - na tym etapie plik w systemie ma status „O” („Podpis oczekuje na sprawdzenie”). Po zakończonej z wynikiem pozytywnym weryfikacji plik uzyskuje w systemie status „P” („Plik poprawny”).

W następnej kolejności rozpoczyna się proces wczytywania informacji o transakcjach do bazy systemu teleinformatycznego GIIF.

Po zakończeniu tego procesu plik otrzymuje status „R” („Transakcje z pliku zostały wczytane”).

W przypadku wykorzystywania do przekazania danych oprogramowania interfejsowego umożliwiającego łączność z usługą sieciową systemu teleinformatycznego GIIF pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) możliwe jest od momentu otrzymania przez plik statusu „P”.

W przypadku wykorzystywania do przekazania danych strony internetowej systemu teleinformatycznego GIIF pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) możliwe jest od momentu otrzymania przez plik statusu „R”.

Instytucja raportująca może pobrać UPO w zakładce „Status rejestracji transakcji” po zalogowaniu się do systemu teleinformatycznego GIIF lub w przypadku korzystania z oprogramowania interfejsowego umożliwiającego łączność z usługą sieciową systemu - za pomocą tego oprogramowania.

W przypadku pojawienia się nieprawidłowości na jednym z wyżej wymienionych etapów procesu przyjmowania plików, plik otrzyma status „X” („Plik niepoprawny”) oraz zostanie wygenerowany kod nieprawidłowości, a informacja o pliku (dostępna w zakładce „Status rejestracji transakcji” po zalogowaniu do strony systemu teleinformatycznego GIIF / lub poprzez oprogramowanie interfejsowe umożliwiające łączność z usługą sieciową systemu) zostanie opatrzona komentarzem wskazującym na rodzaj wykrytej nieprawidłowości.

Przedmiotowe nieprawidłowości mogą dotyczyć:

- uszkodzenia pliku i związanej z tym niemożności jego rozszyfrowania,

- nieważności/niewłaściwości podpisu elektronicznego albo pieczęci, którym plik został podpisany,

- niewłaściwej struktury logicznej pliku (niezgodności z wzorem dokumentu elektronicznego),

- braku spójności danych lub niezgodności z regułami walidacji.

Wygenerowanie przez system kodu nieprawidłowości na jakimkolwiek etapie przyjmowania danych (tj. do czasu otrzymania przez plik statusu „P” - „Plik poprawny”) równoważne jest z koniecznością powtórnego przekazania wszystkich informacji zawartych w pliku – po uprzednim poprawieniu danych skutkujących powstaniem nieprawidłowości. W szczególności jeśli wygenerowany kod nieprawidłowości dotyczy spójności/walidacji części transakcji, których dane zawarte są w pliku, oznacza to konieczność przekazania w kolejnej (poprawionej) przesyłce (lub przesyłkach) wszystkich informacji zawartych w zakwestionowanym pliku (akceptowany/odrzucany jest plik jako całość). Poprawione dane można przesłać w jednym lub więcej plikach. Poprawiony plik może być przesłany pod tą sama nazwą (system nie narzuca reguł w zakresie nazewnictwa plików – patrz komunikat nr 8 w sprawie nadawania nazw plikom przekazywanym przez instytucje obowiązane do GIIF ( https://www.gov.pl/web/finanse/komunikat-nr-8-w-sprawie-nadawania-nazw-plikom-przekazywanym-przez-instytucje-obowiazane-do-generalnego-inspektora-informacji-finansowej-zawierajacym-informacje-o-transakcjach-ponadprogowych-o-ktorych-mowa-w-art-72-ustawy ).

W wyjątkowych przypadkach plik w systemie teleinformatycznym GIIF może otrzymać status „W” („Niepoprawny wyjaśniony”) dotyczy to plików, które w procesie walidacji uznane zostały za niepoprawne (status „X”), a następnie rozpoznane jako duplikaty poprzednio wysłanych plików i jako takie zostały odrzucone. Plik może otrzymać również status „W” („Niepoprawny wyjaśniony”) w przypadku gdy instytucja obowiązana wyjaśni z GIIF okoliczności przesłania pliku, który otrzymał w systemie status „X”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.07.2019 14:43 Anna Pajewska
Pierwsza publikacja:
16.07.2019 11:53 Anna Pajewska
{"register":{"columns":[]}}