Naukowcy z UW i UEP zbadają na zlecenie MF efektywność podatkowego wsparcia innowacji
03.01.2022
- Wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, należy do grona zwycięzców VI konkursu Gospostrateg.
- Naukowcy na zlecenie resortu finansów, będą badać efektywność funkcjonujących
w polskim systemie prawnym ulg wspierających inwestycje i innowacje. - Efekty badań pozwolą na ulepszenie wdrożonych przepisów i eliminację barier ograniczających ich wykorzystanie przez poszczególne firmy.
Znamy wyniki VI Konkursu Gospostrateg w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych – „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków”.
Czołowe, drugie miejsce na liście rankingowej, zajął wniosek złożony przez konsorcjum składające się z Uniwersytetu Warszawskiego (UW), Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytet Ekonomicznego w Poznaniu (UEP) pt. „Monitorowanie działalności innowacyjnej firm i ocena skutków regulacji jako wsparcie dla polityki gospodarczej”.
Jedynie 4 wnioski spośród 31 złożonych zostały pozytywnie ocenione i rekomendowane do finansowania. W ramach zagadnienia badawczego nr 4 „Obszar pułapki słabości instytucji”, wniosek Ministerstwa Finansów był jedynym, który uzyskał finansowanie.
Prace nad wnioskiem prowadził Departament Analiz Podatkowych. Projekt będzie trwał maksymalnie 36 miesięcy.
Założenia projektu
Projekt zakłada wsparcie Ministerstwa Finansów w działalności analitycznej, poprzez wykorzystanie zasobów dwóch uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
To cenna możliwość uzyskania efektu synergii poprzez połączenie sił i zasobów Ministerstwa Finansów oraz dwóch wiodących ośrodków naukowych. Ministerstwo Finansów konsekwentnie stawia na coraz szerszą współpracę z uczelniami wyższymi, realizowaną na różnorodnych płaszczyznach, od staży, praktyk i programów szkoleniowych, aż po rekomendowanie tematów prac magisterskich
– zaznacza wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Projekt Gospostrateg jest kolejnym przykładem takiej bliskiej współpracy. Wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań wspierających innowacje, po stronie Ministerstwa Finansów istnieje potrzeba ich rzetelnej, dokładnej i wielopłaszczyznowej ewaluacji, która będzie dotyczyć zarówno zainteresowania firm nowymi narzędziami, jak i propozycji zmian ich treści, na jeszcze lepiej odpowiadającą realnym potrzebom przedsiębiorców. Udział w projekcie UW oraz UEP gwarantuje, że dzięki zaangażowaniu zasobów naukowych i eksperckich, możliwe będzie wspólne przeprowadzenie kompleksowych i pionierskich badań i analiz. Ich wyniki, przekazane Ministerstwu Finansów, będą miały wpływ na kierunki zmian legislacyjnych, które przełożą się na jeszcze bardziej atrakcyjną i efektywną ofertę podatkową Polski dla innowacyjnych firm
– dodaje wiceminister Sarnowski.
Główne cele projektu to:
- wypracowanie instrumentów oceny skutków rozwiązań podatkowych dla rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw i przedsiębiorczości osób fizycznych,
- określenie metod poprawy jakości systemów informacyjnych ewidencji podatkowej i bilansu płatniczego oraz obniżenia obciążeń administracyjnych po stronie przedsiębiorców,
- oszacowanie skali zjawiska międzynarodowego transferu zysków związanego m.in. z prawami własności intelektualnej,
- ocena efektów spillover firm zagranicznych dla innowacyjności i konkurencyjności firm krajowych,
- zaproponowanie rozwiązań metodologicznych pomiaru potencjału innowacyjnego mikrofirm z uwzględnieniem różnych systemów ewidencji księgowej oraz możliwości korzystania z ulg B+R i IP box.
Departament Analiz Podatkowych konsekwentnie skupia się na przygotowywaniu rzetelnych analiz jakościowych i ilościowych oraz badań, które są wykorzystywane do dalszych prac legislacyjnych w Ministerstwie Finansów. W ramach swoich zasobów, łączymy doświadczenia zawodowe i naukowe w celu jak najszerszego i najlepszego wsparcia merytorycznego innych Departamentów w Ministerstwie. Projekt, o finansowanie którego staraliśmy się razem z naszymi partnerami z UW oraz UEP, kompleksowo wpisuje się w zadania Departamentu. Dzięki niemu mamy teraz unikalną możliwość wykonania zadań nim objętych znacznie dokładniej, na szerszą skalę, z wykorzystaniem zasobów zewnętrznych, w tym szerokiego zaplecza naukowego i najwybitniejszych ekspertów w Polsce. NCBiR priorytetyzując wnioski i rekomendując finansowanie naszego projektu, docenił zasadność jego realizacji. Bardzo dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie w Projekt wszystkim członkom Konsorcjum
– mówi dyrektor Departamentu Analiz Podatkowych Jakub Chowaniec.
Dowiedz się więcej
Wyniki konkursu sprawdzisz na stronie NCBiR: Wyniki VI Konkursu w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych.