Nieformalne Posiedzenie Komitetu Usług Finansowych Rady UE w Gdańsku
21.05.2025
- 21 maja w Gdańsku zakończyło się dwudniowe nieformalne posiedzenie Komitetu Usług Finansowych Rady UE.
- Spotkanie było okazją do pogłębienia współpracy pomiędzy dyrektorami departamentów odpowiedzialnych za obszar usług finansowych w poszczególnych państwach członkowskich.
Uczestnicy omówili m.in. kwestie związane z uproszczeniem i uporządkowaniem regulacji w dziedzinie usług finansowych, kwestię wzmocnienia konkurencyjności europejskiego rynku finansowego oraz zapoznali się z informacjami dotyczącymi rynku ubezpieczeniowego.
Nieformalne Posiedzenie Komitetu Usług Finansowych Rady UE (FSC) jest organizowane co pół roku w państwie sprawującym przewodnictwo w Radzie UE. W trakcie spotkań FSC uczestnicy omawiają kwestie związane z usługami finansowymi.
Podczas dzisiejszego nieformalnego posiedzenia Komitetu ds. Usług Finansowych mieliśmy okazję do pogłębionej dyskusji na temat uproszczeń regulacyjnych w dziedzinie usług finansowych. Byliśmy zgodni co do tego, że należy dążyć do uproszczenia regulacji. Pozwoli to wzmocnić konkurencyjność europejskiego rynku finansowego, przy optymalnym zabezpieczeniu interesów jego klientów.
– powiedziała Katarzyna Przewalska Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów
W zorganizowanym w Gdańsku spotkaniu wzięli udział przedstawiciele krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych, m.in. Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA), Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB) oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
O komitecie
Komitet ds. Usług Finansowych ściśle współpracuje z Komitetem Ekonomiczno-Finansowym, przy przygotowywaniu posiedzeń Rady ds. Gospodarczych i Finansowych.
Do zadań Komitetu należy m.in.:
- zapewnianie forum dla międzysektorowej dyskusji,
- pomoc w określaniu średnio i długoterminowej strategii w zakresie usług finansowych,
- zapewnianie doradztwa politycznego oraz nadzoru w kwestiach wewnętrznych (takich jak jednolity rynek), oraz zewnętrznych (takich jak WTO).
Zagadnienia poruszane na posiedzeniach FSC dotyczą m.in. monitorowania rynku finansowego, opracowania strategii mających na uwadze zapewnienie stabilności i integracji rynku usług finansowych, oraz pogłębiania współpracy międzynarodowej i zapewnienia spójności z globalnymi inicjatywami, np. pracami G20, MFW.
Komitet składa się z wysokich rangą przedstawicieli państw członkowskich i Komisji Europejskiej - DG FISMA – Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych.