Podatkowi Liderzy
Podatki w dobie światowych wyzwań gospodarczych. Zgłoś swój pomysł i zostań Podatkowym Liderem!
- Podatki w dobie światowych wyzwań gospodarczych" to temat pracy konkursowej 12. edycji konkursu „Podatkowi Liderzy".
- Studenci i absolwenci kierunków prawniczych oraz ekonomicznych przedstawią swoją wizję opodatkowania w obliczu dynamicznych zmian zachodzących w otoczeniu społeczno-gospodarczym.
- W tej edycji Konkursu po raz kolejny pojawia się również możliwość rozwiązania zadania analitycznego z zakresu ekonomii opodatkowania. To od decyzji uczestników zależy, którą z form pracy konkursowej wybiorą.
- Na najlepszych czeka 12 płatnych staży w Ministerstwie Finansów.
Tegoroczna edycja konkursu stara się rzucić światło na wyzwania procesu tworzenia prawa podatkowego w obliczu zawirowań w otoczeniu makroekonomicznym. Wydarzenia roku 2022 skłoniły wiele państw do podejmowania odważnych, a czasami niekonwencjonalnych decyzji w obszarze opodatkowania. Dedykowane preferencje podatkowe oraz inne narzędzia interwencji fiskalnej zostały ukierunkowane na zapewnienie ciągłości rozwoju gospodarczego, a z drugiej strony stabilności finansów publicznych. Pragniemy zachęcić przyszłych Podatkowych Liderów do refleksji nad tymi zagadnieniami i podzielenia się z nami wnioskami z analiz.
– mówi dyrektor Departamentu Analiz Podatkowych Jakub Chowaniec
Wygasanie pandemii COVID-19 przyniosło nadzieje na stabilizację i odbudowę, rok 2022 upłynął jednak pod znakiem kolejnych wyzwań gospodarczych i znaczącej zmiany priorytetów w polityce państwa. Popandemiczna rzeczywistość gospodarcza musi kształtować się z uwzględnieniem globalnych zawirowań ekonomicznych i podejmowanych starań o utrzymanie stabilności cen. Nieodzownym elementem tego procesu jest system podatkowy, który dostarcza ustawodawcy rozbudowany wachlarz narzędzi, mogących pomóc w osiąganiu celów gospodarczych i społecznych.
To kolejna, już 12., edycja konkursu „Podatkowi Liderzy”. W toku jedenastu edycji programu staż w Departamencie Analiz Podatkowych odbyło 150 najzdolniejszych studentów, z czego 24 stażystów postanowiło kontynuować swoją karierę w Ministerstwie Finansów, a wielu z nich pozostaje pracownikami naszej organizacji po dziś dzień.
Uczestnicy konkursu wnoszą zupełnie nowe spojrzenie na wyzwania stojące przed polskim systemem i administracją podatkową. Od początku funkcjonowania programu, uczestnicy prezentowali swoje poglądy dotyczące m.in. partnerstwa biznesu z fiskusem, wpływu pandemii na podatki, walki z szarą strefą i rajami podatkowymi, oraz licznych innych doniosłych i interesujących zagadnień. Wiele z przedstawionych lub wypracowanych w ramach odbytego stażu pomysłów przełożyło się na prace legislacyjne i zmiany wprowadzone do polskiego systemu podatkowego.
– dodaje dyrektor Chowaniec.
Konkurs nie jest kierowany jedynie do prawników. W tej edycji po raz kolejny istnieje możliwość rozwiązania zadania analitycznego z zakresu ekonomii opodatkowania. To od decyzji uczestników zależy, którą z form pracy konkursowej wybiorą.
Laureaci 12. edycji konkursu*
1.Barbara Błaszczak
2. Zofia Klimaszewska
3. Helena Kozak
4. Jakub Kuźmicz
5. Katarzyna Mackiewicz
6. Krystian Polakiewicz
7. Radosław Rejmoniak
8. Wojciech Sewastynowicz
9. Patryk Stankiewicz
10. Marek Stworzyjanek
11. Agnieszka Świerczyńska
12. Jan Zapolski - Downar
* Kolejność Laureatów ułożona jest alfabetycznie
Materiały
Regulamin XII Edycji KonkursuRegulamin_Podatkowi_Liderzy__XII_edycja.pdf 0.75MB Podatkowi Liderzy plakat luty
Podatkowi_Liderzy_12_plakat_A3_26_luty.pdf 0.18MB Zadanie analityczne
Zadanie_analityczne_jesień_2022.docx 0.02MB Dane do zadania analitycznego
konkurs_dane.xlsx 0.05MB Wzór CV
Wzór_CV.docx 0.07MB