W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podatkowi Liderzy

Baner Podatkowi Liderzy ed. 13

Przygotuj esej o uszczelnianiu systemu podatkowego i zostań Podatkowym Liderem!

  • ​​​​​​„Uszczelnianie systemu podatkowego" to hasło przewodnie 13. edycji konkursu „Podatkowi Liderzy".
  • Studenci i absolwenci przedstawią swoje pomysły i spostrzeżenia dotyczące walki z szarą strefą w gospodarce i luką w podatkach.
  • Do udziału zachęcamy studentów i absolwentów kierunków z dyscyplin naukowych: ekonomia i finanse, nauki prawne, matematyka lub informatyka.
  • Na zwycięzców czeka 10 płatnych staży w Ministerstwie Finansów.

Zagadnienie zwalczania szarej strefy pozostaje jednym z kluczowych wyzwań polskiego systemu podatkowego, a co za tym idzie stanowi ono priorytet w obecnie prowadzonych działaniach Ministerstwa Finansów. Prowadzimy w tym zakresie szeroko zakrojoną współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, mającą na celu wypracowanie ogólnorządowego podejścia do zwalczania szarej strefy, co w konsekwencji ma się przyczynić do lepszej koordynacji działań podejmowanych przez poszczególne organy administracji rządowej w Polsce.

mówi wiceminister finansów Jarosław Neneman.

W tej edycji konkursu umożliwiliśmy napisanie eseju na jeden z dwóch poniższych tematów:

  1. Luka w VAT w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej;
  2. Wpływ szarej strefy na gospodarkę i sposoby jej ograniczania w Polsce.

To od decyzji uczestników zależy, który z tematów pracy konkursowej wybiorą.

Ministerstwo Finansów podejmuje obecnie szereg inicjatyw mających na celu lepsze zidentyfikowanie szarej strefy w Polsce oraz kompleksowe oszacowanie wielkości luki w podatkach, które przynoszą największe dochody budżetowe. Sukces tych działań pozwoli nam efektywniej identyfikować obszary, w których dochodzi do niewywiązywania się z obowiązków podatkowych, ograniczać nieuczciwą przewagę konkurencyjną podmiotów uchylających się od podatków i optymalizować rozwiązania prawne tak, żeby – tam gdzie to jest uzasadnione – wprowadzać rozwiązania zwiększające przestrzeganie prawa podatkowego, a w obszarach, gdzie ryzyka związane z przestrzeganiem prawa są niewielkie np. redukować dotychczasowe obowiązki. Żywię wielką nadzieję, iż laureaci kolejnej edycji konkursu „Podatkowi Liderzy”, poprzez wsparcie naszych prac, przyczynią się do pogłębienia wiedzy o szarej strefie i luce w podatkach.

wyjaśnia Tomasz Tratkiewicz, Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług.

Występowanie zjawiska szarej strefy generuje szereg negatywnych skutków, jak np. zmniejszenie wpływów do budżetów państwa i samorządów, narażenie konsumentów na konsumpcję dóbr i usług nie spełniających standardów jakości i bezpieczeństwa, czy też ograniczenie praw pracowników spowodowanych zatrudnieniem „na czarno”. Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, iż udział szarej strefy w polskiej gospodarce jest wciąż istotny, choć z roku na rok obserwujemy jego spadek.

Ograniczanie luki w podatkach sprzyja konkurencyjności w krajowej gospodarce, doceniając w ten sposób uczciwych podatników, płacących podatki w Polsce. Wyrównywanie szans pomiędzy przedsiębiorstwami pozwala im skupić uwagę na działaniach podnoszących efektywność ich funkcjonowania, co w konsekwencji prowadzi do zwiększania roli polskich przedsiębiorstw na światowych rynkach oraz pośrednio zwiększa przyszłe wpływy podatkowe.

Uczestnicy konkursu będą mieli realny wpływ na propozycję kierunków działań jakie może podjąć Ministerstwo Finansów w obszarze pomiaru oraz ograniczania luki w podatkach i szarej strefy. Jak możemy mierzyć wielkość szarej strefy i luki w podatkach? Jakie działania uszczelniające system podatkowy mogłyby zostać wdrożone w Polsce? Czy inne kraje mogłyby być dla nas inspiracją w tych obszarach? Jaką rolę dla ograniczania unikania i uchylania się od opodatkowania ma współpraca międzyresortowa? Z tymi pytaniami zmierzą się uczestnicy Konkursu.

Udział w konkursie

Pisemną pracę konkursową pt. Luka VAT w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej albo Wpływ szarej strefy na gospodarkę i sposoby jej ograniczania w Polsce złóż do 7 lutego 2025 r. przez formularz zgłoszeniowy.

Uwaga! Praca pisemna nie może przekroczyć czterech stron formatu A4, czcionka 12.

Dołącz CV oraz kopię dokumentu potwierdzającego status studenta/absolwenta na kierunku z dyscyplin naukowych: ekonomia i finanse, nauki prawne, matematyka lub informatyka (np. zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta lub skan dyplomu ukończenia studiów).

Harmonogram konkursu

  • do 7 lutego 2025 r.– termin przesyłania zgłoszeń,
  • do 21 lutego 2025 r.– informacja o terminie rozmów z autorami wybranych prac konkursowych,
  • 23 lutego – 11 marca 2025 r.– rozmowy kwalifikacyjne,
  • do 13 marca 2025 r. – publikacja wyników na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: gov.pl/finanse/podatkowi-liderzy.

Podatkowym liderom oferujemy

  • płatny staż w Wydziałach Analiz Ekonomicznych Departamentu Podatku od Towarów i Usług, do których zadań należy m.in.:
  • badanie wielkości szarej strefy w gospodarce krajowej, luki w podatkach VAT, CIT, PIT oraz akcyzie;
  • opracowanie danych dotyczących wielkości luki podatkowej;
  • formułowanie wniosków płynących z pomiaru luki podatkowej;
  • opracowanie rekomendacji działań w odniesieniu do problemu nieprzestrzegania obowiązków podatkowych;
  • współdziałanie z organami administracji rządowej, urzędami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi, w szczególności z OECD oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym, organami i jednostkami samorządu terytorialnego oraz partnerami społecznymi;
  • możliwość uczestnictwa w wybranych kursach i szkoleniach realizowanych przez Ministerstwo Finansów.

Ze względu na interdyscyplinarny charakter prac prowadzonych przez Wydziały Analiz Ekonomicznych, oferują one ciekawe wyzwania zarówno dla osób zainteresowanych ekonomią, prawem czy analizą danych.

Materiały

Regulamin XIII ed. konkursu Podatkowi Liderzy
Regulamin​_Podatkowi​_Liderzy​_XIII.pdf 0.90MB
Wzór CV
Wzór​_CV.docx 0.06MB
Plakat XIII edycji konkursu Podatkowi Liderzy
Podatkowi​_Liderzy​_XIII​_plakat.pdf 0.10MB
{"register":{"columns":[]}}