W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Standardowy maj – cykl webinariów poświęcony Nowym Globalnym Standardom Audytu Wewnętrznego

23.04.2024

Informacja o planowanym cyklu webinariów w ramach Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje

Zapowiedź cyklu webinariów organizowanych w ramach Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje przez Ministerstwo Finansów 8, 15, 22 i 29 maja 2024 r. w godzinach od 10:00 do 12:00.
Temat webinarium: „Standardowy maj: Nowe Globalne Standardy Audytu Wewnętrznego”.
Jedna rejestracja, zapisy do 30 kwietnia.
Kontakt: koordynacjaaw@mf.gov.pl, tel.: 22 6943325

CYKL WEBINARIÓW „STANDARDOWY MAJ”

Zapraszamy osoby prowadzące audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych – audytorów wewnętrznych i usługodawców – na cykl webinariów poświęconych nowym Globalnym Standardom Audytu Wewnętrznego

Organizowane przez Ministerstwo Finansów, przy współpracy z Instytutem Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, wydarzenia stanowią doskonałą okazję do zapoznania się ze zmianami oraz zrozumienia ich implikacji dla praktyki audytorskiej. 

Według wielu medialnych zapowiedzi, Globalne Standardy Audytu Wewnętrznego wprowadzają zmiany, które mają na celu podniesienie jakości funkcji audytu wewnętrznego oraz dostosowanie się do coraz szybszych zmian w otaczającym nas środowisku biznesowym. Kluczowe zmiany mają obejmować nową strukturę, w której każdy standard zawiera sekcje opisujące wymagania, sposoby wdrażania oraz dostarczanie dowodów na zgodność. Ponadto, nowe standardy mają kłaść większy nacisk na etykę i profesjonalizm, określając standardy dotyczące uczciwości, należytej staranności zawodowej oraz minimalnych wymagań dotyczących rozwoju zawodowego. 

Zdajemy sobie jednak sprawę, że Globalne Standardy Audytu Wewnętrznego budzą wiele wątpliwości, w tym w samym środowisku audytorskim, a ich zakres oraz treści mogą być trudne do realizacji w polskich realiach, tj. komórkach audytu wewnętrznego sektora publicznego, gdzie przeważająca część to komórki jednoosobowe.

Istotne jest także to, że Minister Finansów, który zgodnie z art. 273 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych odpowiada za określenie standardów audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych musi podjąć trudną, ale świadomą i odpowiedzialną decyzję w tym zakresie. Kierując się m.in. specyfiką sektora finansów publicznych, strukturą jednostek oraz przyjętą w Polsce organizacją funkcji audytu wewnętrznego, musi rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” przyjęciu Globalnych Standardów Audytu Wewnętrznego opracowanych przez Instytut Audytorów Wewnętrznych – IIA Global.

Komórka organizacyjna Ministerstwa Finansów, która realizuje zadania Ministra Finansów w zakresie koordynacji audytu wewnętrznego w sektorze publicznym uznała, że jednym z podstawowych warunków do przeprowadzenia ww. analiz i rozważań jest przedstawienie Globalnych Standardów Audytu Wewnętrznego przez ich twórcę. Zaprosiliśmy zatem przedstawicieli IIA Polska do udziału w cyklu webinariów Standardowy maj, którego formułę mieli już Państwo okazję poznać w latach poprzednich w ramach naszego Progr@mu...

PROMUJEMY AUDYT WEWNĘTRZNY

Maj jest międzynarodowym miesiącem świadomości o audycie wewnętrznym, szczególnym czasem promowania zawodu audytora wewnętrznego wśród klientów, kierownictwa oraz środowiska biznesowego. Ministerstwo Finansów aktywnie włącza się w międzynarodową akcję „Maj miesiącem audytu wewnętrznego”, aby promować audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych. 

W związku z powyższym zapraszamy na cztery majowe spotkania w dniach 8, 15, 22 oraz 29 maja br. Podczas tych wydarzeń eksperci z Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska omówią nowe Standardy, przybliżając istotę, cel i kierunek wprowadzonych zmian; kluczowe aspekty oraz ich wpływ na praktykę audytorską w jednostkach sektora finansów publicznych z uwzględnieniem korzyści oraz ew. wyzwań związanych z wdrażaniem Standardów. 

PROWADZĄCY WEBINARIA

W spotkaniach z ramienia Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska udział wezmą:

Pani Iwona Bogucka – Skarbnik IIA Polska. Absolwentka prawa oraz licznych studiów podyplomowych z zakresu kompetencji menedżerskich, doradztwa podatkowego, audytu wewnętrznego poprzez kryminalistykę i prawo dowodowe do systemów IT, analityk zarządzania, MBA, DBA, LL.D. Doświadczony validator i facylitator. Posiadaczka uznanych międzynarodowych i krajowych kwalifikacji CRMA, QA Validator, LA ISO 27001 i LA ISO 22301 i ISO 31000, egzamin państwowy na audytora wewnętrznego. Doświadczony menedżer w audycie wewnętrznym i zewnętrznymi z kilkunastoletnim doświadczeniem w kluczowych obszarach zarządzania finansami publicznymi. Doświadczony wykładowca na studiach wyższych i podyplomowych, konsultantka, a także autorka i współautorka publikacji naukowych i popularyzacyjnych. 

Pan Marcin Dublaszewski – Prezes IIA Polska. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe związane z audytem i kontrolą wewnętrzną w sektorze rządowym, samorządowym jak i w spółkach prawa handlowego. Tworzył funkcję audytu w wielu podmiotach publicznych. Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu audytu wewnętrznego na kilku polskich uniwersytetach, autor publikacji z zakresu audytu wewnętrznego,  zarządzania ryzykiem oraz kontroli zarządczej. Prowadzący kursy z zakresu audytu wewnętrznego, zarządzania ryzykiem i kontroli zarządczej dla wielu instytucji w Polsce. Przez 4 lata członek Panelu Audytu w European Union Agency for Law Enforcement Training CEPOL. Trener i wdrożeniowiec z zakresu systemów informowania o nieprawidłowościach oraz ochrony sygnalistów. Biegły sądowy z zakresu nadużyć w sektorze publicznym. Certyfikowany audytor wewnętrzny Ministerstwa Finansów (867/2004). Posiadacz certyfikatów: CIA, CGAP, CRMA, LA ISO 27001, Certified in Cybersecurity.

Pan Piotr Jaworski – Sekretarz Zarządu IIA Polska. Audytor, ewaluator oraz trener biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem. Szef zespołów audytu i kontroli w sektorze publicznym i przemyśle (PGZ, PKP Intercity, PKP PLK, ARiMR). Autor wdrożeń systemów kontroli, zarządzania ryzykiem i przeciwdziałania nadużyciom w kilkuset jednostkach, w tym w największych polskich metropoliach i uczelniach. Wykładowca audytu, mentoringu i ESG na studiach podyplomowych. Certyfikowany audytor wewnętrzny (MF 1224/2004), CGAP, QAVal, ISO 27001, AgilePM, ITIL4 F. Członek Komitetu Audytu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Pani Elżbieta Paliga – Kierownik Biura Audytu Wewnętrznego - AWF Katowice. Doktor Nauk o Zarządzaniu i Jakości (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Członek Zarządu IIA Polska, certyfikowany audytor Ministerstwa Finansów, Internal Quality Assessment/Validator, posiada certyfikaty: CRMA, CICA, ISO 9001, 27001.Ukończyła m.in. Master Public of Administration. Posiada certyfikat specjalisty do spraw księgowości (samodzielnego księgowego), lustratora spółdzielczego. Autorka publikacji w obszarze kontroli zarządczej, zarządzania ryzykiem. Wykładowca na uczelni wyższej. Biegły sądowy z zakresu administracji samorządowej, audytu i spółdzielczości.

Pani Joanna Przybylska – doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w latach 2011-2014 Pełnomocnik Rektora UEP ds. koordynacji kontroli zarządczej, odpowiedzialna za wdrożenie systemu kontroli zarządczej na UEP, ponownie powołana do pełnienia tej funkcji na kadencję 2020-2023. Autorka i redaktorka publikacji naukowych poświęconych audytowi wewnętrznemu i szeroko rozumianej kontroli zarządczej. Audytor wewnętrzny (MF 755/2004), QAVal, ISO 37001, Członek Zarządu IIA Polska.

Ze strony Ministerstwa Finansów moderatorem spotkań będzie:

Pan Wojciech Ogiela – Naczelnik Wydziału Koordynacji Kontroli Zarządczej i Audytu Wewnętrznego w Sektorze Publicznym w Departamencie Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości.

Jak wziąć udział w cyklu webinariów

Webinaria odbędą się na platformie ClickMeeting. Szczegółowe informacje nt. procesu rejestracji dostępne są w pliku „Instrukcja rejestracji” w zakładce Zasady uczestnictwa w Progr@mie.

Przewidziana jest jedna rejestracja na wszystkie cztery spotkania w cyklu. Osoby zakwalifikowane na pierwsze webinarium z cyklu, będą otrzymywać również zaproszenia na kolejne spotkania. W przypadku zwolnienia się miejsc na poszczególne webinaria będziemy informować zainteresowanych na naszej stronie internetowej. 

Po każdym spotkaniu uczestnikom zostanie wystawione zaświadczenie potwierdzające udział w danym webinarium.

Serdecznie zapraszamy!

UWAGA: Prosimy o zapoznanie się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
23.04.2024 10:36 Wojciech Jóźwicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wojciech Jóźwicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Standardowy maj – cykl webinariów poświęcony Nowym Globalnym Standardom Audytu Wewnętrznego 2.0 06.05.2024 10:49 Wojciech Jóźwicki
Standardowy maj – cykl webinariów poświęcony Nowym Globalnym Standardom Audytu Wewnętrznego 1.0 23.04.2024 10:36 Wojciech Jóźwicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}