W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności 2021

20.05.2021

znak osoby niepełnosprawnej na wózku, laptop, smartfon, tablet
  • 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (GAAD, Global Accessibility Awareness Day).
  • W resorcie finansów prowadzimy działania na rzecz dostępności cyfrowej i architektonicznej, ponieważ dostrzegamy jej znaczenie we współczesnym świecie.
  • Dostępność to najprostsza droga do zwiększenia użyteczności.

Szacuje się, że w Polsce mieszka około 5 mln osób z niepełnosprawnością. Osoby te nie zawsze mogą w pełni korzystać ze stron internetowych i infrastruktury, ponieważ jest ona dla nich niedostępna.

Jednak nie tylko osoby z niepełnosprawnościami natrafiają na problemy z dostępnością. Dostępne miejsca to miejsca dostosowane również do potrzeb osób starszych, rodziców z małymi dziećmi czy osób, które czasowo utraciły sprawność (np. osób ze złamaniami).

Czym jest dostępność

Dostępność w obszarze komunikacyjnym to dostępne strony internetowe i aplikacje, dostosowane do potrzeb osób głuchych czy niedowidzących. Dostępne strony to takie, które łatwo obsłużyć osobom starszym, posiadającym słabsze łącze lub korzystającym z urządzeń mobilnych (tablet, telefon). Dostępność to najprostsza droga do zwiększenia użyteczności. Warto głośno mówić o dostępności cyfrowej i architektonicznej.

Dostępność w Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej

W MF powstał specjalny zespół koordynatorów ds. dostępności, który rozpoznaje potrzeby i wdraża zmiany w zakresie poprawy dostępności. Organizuje spotkania i podejmuje inicjatywy, które mają zwiększyć świadomość pracowników w tym obszarze.

Jednym ze sposobów likwidacji barier komunikacyjnych jest wdrożenie standardu WCAG 2.1., który dotyczy stron internetowych.

Najczęstszymi problemami w tym obszarze są:

  • brak odpowiedniego kontrastu, przez co osoby niedowidzące mają problem z przeczytaniem treści,
  • brak tekstów alternatywnych przy zdjęciach i grafikach, co sprawia że osoby niewidome i niedowidzące nie będą w stanie ich odczytać,
  • brak napisów i audiodeskrypcji przy filmach,
  • brak możliwości nawigacji przy pomocy klawiatury,
  • strona internetowa przystosowana wyłącznie do nowszych wersji przeglądarek, przez co osoby korzystające ze starego komputera i starszych wersji przeglądarek nie są w stanie prawidłowo wyświetlić strony,
  • rozbudowany serwis internetowy, po którym trudno poruszać się osobom, które słabiej korzystają z komputera, np. osobom starszym.

Wymienione bariery to tylko jeden z wielu aspektów związanych z dostępnością, o których warto pamiętać. Z okazji światowego dnia wiedzy Ministerstwo Finansów zorganizowało spotkania on-line. Przybliżą one pracownikom całego resortu finansów tematykę dostępności cyfrowej i architektonicznej.

Z okazji tego dnia życzymy wszystkim większej dostępności.

{"register":{"columns":[]}}